Leszczyna popolita (Corylus avellana) - krzew nie tylko ładny, ale i pożyteczny
Leszczyna pospolita - Corylus avellana - rodzi pyszne owoce: orzechy laskowe. Radzimy na co zwrócić uwagę i jak pielęgnować posadzony krzew leszczyny, aby dobrze rósł, obficie owocował i był ozdobą ogrodu.
Leszczyna pospolita (łac. Corylus avellana) to krzew, który oprócz walorów ozdobnych ma tę zaletę, że wydaje smaczne i zdrowe owoce - orzechy laskowe. Wystarczy wygospodarowywać trochę przestrzeni w ogrodzie, aby cieszyć się pięknem krzewy i delektować się smakiem orzechów.
Spis treści
- Leszczyna pospolita - jak wygląda
- Najważniejsze warunki uprawy leszczyny pospolitej
- Sadzenie leszczyny - pojedynczo, w grupie czy szpalerze?
- Cięcie leszczyny
- Odmiany leszczyny pospolitej
- Dlaczego leszczyna wydaje mało owoców?
Leszczyna pospolita - jak wygląda
Leszczyna pospolita to krzew wysoki (dorasta nawet do 5 m wysokości) i jednocześnie rozrastający się na szerokość. Na przedwiośniu ozdobą rośliny są kwiaty męskie zebrane w charakterystyczne, zwisające kwiatostany zwane kotkami, które obficie pylą na żółto. Drobne i niepozorne kwiaty żeńskie rozwijają się na krótkopędach. Dopiero po kwitnieniu na krzewie rozwijają się owalne, podwójnie piłkowane liście, które osiągają do 10 cm długości. Gdy są młode pokryte są z obu stron włoskami. Jesienią liście leszczyny pospolitej przebarwiają się na żółto lub żółtobrązowo. We wrześniu na roślinie pojawiają się owoce - jasnobrązowe orzechy otoczone powstałą ze zrośnięcia trzech podkwiatków okrywą.
Autor: GettyImages
Orzechy laskowe to właśnie owoce leszczyny
Najważniejsze warunki uprawy leszczyny pospolitej
Leszczyna nie ma szczególnych wymagań uprawowych, choć warto zastanowić się zanim ją posadzimy w ogrodzie, bowiem krzew najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych i dość wilgotnych. Nie należy go natomiast sadzić na glebach jałowych i suchych ani na podmokłych.
Leszczyna dobrze rośnie nawet w cieniu, jednak najlepiej owocuje, gdy jest posadzona na stanowisku słonecznym.
Pamiętajmy też, że miejsce dla leszczyny powinno być dobrze przemyślane, bowiem krzew potrzebuje dużo miejsca do wzrostu.
Sadzenie leszczyny - pojedynczo, w grupie czy szpalerze?
Ponieważ leszczyna osiąga znaczne rozmiary, można ją posadzić jako roślinę samotnie rosnącą (najbardziej dekoracyjną w marcu i kwietniu, gdy rozwijają się kwiaty) lub osłaniającą część gospodarczą. Jeśli w ogrodzie jest dostatecznie dużo miejsca, można utworzyć szpaler leszczynowy, na przykład wzdłuż ogrodzenia. Między roślinami w szpalerze trzeba zachować odstępy trzy-, a nawet pięciometrowe.
Cięcie leszczyny
Leszczyny bardzo dobrze znoszą przycinanie korony. Można je prowadzić w formie piennej. Po posadzeniu (wiosną) należy usunąć pędy tak, aby pozostał jeden pęd główny. Do wybranej wysokości pnia należy usunąć z niego wszystkie pąki. Następnie trzeba co roku wycinać pojawiające się pędy boczne oraz wybijające z ziemi odrośla. Forma pienna słabiej rośnie i obficiej owocuje.
Odmiany leszczyny pospolitej
Wśród odmian leszczyny pospolitej wyróżniamy uprawiane w celach dekoracyjnych oraz te, które uprawiamy dla obfitych plonów. Jeśli zależy nam na obfitym plonie owoców, lepiej sadzić w ogrodzie odmiany wielkoowocowe leszczyny.
Do odmian ozdobnych leszczyny, które rodzą mniej owoców, należą m.in.:
- leszczyna pospolita 'Aurea' - młode liście i pędy są żółte, z wiekiem zieleniejące;
- leszczyna pospolita 'Contorta' - ma powyginane i mocno poskręcane gałęzie, jest bardzo dekoracyjna w stanie bezlistnym i podczas kwitnienia;
- leszczyna pospolita 'Pendula' - tworzy kopulaste, szerokie korony o długich, zwisających gałęziach;
- leszczyna pospolita 'Purpurea' - liście mają czerwonobrunatną barwę.
Do odmian uprawianych w celu pozyskania orzechów należą m.in.:
- Leszczyna pospolita ‘Nottinghamski’ - odmiana angielska o wolniejszym wzroście (nadaje się do mniejszych ogrodów), rodzi dość duże orzechy - pierwsze dojrzewają już na przełomie sierpnia i września.
- Leszczyna pospolita ‘Trapezuński’ – odmiana o podłużnych orzechach, jest cennym zapylaczem dla innych odmian leszczyny, orzechy można zbierać w drugiej dekadzie września.
- Leszczyna pospolita ‘Olbrzymi z Halle’ – odmiana niemiecka, o dużych owocach, które nadają się do zbioru od drugiej połowy września.
- Leszczyna pospolita ‘Kataloński’ – odmiana hiszpańska, rodzi duże orzechy, które zbiera się w drugiej połowie września.
- Leszczyna pospolita ‘Cud z Bollwiller’ – nie potrzebuje zapylacza, szybko wchodzi w okres owocowania, owoce zbieramy dopiero od października. Orzechy są duże i smaczne, ale skorupa jest gruba i twarda.
Przeczytaj też:
Robaczywe orzechy: kiedy i czym opryskiwać leszczyny? >>>
Dlaczego leszczyna wydaje mało owoców?
Powodem tego, że leszczyna nie owocuje, albo owocuje słabo, może być przemarznięcie kwiatostanów, to że krzew rośnie w zacienione miejscu albo to, że roślina ta jest obcopylna. Czasem jednak okazuje się, że leszczyna wydała owoce, ale zanim zdążymy zebrać plony, zrobią to wcześniej leśne zwierzęta (np. wiewiórki) albo ptaki.