Struktura ściany jako oryginalna dekoracja i alternatywa dla gładkich ścian
Struktura ściany wraca do wnętrzarskich łask! Czas nasycić nasze ściany nie tylko kolorem, ale i fakturą. To sposób na uzyskanie niepowtarzalnego efektu dekoracyjnego. Ściana za sprawą odpowiednich faktur i szablonów wyglądać będzie jak obraz.
Efektu dekoracyjne ścian, inaczej struktury, są alternatywą dla gładkich ścian, gdyż mogą stanowić ich oryginalną dekorację. Wzory odważnie i coraz częściej wkraczają do naszych mieszkań. Ciekawe efekty otrzymuje się, stosując masy szpachlowe, mieszanki wapienne, tynki dekoracyjne lub farby strukturalne. Przy ich użyciu uzyskamy prawie każdą fakturę, a końcowy efekt zależy głównie od naszej inwencji i staranności wykonania. Preparaty te mogą występować w postaci gotowych mas albo proszku (do rozrabiania z wodą).
Zalety struktur:
- są trwałą ozdobą odporną na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne;
- maskują niewielkie krzywizny ścian;
- ściany nimi pokryte łatwo utrzymywać w czystości, gdyż można je myć, a nawet szorować
- są oryginalną i niepowtarzalną dekoracją wnętrz.
Autor: TIKKURILA
Czym i jak się je nakłada
Dekoracyjne masy nakładamy na ściany zazwyczaj przy użyciu stalowej pacy. Dopiero naniesioną masę formujemy. Zależnie od zamierzonego efektu i rodzaju zastosowanego materiału używamy do tego odpowiednich narzędzi: kielni, szpachelki, pacy zębatej, wałka albo szmatki lub gąbki.
Prace te wykonuje się naprawdę łatwo, ale powierzchnia ściany, na której ma się znaleźć tynk lub masa, musi być odpowiednio i starannie przygotowana.
Dlatego warto wiedzieć, że podłoże powinno być:
- spójne - luźne fragmenty tynku trzeba usunąć;
- czyste, pozbawione kurzu i tłuszczu;
- w miarę równe - wszelkie rysy, ubytki trzeba wypełnić np. tynkiem podkładowym, a nierówności wygładzić masą szpachlową;
- niezbyt nasiąkliwe - płyty gipsowo-kartonowe należy wcześniej zagruntować odpowiednim środkiem, który zmniejszy ich chłonność. Dzięki temu położony na nie tynk nie będzie pękał i odklejał się;
- bez luźnych fragmentów farby - jeśli ściana jest pomalowana, sprawdźmy, czy nie ma odprysków, gdy są, trzeba je zeskrobać;
- lekko zmatowione - w przypadku ścian pokrytych farbą dyspersyjną lub olejną musimy je wcześniej umyć i zmatowić papierem ściernym.
Jeśli mamy do pokrycia masą dłuższy kawałek ściany, trzeba go podzielić na mniejsze pola, używając do tego taśmy malarskiej. Ułatwi to pracę i zagwarantuje, że tworzony wzór będzie staranniej wykonany.
Oryginalny pomysł na ozdobienie ściany
Jedną z propozycji zdobienia ścian strukturą są kosmiczne kręgi. Są one niezwykle efektowne, nadają wnętrzu indywidualny charakter a jednocześnie można je wykonać samodzielnie. Przy zdobieniu tego typu należy jednak pamiętać o umiarze: wnętrze dopełnią proste dodatki w stonowanych kolorach.
A jak wykonać takie zdobienie? Wystarczy, po odpowiednim przygotowaniu gruntu, zrobić okręgi na tynku pacą zębatą – wykonując ruchy jak cyrklem. I gotowe!