| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Ocieplenie do naprawy. Odnawiamy elewację ocieploną metodą lekką mokrą.

Ocieplenie do naprawy. Odnawiamy elewację ocieploną metodą lekką mokrą.

Systemy ociepleń nie są wieczne. Wiele domów ocieplonych metodą lekką mokrą wymaga już renowacji. Sprawdź, jak rozpoznawać i oceniać zniszczenia oraz jak powinna przebiegać naprawa elewacji, czyszczenie ścian i naprawy ocieplenia.

Naprawa rys na tynku

Drobne rysy i pęknięcia zmniejszają odporność elewacji na wodę deszczową i z czasem mogą prowadzić do poważniejszych kłopotów.

Przyczyny: rysy powstają zazwyczaj w rezultacie skurczu spowodowanego zbyt szybkim wysychaniem tynku (gdy tynkowanie odbyło się w upalny dzień, a ścian nie osłonięto siatką ochronną). Czasem odpowiedzialna za to jest też złej jakości lub źle przygotowana mieszanka tynkarska.

Naprawa: rysy można ukryć pod warstwą farby polimerowej (akrylowej, silikonowej, akrylowo-silikonowej). Są nawet specjalne farby akrylowe przeznaczone do tego celu. Jeżeli rysy i pęknięcia są szersze niż 0,3-0,4 mm, przed malowaniem trzeba je wypełnić akrylem lub uszczelniaczem polimerowym. Uszczelniacze silikonowe nie nadają się do tego, gdyż nie da się ich pomalować. Jeśli głębsze rysy pokrywają znaczną powierzchnię ściany, najlepiej będzie otynkować ją na nowo.

Naprawa pęknięć i odspojeń

Głębsze pęknięcia, łuszczenie i odspajanie tynku to usterki poważniejsze, mogą sygnalizować wady konstrukcji budynku (na przykład nierównomierne osiadanie). Powinny niepokoić szczególnie w sytuacji, jeśli da się je zauważyć również wewnątrz domu. Wtedy nie obejdzie się bez ekspertyzy konstruktora. W innych sytuacjach remont może się okazać prosty.

Przyczyny: w „najlepszym” przypadku mogą być wynikiem wady tynku lub zawilgocenia. Niekiedy są spowodowane wadami konstrukcji domu.

Naprawa: w miejscach, gdzie tynk odspoił się od podłoża, trzeba go skuć, ale delikatnie, żeby nie uszkodzić warstwy zbrojonej. Brzegi powstałej dziury należy przeszlifować i oczyścić. Następnie, po zagruntowaniu warstwy zbrojonej, robi się plombę z identycznego tynku. Najczęściej po takim zabiegu ściana będzie wymagała pomalowania.

Czyszczenie ścian

Cienkowarstwowe tynki, szczególnie te o zdecydowanej fakturze, są podatne na zabrudzenia. Najbardziej brudzą się elewacje pomalowane farbami winylowymi, akrylowymi i silikatowymi. Farby silikonowe i akrylowo-silikonowe mają właściwości samooczyszczające, podobnie jak tynki tego rodzaju.

Przyczyny: zabrudzenie może pochodzić z atmosfery, w której jest coraz więcej zanieczyszczeń. Brud pojawia się też tam, gdzie są zacieki. Elewację plami rdza wypłukiwana przez deszcz z korodujących rynien lub obróbek blacharskich. Może być ona również pochlapana przez błoto, w które sieką strugi deszczu.

Naprawa: na fragmencie ściany trzeba sprawdzić, czy brud zejdzie po umyciu wodą. Jeśli tak, wężem ogrodniczym lub myjką ciśnieniową czyści się elewację. Gdy sam strumień wody nie wystarcza, trzeba szorować plamę ręcznie, uzbroiwszy się w szczotkę o twardym włosiu. Wodę można też zmieszać z delikatnym środkiem czyszczącym. Jeżeli plamy są wyjątkowo uporczywe, lepiej odnowić elewację, malując ją. Powinno się wybrać do tego farbę o dużej sile krycia.

