| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Dom z gliny i słomy. Ekologiczny pomysł na budowanie

Dom z gliny i słomy. Ekologiczny pomysł na budowanie

Glina, słoma, drewno to produkty naturalne, łatwo dostępne, tanie i przyjazne. Nie brak pasjonatów, którzy budują domy z bloczków glinianych lub lepią ściany z gliny. Ale nie przypominają one starych lepianek. Są to nowoczesne domy energooszczędne, a nawet domy pasywne. Przedstawiamy różne technologie wznoszenia domów z gliny.

Nurt powrotu do naturalnych materiałów w budownictwie zakłada stosowanie rozwiązań, które nie wymagają nakładów energii na produkcję. Są to stare, sprawdzone metody zweryfikowane pod kątem przydatności w dzisiejszym świecie i przystosowane do obecnych potrzeb. Właściwości naturalnych materiałów i nowoczesna technologia ich obróbki umożliwiają wykonywanie budynków, które spełniają współczesne wymagania techniczne. Zwolennicy budowania z gliny, słomy i drewna argumentują, że materiały te nie zawierają toksycznych i szkodliwych dla zdrowia substancji. Jeśli wykorzystany będzie materiał z najbliższej okolicy, obniży się koszty transportu i ograniczy emisję CO2 do środowiska. Materiały są mało przetworzone, do ich produkcji zużyto niewiele energii, a odpady z budowy wracają do natury, nie zanieczyszczając środowiska. Po zakończonej eksploatacji domu budulec może zostać przetworzony lub w krótkim czasie rozłoży się w ziemi.

WARTO WIEDZIEĆ

Zalety domów z gliny i słomy

  • Regulacja mikroklimatu  - ściany z gliny naturalnie wchłaniają i wyparowują wilgoć. Ta cecha sprawia, że wewnątrz domu z gliny utrzymuje się stała wilgotność powietrza na odpowiednim do życia poziomie.
  • Izolacja termiczna i akustyczna - ściany z gliny i słomy mają niski współczynnik przenikania ciepła, a jednocześnie akumulują je, co powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania. Stanowią też bardzo dobrą izolację akustyczną budynku.
  • Ognioodporność - ściany z gliny i słomy lub drewna są odporne na ogień. Należy tylko stworzyć dostatecznie grubą i trwałą warstwę ochronną z gliny lub tynku wapiennego.

Glina w dwóch odmianach

Glina może spajać słomę (i inne wypełniacze) lub ją otaczać w postaci tynku. Jeśli glinę wymieszasz z bardzo dużą ilością słomy lub innych wypełniaczy, na przykłd trocin, wiórów drewna, granulek keramzytu, powstanie tak zwana glina lekka. Ciężar takiej masy wynosi 100 kg/m3. Jeżeli budulec zawiera materiały o dobrych parametrach izolacyjnych – słomę lub keramzyt – może być bardzo ciepły. Glina ciężka to mieszanka gliny z piaskiem i niewielkim dodatkiem słomy lub trocin, a także sama ubijana glina. Jej ciężar wynosi powyżej 1 t/m3. Glina ma wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, dlatego ściana w domu całorocznym wymaga izolacji termicznej.

Bloczki gliniane

Bloczki gliniane zwane glinianymi cegłami wykonuje się w prasach ręcznych lub hydraulicznych. Glinę miesza się z dużą ilością słomy, formuje i pozostawia do wysuszenia (bez wypalania). Z bloczków tych można konstruować zewnętrzne i wewnętrzne ściany nośne, a także działowe oraz mury szachulcowe (tak zwany mur pruski). Muruje się je, używając zaprawy glinianej lub wapienno-glinianej. Stanowią dobre podłoże (o wysokiej przyczepności) dla naturalnych tynków. Bloczki mogą zostać wytworzone na placu budowy lub kupione gotowe. Przykładowo jedna z firm produkuje cegły i bloczki z mieszanki słomy, trocin i gliny, o zawartości słomy nie większej niż 25%. W ofercie jest kilka wymiarów: 25 x 12 x 6,5, 25 x 11,5 x 12, 25 x 17,5 x 12, 28,8 x 17,5 x 9 cm, a na zamówienie mogą zostać wykonane także formy o innych wymiarach.

