Najlepsze płytki ceramiczne do małego mieszkania
Kupowanie płytek ceramicznych bez wiedzy, czy będzie możliwe ułożenie ich w naszej łazience, to błąd. Architekci wnętrz są zgodni: najpierw projekt z rozmieszczeniem urządzeń sanitarnych, a potem płytki ceramiczne.
Ściany w łazience narażone są na działanie wilgoci. Nawet przy doskonałej wentylacji podczas kąpieli zbiera się na nich para wodna, dlatego poza płytkami ceramicznymi lub kamiennymi każdy inny materiał okładzinowy musi być dobrze zabezpieczony – fabrycznie, przez nas albo mieć właściwości, które ograniczają wpływ wilgoci na nie, na przykład niektóre gatunki drewna egzotycznego (tek, ipe, bangkirai).
Płytki ceramiczne do łazienki
Do niedużej z wieloma urządzeniami łazienki lepiej pasują płytki ceramiczne w stonowanych barwach, bo uspokoją wnętrze. Wbrew pozorom nie sprawdza się zasada, że najlepsze będą nieduże. Pięknie mogą w niej wyglądać także te wielkoformatowe, pod warunkiem że znajdziemy takie miejsce, w którym można pokazać co najmniej jeden, a lepiej dwa rzędy takich płytek bez ich przycinania. Do przestronnej możemy wybrać bardziej dekoracyjne płytki ceramiczne, które ją ożywią. Na tych z fakturą pięknie się będzie załamywało światło, te ze wzorem przełamią monotonię jednokolorowych sprzętów, a z grafiką w postaci obrazów nadadzą „pokojowego” charakteru i nawet niezbyt dużą łazienkę upodobnią do salonu kąpielowego.
Płytki ceramiczne dekoracyjnie ułożone
Efekt na wejście czasami przesądza o odbiorze całego wnętrza, więc najważniejszą ścianą w łazience jest ta vis-à-vis drzwi. Umywalkę na frontowej ścianie można wyeksponować, na przykład układając nad nią pas dekoracyjnych płytek ceramicznych albo wykańczając blat płytkami innymi niż w pozostałej części łazienki. Jeśli jest tam wanna, można nad nią ułożyć wzory albo zrobić wnękę i wykończyć ją mozaiką. Sprawa jest trudniejsza, gdy na głównej ścianie musi być toaleta. Wtedy najlepiej postarać się, żeby znikła na tle płytek – taki efekt można osiągnąć, układając na podłodze i ścianach zbliżone do niej kolorystycznie płytki.
O optymalnym wymiarze rozmiaru płytek ceramicznych decydują:
▪ powierzchnia ścian – największe znaczenie ma ich szerokość, bo jest ograniczona kolejną ścianą. Lepiej więc wybrać takie płytki, które w całości wypełnią jej powierzchnię, a jeśli miałyby być przycinane, by równo i ładnie łączyły się z tymi na sąsiedniej ścianie. To ważne, bo w narożnikach pojawi się więcej fug, które dodatkową podkreślą podziały;
▪ poziomy, na jakich będą umieszczone wanna i umywalka – płytki nie powinny wymagać docinania, a tym samym tworzenia z nich wąskich pasków nad tymi urządzeniami;
▪ wielkość kabiny prysznicowej – dobrze, by całe wnętrze kabiny było wyłożone nieprzycinanymi płytkami;
▪ rodzaj toalety – podwieszana ze stelażem umieszczonym w ścianie nie stwarza większych problemów, bo ścianę za nią wykładamy tak jak pozostałe. Jeśli jednak stelaż przylega do ściany łazienki i nad nim powstaje półka, wielkość płytek i sposób ich ułożenia trzeba wyliczyć tak, by ostatni rząd półki tworzył idealną linię z płytkami ułożonymi na sąsiadujących ścianach.
Sprawdź, gdzie kupić książkę "Wykańczamy mieszkanie"
Biuro Obsługi Klienta:
tel. 22 59 05 555, 801 322 555 (w godzinach 9.00–17.00), faks 22 59 05 464
e-mail: [email protected]