Szafa wnękowa czy garderoba w sypialni? Wiesz, jak planować szafy w domu?
Decyzja o tym, czy wstawić szafę wnękową czy urządzić garderobę w sypialni, nie powinna zapadać pod koniec remontu lub budowy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zaplanowanie miejsca na szafy - wnękowe lub wolnostojące - ma wpływ na niektóre elementy konstrukcyjne. Radzimy, gdzie zaplanować szafy w pomieszczeniach.
Etap budowy domu lub remontu mieszkania, w którym następuje ostateczne wykończenie wnętrz, to bardzo złożony proces, który wymaga skrupulatnego i dokładnego planowania. Również taki "szczegół" jak miejsce na szafę na ubrania powinien znaleźć się na liście ważnych decyzji do podjęcia.
Szafa wnękowa czy garderoba - jak rozmieścić szafy?
Umiejscowienie szaf - zarówno szaf wnękowych jak i wolnostojących - powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Zabudowując nimi ściany czy umieszczając je w przygotowanych wnękach, efektywnie wykorzystamy powierzchnię domu i zapewnimy wrażenie ładu we wnętrzach. Szafa jest potrzebna w strefie wejściowej, czyli w wiatrołapie lub w holu. W niej składujemy odzież zewnętrzną i obuwie. Szafy na odzież codzienną umieszczamy w sypialniach. Każdy użytkownik pokoju powinien mieć swobodny dostęp do swoich ubrań i rzeczy osobistych. Sprawdzonym rozwiązaniem jest umiejscowienie szaf wnękowych po obu stronach ściany dzielącej dwa pokoje.
Autor: Piotr Mastalerz
Standardowa szafa na ubrania ma 60 cm głębokości. Wnęka na nią musi być większa – 80 lub 90 cm. Pamiętajmy, że system drzwi przesuwnych zajmuje około 10 cm
Autor: Piotr Mastalerz
Standardowa szafa na ubrania ma 60 cm głębokości. Wnęka na nią musi być większa – 80 lub 90 cm. Pamiętajmy, że system drzwi przesuwnych zajmuje około 10 cm
W każdym z pomieszczeń budujemy wnękę w ścianie, w której umieszczamy szafę zlicowaną frontem z tyłem szafy z sąsiedniego pokoju. W dużej sypialni możemy utworzyć własną garderobę, umieszczając przy jednej ze ścian ciąg szaf i stawiając szafę wolno stojącą w odległości 100-120 cm przed nimi, w taki sposób, aby zapewnić swobodne przejście. Tył szafy stojącej na środku możemy wykorzystać jako dodatkową funkcjonalną ścianę – tło dla mebla lub telewizora. W domu powinna też znaleźć się szafa gospodarcza, jeśli nie mamy na to osobnego pomieszczenia. Najlepiej umieścić ją w korytarzu, aby mieli do niej dostęp wszyscy użytkownicy. Możemy ją zaplanować pod schodami, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w domu.