Autor: Małgorzata Kijak-Olechnicka

Ściany gliniane pochłaniają promieniowanie, stąd mogą wystąpić problemy z odbiorem telefonów komórkowych i Internetu

Monolityczne ściany z gliny lekkiej

Mieszanka gliny i słomy jest wykonywana tak jak przy blokach, ale masę umieszcza się w rozbieralnym deskowaniu i zagęszcza. Tej techniki używa się zazwyczaj do konstrukcji grubych ścian zewnętrznych, jednak może być także stosowana do wznoszenia cieńszych ścian wewnętrznych. Do budowy ściany monolitycznej można także wykorzystać mieszankę gliny i dodatków innych niż słoma, takich jak keramzyt, trzcina, trociny czy odpady drewniane, jakie pozostają przy wyrębie lasu czy obróbce drewna w tartaku.

Kostki słomy tynkowane gliną lub wapnem

Konstrukcję nośną (tradycyjnie drewnianą, słupowo-ryglową) wypełnia się sprasowanymi kostkami słomy o wymiarach 45 x 49 x 80 cm i ciężarze objętościowym 80 kg/m3. Słoma zawiera powietrze, które jest dobrym izolatorem. Współczynnik przewodzenia ciepła U sprasowanej słomy wynosi 0,09 W/(m.K), co przy najczęściej stosowanej grubości ściany 45 cm daje współczynnik przenikania ciepła U = 0,12-0,13 W/(m².K) (porównywalny do 20 cm styropianu). To umożliwia wykorzystanie tej techniki w budownictwie pasywnym. Można też budować bez konstrukcji – ściana nośna jest z kostek słomy pokrytych kilkoma warstwami tynku naturalnego. Są one w stanie przenosić obciążenia bez wspomagania słupami drewnianymi. Do konstrukcji samonośnych stosuje się kostki o zwykłych wymiarach (ich ciężar objętościowy musi wynosić przynajmniej 90 kg/m3) i szersze – o grubości 70-120 cm.

Glina układana ręcznie warstwami

W tej technice wykorzystuje się dużo gliny i mało wypełniaczy. Rękami i stopami miesza się bryły ziemi ze słomą i piaskiem i układa je na fundamentach. Mury o grubości około 60 cm nie wymagają konstrukcji nośnej. Pokrywa się je wapiennym tynkiem. Ta technika daje duże możliwości samodzielnego tworzenia dowolnych kształtów. Można w niej też wykonać wewnętrzne ściany akumulacyjne (nazywane czasem masą termiczną). Glina ma dobrą pojemność cieplną i dużą bezwładność. Ściana z niej może zimą pełnić funkcję akumulatora ciepła słońca lub pieca i dogrzewać pomieszczenie. Latem, schładzana wodą lub zimnym powietrzem, będzie stanowić radiator – obniżać temperaturę we wnętrzu. Technikę gliny układanej ręczne można łączyć z innymi, na przykład słomianych beli. Jest bardzo trwała.

Stropy, więźbę, pokrycie dachu można zbudować z drewna

Drewno znakomicie nadaje się do budowy trwałej więźby - to wszyscy wiedzią. Warto przekonać się też...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom przysłupowy. Perła budownictwa regionalnego w...

Domy przysłupowe występują w regionie od Dolnego Śląska przez północne Czechy, Górne Łużyce, aż po Szwajcarię...

Dom z bali - tradycyjne i kosztowne rozwiązanie....

Lite drewno to drogi materiał, zyskujemy jednak coś bardzo pięknego: dom z bala. Może być zbudowany w stylu...

Domy murowane z drewnianymi elementami. Kiedy...

Dom nie musi powstawać w jednej technologii. Proponujemy technologię mieszaną, czyli połączenie ścian...

Pierwsze piętro w konstrukcji drewnianej....

Zobacz, w jaki sposób buduje się kondygnację o konstrukcji drewnianej, gdy parter domu ma ściany...

Budowa domu szkieletowego - VADEMECUM dla...

Budownictwo szkieletowe to coraz bardziej popularna technologia. Dom szkieletowy można budować o każdej porze...

Dom drewniany, dom z bali - dylematy inwestorów....

Piękne domy z bala wymagają przy ich budowie szczególnych umiejętności i wiedzy. Jak osadzić okna w domu z...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.