Nasady kominowe - rodzaje, dobór, montaż. Konserwacja nasady kominowej

2022-04-26 18:26

Nasady kominowe dobiera się stosownie do średnicy wylotu przewodu kominowego, na którym ma być zamontowana oraz do rodzaju przewodu: spalinowy, dymowy, wentylacyjny.

Nasady kominowe zdjęcie:
Autor: Andrzej Szandomirski W rejonach, gdzie wieją wiatry i w wzwiązku z tym mogą wystąpić problemy z zapewnieniem dostatecznego ciągu kominowego warto zamontować nasady kominowe.

Jeśli dom znajduje się na terenie nadmorskim lub górzystym - tam, gdzie często wiejące silne wiatry, powodują zawiewanie spalin na ściany komina lub na dach – jako zakończenie komina (nowego lub starego) warto zamontować specjalną obrotową nasadę kominową. Energia wiatru zamieniona przez nią na podciśnienie w kominie wzmocni i ustabilizuje ciąg kominowy. Najczęściej instaluje się nasady blaszane. Nasada kominowa może być wykonana z blachy ocynkowanej, miedzianej lub chromoniklowej.

Nasady kominowe rodzaje

Wyróżnia się następujące rodzaje nasad:

  • stałe nasady kominowe
  • samonastawne nasady kominowe
  • obrotowe nasady kominowe
  • hybrydowe nasady kominowe
  • samonastawne nasady kominowe

Nasady obrotowe najpełniej wykorzystują energię wiatru do usprawnienia ciągu. Nasada kominowa ma kwadratową podstawę z blachy malowanej na czarno lub chromoniklowej. Podstawa może być stała lub uchylna. Są też nasady kominowe bez podstawy – z rurą, którą nakłada się bezpośrednio na stalowy przewód kominowy.

Odbiór komina: nasady kominowe
Autor: archiwum muratordom Na zdjęciu od lewej strony: obrotowa nasada kominowa; samonastawna nasada kominowa; nasada obrotowa dynamicznie wykorzystująca siłę wiatru; mechaniczna nasada kominowa; obrotowa nasada kominowa; daszek kominowy

Sprawdź też:

Nasady kominowe montaż

Nasada kominowa osłania cały przekrój przewodu wylotowego przed deszczem i śniegiem oraz odstrasza ptaki, które lubią zakładać gniazda w przewodach kominowych. Nasadę kominową montuje się na szczycie komina tak, by cała nasada była ponad szczytem dachu wystawiona na działanie wiatru z każdej strony. Wtedy możliwe będzie skuteczne działanie nasady, która obracana wiatrem ustawia się tak, że zapewnia odpowiedni ciąg kominowy i zapobiega ciągowi wstecznemu – spaliny swobodnie wydostają się ponad szczyt komina.

Dobór nasady kominowej

Nasady kominowe dobiera się stosownie do średnicy wylotu przewodu kominowego, na którym ma być zamontowana oraz do rodzaju przewodu: spalinowy, dymowy, wentylacyjny. W przypadku przewodów kominowych odprowadzających spaliny duże znaczenie ma również urządzenie grzewcze i rodzaju paliwa, jakim jest opalane:

  • piece opalane gazem lub olejem – nasady kominowe w całości wykonane z blachy chromoniklowej kwasoodpornej;
  • piece opalane paliwem stałym (węglem lub koksem) bądź kominki opalane drewnem – nasady kominowe z uchylną podstawą, która ułatwia czyszczenie komina.

Na wylotach przewodów wentylacyjnych, umieszczonych na górnej powierzchni komina, montuje się specjalnie do tego przeznaczone nasady kominowe obrotowe.

Sprawdź te: Kominy spalinowe i dymowe: zasady działania i przepisy dotyczące systemów kominowych

Konserwacja nasady kominowej

Mechanizm umożliwiający obrót nasady kominowej oczyszcza się sam, dlatego nie trzeba go stale sprawdzać. Wystarczy, jeśli nasadę oczyści kominiarz w czasie okresowego czyszczenia całego komina. Stałą nasadę trzeba wtedy odkręcić i zdjąć, a uchylną nasadę kominową – wystarczy odkręcić i odchylić.

Budowa komina - jak ustrzec się błedów?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.