Usuwanie pleśni i glonów

Pleśnie i glony rosną na tynku szybko i niełatwo się ich pozbyć. W znikomym stopniu niszczą jego strukturę, ale bardzo szpecą elewację.

Przyczyny: skażenie biologiczne może nastąpić tam, gdzie jest podwyższona wilgotność. Najłatwiej o to, kiedy woda atakuje ścianę i przemieszcza się w niej na zasadzie tak zwanego podciągania kapilarnego. Wilgoć przedostaje się wtedy także do warstwy ociepleniowej i elewacyjnej. Tynk może wilgotnieć również w wyniku intensywnych opadów. Zwykle szybko odsycha, ale jeśli ściana jest zlokalizowana tak, że trudno oczekiwać na niej słońca i wiatru, istnieje prawdopodobieństwo, że zarośnie błyskawicznie. Na pojawienie się glonów i pleśni najbardziej narażone są budynki usytuowane w lesie lub blisko niego, a także elewacje północne oraz północno-wschodnie.

Naprawa: najpierw trzeba się definitywnie pozbyć przyczyny zawilgocenia, czyli poprawnie zaizolować fundamenty i osuszyć mury, naprawić cieknącą rynnę itp. Zazwyczaj wystarcza oczyszczenie­ ścian z pleśni środkami pleśniobójczymi. W skrajnych sytuacjach, kiedy szorowanie nie pomoże, trzeba skuć tynk i ułożyć go na nowo (w miejscu infekcji i 50 cm dookoła). Przed tynkowaniem należy wtedy pokryć warstwę zbrojoną impregnatem grzybobójczym. Doprowadzoną do porządku elewację powinno się pomalować specjalną farbą o właściwościach biochronnych.

Ocieplenie do naprawy

Zdarza się, że uszkodzona zostaje nie tyko elewacja, ale również ocieplenie. Bywa nawet, że materiał termoizolacyjny odczepia się od ściany. Naprawa jest wtedy dość skomplikowana.

Przyczyny: może do tego dojść na skutek uszkodzenia mechanicznego, na przykład wtedy, gdy coś mocno uderzy w elewację. Może się także zdarzyć, że ocieplenie odspoi się od muru. Zdarza się to, gdy zaprawa, na którą zostało przyklejone, straci nośność. Powodem tego bywa zła jakość zaprawy lub nieprawidłowe jej przygotowanie oraz dość często spotykane nieprzestrzeganie przerw technologicznych. Czasem przyczyną bywa także wilgoć atakująca system od strony muru.

Naprawa: polega na wycięciu kawałka ocieplenia i uzupełnieniu luki nowym materiałem termoizolacyjnym. Potem trzeba załatać warstwę zbrojoną i tynk. Jeśli ocieplenie tylko się odspoiło, wystarczy domocowanie go kołkami. W wypadku zawilgocenia muru należy trochę poczekać z zamocowaniem nowego ocieplenia i pozwolić ścianie wyschnąć.

Przeczytaj dodatkowo:
Elewacje z klinkieru. Możliwości...

Kolor, faktura i układ w murze. Tymi trzema środkami mogą posłużyć się architekci projektując elewację z...

Dach dobrze wykończony. Jakie znaczenie ma...

Podbitka dachowa nie jest widoczna na pierwszym planie, ale jej brak z pewnością szybko zauważymy. Poza...

Układanie klinkieru na elewacji. Jak zrobić to...

Płytki klinkierowe mogą zapewnić elegancki i prestiżowy wygląd elewacji na długie lata. Jednak żeby tak się...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

Piaskowanie elewacji. Jak doczyścić stary mur -...

Co zrobić, gdy ceglany mur jest mocno zabrudzony? Najlepiej przeprowadzić piaskowanie elewacji. Takie...

Płytki klinkierowe w systemach ociepleń. Jak...

Klinkierowe płytki są tańsze od cegieł klinkierowych, a wykończone nimi elewacje do złudzenia przypominają...