Siłownia w domu - sprzęt fitness oraz wskazówki dotyczące wykończenia domowej siłowni
Urządzając siłownię w domu, można pogodzić zdrowy tryb życia z wiecznym brakiem czasu i nadmiarem pracy. Sprzyjającą atmosferę do ćwiczeń w domowej siłowni zapewni odpowiednio dobrany sprzęt fitness, wytrzymała podłoga oraz warunki do treningu. Zobacz, jak urządzić domową siłownię lub fitness w domu.
Autor: Mariusz Bykowski
Aby trening w domowej siłowni był dla nas przyjemny, trzeba zadbać o utrzymanie w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury.
Podłoga w domowej siłowni
Za bezpieczeństwo podczas ćwiczeń w domowej siłowni w dużej mierze odpowiada podłoga – powinna być odporna na uderzenia, ścieranie i zarysowania, antypoślizgowa, łatwa do utrzymania w czystości, a także wygłuszająca dźwięki. Istotna jest też jej sprężystość, dzięki której minimalizuje ona ryzyko kontuzji oraz nadaje dynamikę ruchom wykonywanym podczas ćwiczeń.
W profesjonalnych siłowniach posadzki wykonuje się z grubego granulatu gumowego, częstym rozwiązaniem są też drewniane posadzki na matach elastycznych. W siłowni w domu sprawdzi się podłoga z korka – wytłumi dźwięki, zamortyzuje ruchy i zabezpieczy nas przed poślizgnięciem.
Wybór sprzętu do siłowni
Jednym z podstawowych urządzeń do domowej siłowni jest rowerek treningowy – ćwiczy się na nim mięśnie łydek, ud oraz pośladków. Niezwykle popularny jest także wielofunkcyjny atlas przydatny do treningu siłowego. Ćwicząc na nim regularnie, kształtuje się niemal wszystkie partie mięśniowe, między innymi mięśnie klatki piersiowej, grzbietu, barków, bicepsy. Zajmuje on jednak sporo miejsca.
Tym, którzy mają pracę siedzącą, w domowej siłowni przyda się bieżnia. Można na niej spacerować, truchtać i biegać, jednocześnie rzeźbiąc mięśnie łydek, ud i pośladków, a także spalając nadmiar tłuszczu. Do ulubionych sprzętów pań należy orbitrek – połączenie rowerka treningowego, bieżni i steppera. Ćwiczenia na tym urządzeniu umożliwiają pracę nóg i pośladków, a także górnych partii ciała: ramion, barków, klatki piersiowej i pleców. Pomiędzy sprzętami należy zachować odległość pozwalającą na swobodę ruchów podczas ćwiczeń.
Warunki do treningu w domowej siłowni
Aby trening w domowej siłowni był dla nas przyjemnością, należy zadbać o utrzymanie w niej odpowiedniej temperatury – w niższej chętniej wykonujemy ćwiczenia i nie pocimy się zbyt szybko. Dlatego warto pomyśleć o klimatyzacji, która odpowiednio schłodzi salę. Domowa siłownia powinna być także widna – jeśli znajdą się w niej okna, łatwo będzie przewietrzyć pomieszczenie, ponadto przy świetle dziennym trening stanie się przyjemniejszy. Nie zapominajmy też o odpowiednich kolorach na ściany. Energetyczne żółcie i oranże dodadzą nam siły do treningów. Aby ćwiczenia szybko się nie znudziły, wyposażmy domową siłownię w sprzęt muzyczny. Ogromne znaczenie ma także lustro – pozwala ono kontrolować prawidłowość ruchów podczas ćwiczeń, nie mówiąc o działaniu motywacyjnym naszego odbicia. W siłowni jesteśmy po to, aby zajmować się swoim ciałem, więc powinniśmy mieć je na oku.
Rodzinna rekreacja
Jeżeli zależy nam nie tyle na regularnym treningu siłowym, ile na aktywnym wypoczynku, zamiast inwestować w kolejne urządzenia, zaopatrzmy się w składany stół pingpongowy. Gwarantuje on doskonałą rozrywkę podczas zawodów w gronie rodziny i przyjaciół. Mimo znacznych gabarytów łatwo się go przechowuje dzięki możliwości złożenia oraz przewożenia na kółkach. Do rodzinnych treningów z dziećmi przydadzą się także: stara poczciwa skakanka, piłka gimnastyczno-‑rehabilitacyjna, hantle, taśmy czy zamontowane na ścianie drabinki.