Szklane drzwi, ściany i… podłogi. Szkło we wnętrzach coraz popularniejsze - ZDJĘCIA

2017-12-04 13:10

Szklane drzwi znamy już od dawna. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych drzwi wewnętrznych. Również szklane ściany nie są już nowością, choć nie spotyka się ich zbyt często w naszych domach. Za to szklane podłogi to nowinka. Czy zagoszczą u nas na dobre? Sprawdź, czy szklane drzwi, ściany i podłogi są naprawdę bezpieczne.

Szklana ściana - matowe szkło
Autor: Marta Znój Ściana z kilku tafli matowego szkła wyraźnie dzieli przestrzeń, ale w przeciwieństwie do tradycyjnej nie odcina dostępu do światła

Szklane mogą być nie tylko drzwi, ale i ściana

Szklane drzwi i ściany można wykonać ze szkła hartowanego, które dzięki obróbce termicznej – ogrzaniu do wysokiej temperatury, a potem szybkiemu schłodzeniu – zyskuje lepsze parametry.

Szkoło hartowane jest trzy-cztery razy bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatury od zwykłego. Trudno je rozbić, ale gdyby nawet tak się stało – szklana ściana czy drzwi rozpadną się na kawałki o tępo zakończonych krawędziach. Dzięki temu szkło hartowane nie będzie stanowiło zagrożenia dla domowników.

Decydując się na wykorzystanie hartowanego szkła we wnętrzach, należy pamiętać, że nie można go ciąć. Takie szkło zamawia się na wymiar.

Czy szklana podłoga jest bezpieczna?

Szklana podłoga z pewnością będzie bezpieczna, jeśli została wykonana z wielowarstwowego szkła bezpiecznego. Najczęściej są to trzy warstwy szkła laminowanego, grubości od 17 do 46 mm, sklejone żywicą – dwie dolne są ze szkła półhartowanego, warstwa górna – z hartowanego.

Wierzchnia warstwa szklanej podłogi z reguły ma wykończenie antypoślizgowe. Jest pokryta nieprzezroczystą lub półprzezroczystą emalią mineralną, która podczas wypalania w wysokiej temperaturze staje się wyjątkowo trwała i odporna na ścieranie.

Krawędzie tafli szkła, z których ma być zrobiona podłoga, są szlifowane lub polerowane. Muszą być gładkie – ten brak nierówności także w niewidocznych miejscach zabezpiecza przed pękaniem szkła pod wpływem naprężeń termicznych bądź mechanicznych.

Tak przygotowany materiał posadzkowy obsadza się na konstrukcji stalowej lub drewnianej – na uszczelce, która wraz z upływem czasu nie traci swojej elastyczności.

Pozostałe podkategorie