Spis treści
- Meble na wymiar – chwilowa moda czy inwestycja na lata?
- Jakie materiały na korpusy mebli na wymiar?
- Fronty lakierowane czy laminowane? Co wybrać, aby meble cieszyły oko domowników przez lata?
- Jakie fronty wybrać do kuchni?
- O czym warto pamiętać przy zamawianiu mebli na wymiar?
Meble na wymiar – chwilowa moda czy inwestycja na lata?
Coraz więcej osób poszukuje możliwości urządzenia wnętrz zindywidualizowanych, a zamówienie zabudowy kuchni, łazienki czy szaf wydaje się właśnie tą drogą. Do takich realizacji zachęcają też architekci wnętrz, przekonując inwestorów do tego rozwiązania nie tylko niepowtarzalnymi walorami estetycznymi, ale też opinią, że wytwarzane przez stolarzy meble cechuje wysoka jakość oraz precyzja wykonania. Szafy, garderoby, kuchnie „od stolarza” wydają się czymś lepszym niż te kupione w sieciówce czy popularnym salonie meblowym. Czy tak jest rzeczywiście?
Dla wielu inwestorów ważne są użyte materiały, oczekują na przykład mebli z naturalnego drewna, litego lub klejonego, a w większości popularnych sklepów znajdziemy głównie meble z komponentów drewnopodobnych.
Na klientów masowej produkcji meblowej czekają też pewne pułapki. W ofercie może widnieć informacja, że dany przedmiot jest z „drewna”, ale niektóre elementy, na przykład dołączone szuflady lub tylna płyta, mogą być z tworzyw sztucznych. W tym kontekście stolarz postrzegany jest jako gwarancja dobrej jakości. Określenie „standard stolarski” oznacza unikatowość i wyższą jakość. Profesjonalny stolarz, który dba o swoją reputację i jakość wykonania mebli, nie będzie ryzykował wykorzystaniem najtańszych zamienników.
Usługa ta nie musi być jednak zarezerwowana wyłącznie dla tych, którzy szukają wnętrza nietypowego, wyjątkowego bądź o bardzo wysokim standardzie. Druga, po segmencie premium, grupa to zamówienia zabudowy do przestrzeni o nietypowych wymiarach, które ciężko zaaranżować meblami modułowymi. Zabudowy stolarskie są wykonane dokładnie na miarę pomieszczenia – nawet jeżeli ma ono nietypowy kształt lub znajdują się w nim specyficzne elementy architektoniczne (na przykład skosy, wykusze).
Jakie materiały na korpusy mebli na wymiar?
Na korpusy stosuje się zazwyczaj płyty wiórowe laminowane. Są laminaty:
- drewnopodobne,
- jednobarwne,
- kamieniopodobne,
- o wysokim połysku.
W Polsce najbardziej popularne są płyty producentów Kronospan, Kronopol, Woodeco, Egger. Najtańsze są płyty w kolorze białym i te najczęściej są wybierane jako materiał bazowy na korpusy szafek kuchennych, łazienkowych czy szaf na ubrania.
Zwykle wybiera się płyty o grubości 18 mm, bo zapewniają meblom odpowiednią sztywność. Niektóre elementy korpusów szafek kuchennych mają wzmocnienia, wtedy są wykonywane z płyty o grubości 25 lub 36 mm.
Obrzeża są oklejane tworzywem sztucznym – okleina ma grubość od 0,8 do 2 mm.
Rynek oferuje płyty w trzech gęstościach, więc upewnijmy się, jakie płyty wykorzystuje nasz stolarz – powinny mieć gęstość powyżej 750 kg/m3. Meble, szczególnie kuchenne, będą często otwierane, a dodatkowo jeszcze zostaną obciążone przechowywanymi produktami, więc zmiana płyt na ich korpusy (na te o niższej gęstości) może skutkować tym, że bardzo szybko się rozpadną.
Dom z lat 70. po totalnej metamorfozie. Wanna w sypialni, jasna klatka schodowa

