| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Nietypowe farby do malowania ścian: ftalowe, silikonowe, silikatowe

Nietypowe farby do malowania ścian: ftalowe, silikonowe, silikatowe

Farby emulsyjne, a więc dyspersyjne farby akrylowe są najpopularniejsze do malowania ścian, ale nie jedyne. Poznajmy farby ftalowe, silikatowe i silikonowe oraz farby na plamy i farby dla alergików.

Farby do malowania ścian

Jeśli planujesz remont domu lub mieszkania, to zapewne będziesz chciał malować ściany. Obecnie na rynku jest ogromna paleta dostępnych kolorów. Producenci prześcigają się w proponowaniu coraz to nowszych odcieni i nadają im również niekiedy zagadkowe nazwy. Jednak wybierając odpowednią farbę do wnętrz musisz również zastanowić się, jaki rodzaj farby - pod względem jej właściwości oraz metody produkcji - najlepiej sprawdzi się na twoich ścianach. Jak ocenić, jaka farba będzie najlepsza do twojego domu? Zobacz, jakie opcje masz do wyboru.

Farby ftalowe

To farby rozpuszczalnikowe produkowane na bazie żywic ftalowych lub akrylowych. Ich rozcieńczalnikiem jest benzyna lakowa lub rozcieńczalniki do farb ftalowych (alkidowych). Tworzą mocną, błyszczącą powierzchnię wyjątkowo odporną na wielokrotne czyszczenie i uszkodzenia mechaniczne. Farby te słabo przepuszczają parę wodną. Znakomicie nadają się do kuchni, łazienek, korytarzy i klatek schodowych. Ponadto izoluje się nimi przebarwienia ścian, które mogą „rozmazać się” po pomalowaniu farbami dyspersyjnymi.

Farby silikatowe oraz farby silikonowe

Jedne i drugie nie tworzą na ścianie jednorodnych powłok. Po malowaniu ścian ich powierzchnia jest mikroporowata. Znacznie lepiej niż inne farby przepuszczają parę wodną. Tworzą odporne na zmywanie powłoki o głęboko matowej powierzchni. Do produkcji farb krzemianowych stosuje się głównie substancje pochodzenia naturalnego, dlatego nazywa się je farbami w pełni ekologicznymi. Można je stosować we wszystkich pomieszczeniach.

Farby na plamy i farby dla alergików

Pierwsze przeznaczone są do zamalowywania trudnych do usunięcia plam i zacieków, inne chronią przed wilgocią i pleśniami. W sprzedaży są też neutralne farby dla alergików, które nie zawierają żadnych substancji uczulających. Są to wyłącznie farby wodne. Na ich opakowaniach powinien znajdować się znak potwierdzający, że produkt spełnia restrykcyjne wymogi dotyczące ochrony przed alergią. Farby niemieckie i skandynawskie mogą mieć Znak Błękitnego Anioła, na puszkach polskich neutralnych farb dla alergików widnieje najczęściej Znak Ekologiczny E lub rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Autor: Mariusz Bykowski

Nanoszenie wałkiem farby na ścianę pokrytą mineralnym tynkiem cienkowarstwowym

Przeczytaj dodatkowo:
Czym malować pomieszczenia? Biała farba do ścian...

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi wnętrzami, należy stosować białe farby do ścian wysokiej jakości,...

Dekoracyjne impregnaty do drewna. Zdobią i chronią

Drewno wykorzystane do wykończenia domu powinno być zabezpieczone przed korozją biologiczną. Służą do tego...

Korozja betonu. Naprawa konstrukcji betonowych

Korozja konstrukcji betonowych może być bardzo groźna. Beton na skutek błędów w wykonaniu lub...

Testujemy impregnaty i farby do drewna. Poznaj...

Zamiast wierzyć w reklamowe slogany, postanowiliśmy sami przetestować farby i impregnaty do drewna. Poznaj...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...