Żółte ściany w pokoju dziennym
Żółcień w odcieniach pastelowych warto wykorzystać na dużych powierzchniach, na przykład ścianach pokoju dziennym. Tworzy ona wówczas jasne tło doskonałe dla obrazów i zdobnych, wzorzystych tkanin o intensywnym kolorze. Ciepła żółć w połączeniu z klasycznymi meblami i ciężkimi, ciemnymi zasłonami sprawia, że pokój dzienny nabierze wyrafinowania i głębi.
Polecamy: Szare ściany. Zdjęcia wnętrz, w których dominują szarości
Żółte ściany w jadalni, pokoju do pracy i sypialni
Odcienie bardziej jaskrawe warto zastosować również w jadalni. Kojarzące się z tropikiem, plażą i latem, wzmacniają system nerwowy, ale także pobudzają trawienie. Pasują też do pomieszczeń, które mają nas stymulować do wzmożonej aktywności. To barwa, która stymuluje pracę mózgu, poprawia myślenie i pamięć. Jest to kolor nauki, intelektu i optymizmu, dlatego poleca się go do pokoju do pracy.
Intensywny agresywny żółty pobudza nasze emocje, nie jest to więc kolor odpowiedni do sypialni, lepiej zastosować tam odcień bardziej przygaszony.
Żółte ściany w łazience
Ciepła jasna żółta ściana nadaje pomieszczeniu przejrzysty, delikatnie złotawy odcień, który stwarza poczucie ciepła – to barwa idealnie pasująca do łazienki. Można ją również stosować w kuchni, salonie i sypialni. Jest to kolor należący do tradycyjnej, najstarszej palety dekoracyjnej. Żółty to również idealny kolor do użycia w mało atrakcyjnym korytarzu, gdzie stworzy przytulną atmosferę i powiększy optycznie niewielką przestrzeń.
Żółte ściany w kuchni
Żółte ściany o ciepłym pomarańczowym odcieniu nadają wnętrzu wrażenie miękkości i komfortu – doskonale pasują do kuchni, gdzie równoważą chłód sterylnych sprzętów kuchennych i posadzek. W przeszłości żółty dominował na kuchennych ścianach, dzisiaj barwa ta przeniknęła do innych wnętrz. Chętnie stosuje się je w oranżerii, gdzie tworzą dobre tło dla zieleni.
Z jakimi kolorami łączyć żółty?
Różne odcienie żółtego mogą posłużyć do zbudowania aranżacji. I tak zestawienie ciepłego żółtego, cytrynowego i ugru sprawdzi się, jeśli występują one na różnych płaszczyznach i fakturach, np. gładkiej ścianie, tkaninie zasłonowej, dywanie czy meblu. Jeśli zastosujemy żółcienie na dużych płaszczyznach ścian i posadzek, powinny być one w podobnym nasyceniu.Można to prosto sprawdzić, mrużąc oczy: jeśli nasycenie będzie różne, ten delikatniejszy będzie zdecydowanie słabiej widoczny.
Żółty doskonale współgra z innymi kolorami we wnętrzu: czerwienią, pomarańczem i delikatnymi zieleniami. Z czarnym, szarym i niebieskim tworzy kontrast, szczególnie chętnie wykorzystywany we wnętrzach nowoczesnych. Jednak zestawienie żółtego z silnie kontrastującym fioletem może być ryzykowne. Zestawiając kolory, zawsze warto zrobić próby na kawałku płyty gipsowokartonowej. Można z nią wędrować po pomieszczeniu i przymierzać do różnych elementów, a nawet pojechać do sklepu i sprawdzić, czy wybrana przez nas sofa będzie pasowała kolorystycznie.
Jeśli mamy wątpliwości, jak połączyć żółcienie z innymi kolorami, korzystajmy z gotowych wzorców wypracowanych przez artystów. Mistrzem w stosowaniu koloru żółtego był Vincent van Gogh. Jego słynne obrazy przedstawiające słoneczniki czy pola kukurydzy pokazują możliwości dekoracyjne tej barwy – zachwycają wielością jej odcieni i urodą zestawień.