i
Fronty lakierowane czy laminowane? Co wybrać, aby meble cieszyły oko domowników przez lata?
Ten wybór jest kluczowy przede wszystkim dla wyglądu zabudowy, ale też jej funkcjonalności i oczywiście ceny. Stolarze zazwyczaj już na początku zadają pytanie, czy chcemy fronty lakierowane czy laminowane. Co się kryje za tymi terminami? Czy to jedyne dostępne opcje w usłudze stolarskiej? Fronty laminowane są wykonane z trójwarstwowej płyty wiórowej pokrywanej laminatem. Cieszą się powodzeniem wśród osób chcących wykończyć ekonomicznie zabudowę, ale mają mniejszą odporność na wilgoć niż płyty MDF. Zazwyczaj są gładkie, ale istnieje też możliwość wykonania tak zwanej ramki, która w tym przypadku powstaje jako konstrukcja ramiakowa.
Wewnętrzna część – filunek – jest zbudowany z płyty o grubości 10 mm, a okalająca ją ramka z płyty grubości 18 mm. Większe możliwości w zakresie kształtów daje płyta MDF, którą można frezować i lakierować na wybrany kolor. Stolarz powinien nam przedstawić ilustracje, a najlepiej próbki frezowania, ale weźmy pod uwagę to, że na dużych powierzchniach drzwi, na przykład do szaf, wybór będzie ograniczony, a frezy mogą wyglądać inaczej niż na próbniku. Przykładowo tak modne obecnie pionowe ryflowania na ogromnej szafie mogą powodować oczopląs, dlatego warto ten wzór ograniczyć do mniejszej powierzchni.
Pytać trzeba też o koszt frezowanych frontów. Większość wzorów wykonuje się w stolarni maszynowo, według standardowego wzoru, nie dajmy się zwieść zapewnieniom, że ryfle są wykonywane ręcznie i dlatego muszą mieć tak wysoką cenę.
Warto wiedzieć, że niektóre wzory robi się jedynie na określonych wymiarach frontów, na przykład łuczki tylko na frontach 30 cm. Jeśli wybieramy fronty MDF lakierowane, pamiętajmy, że możemy zaoszczędzić, jeśli wybierzemy lakierowanie jednostronne, tylko od zewnątrz, choć za standard stolarski uznaje się pokrycie lakierem frontów z obu stron.
Jakie fronty wybrać do kuchni?
Jednym z najpopularniejszych materiałów wybieranych do nowoczesnych kuchniach są akrylowe fronty kuchenne. Podobnie jak w przypadku płyt MDF lakierowanych również tu można zastosować płyty, które mają warstwę akrylu tylko na jednej stronie. Na pewno będą kosztować nieco mniej, ale mogą być mniej trwałe niż fronty akrylowe dwustronne, gdyż będą narażone na odkształcenia pod wpływem wilgoci czy temperatury. Fronty akrylowe matowe charakteryzują się subtelnym wykończeniem, które nie odbija światła, dzięki czemu mniej widoczne są na nich odciski palców czy drobne zarysowania. Warto zwrócić uwagę na to, czy fronty mają powierzchnię antyfinger. Z kolei fronty akrylowe z połyskiem może być trudniej utrzymać w czystości, gdyż na ich powierzchni łatwiej zauważyć zabrudzenia czy odbicia światła.

i
O czym warto pamiętać przy zamawianiu mebli na wymiar?
Przy zamawianiu zabudowy stolarz powinien przedstawić systemy okuć, jakimi dysponuje, ich różne opcje i wynikające z tego koszty. Warto upewnić się, czy w wybranej opcji jest tak zwany cichy domyk szuflad. Technologia cichego domyku stosowana w prowadnicach szuflad gwarantuje ułatwione korzystanie z wysuwu i bezproblemowy dostęp do szuflady, płynne otwieranie oraz zamykanie – jest to obecnie rozwiązanie niemal standardowe, ale koniecznie trzeba uzgodnić i dowiedzieć się, z jakiego systemu, z podaniem nazwy producenta, korzysta fachowiec. Cichy domyk nazywany też „miękkim domykiem” dotyczy również zawiasów meblowych – gwarantuje, że drzwiczki będą zamykały się płynnie, bez trzaskania. W kuchniach ważne są też rozwiązania do narożników – karuzele, systemy Le Mans (nerki) czy Magic Corner. Różnorodne opcje są również w meblach typu cargo. Systemy funkcjonalne oraz fronty warto obejrzeć na żywo, w studio projektowym, z którym stolarz współpracuje, lub w stolarni, jeśli jest taka możliwość. Tam można wszystkiego dotknąć, pootwierać, potrzaskać, pozamykać.

i

i
- Przejdź do galerii: 9 metamorfoz starych domów, które robią wrażenie
