Modna szklana ściana. Ciekawy pomysł na wykończenie ścian

2013-06-14 10:59

Panele szklane to jeden z modnych elementów wykończenia ścian - pozwala domownikom być osobno, ale w pewnym stopniu nadal razem. Zobacz, co można wydzielić szklaną ścianą, jak zrealizować taki pomysł na ścianę, a także ile kosztuje ściana ze szkła.

Szklana ściana działowa
Autor: Andrzej Szandomirski Szklane ściany działowe pozwalają zachować wrażenie przestronnych wnętrz. Zapewniają też ich dobre oświetlenie, nawet w głębi domu. Projekt: Barbara Kierejewska-Zielińska.

Szklane ściany doskonale się nadają do wprowadzania podziałów nieoczywistych. Ściana ze szkła między przedpokojem a holem czy salonem wprowadzi granice, a jednocześnie zapewni dostęp światła do tego wnętrza. Takimi ścianami możesz wydzielić ze wspólnej przestrzeni pokój do pracy lub sypialnię. Przyjemnie się wspólnie gotuje i biesiaduje z przyjaciółmi w kuchni połączonej z salonem. Gdy z kolei masz gości, którym nie chcesz prezentować kuchennego bałaganu, sprawdzi się szklana ściana składana oddzielająca kuchnię od salonu.

Możesz też zbudować ścianę, która tylko w pewnym stopniu zasłoni wnętrze robocze. Warto, by była wykonana ze szkła nieprzezroczystego, kolorowego, laminowanego, żeby zasłonić domowe wnętrze. Jeśli będzie przezroczysta, symbolicznie wskaże granice pomieszczeń. Popularne jest też wydzielenie łazienki, a właściwie salonu kąpielowego, który staje się coraz częściej ozdobą domu. Chętnie się nimi chwalimy, dlatego w łazience również jest dużo szkła. Powstają kabiny prysznicowe, ścianki dekoracyjne oddzielające np. wannę od WC i umywalek.

Bardzo popularne jest wydzielanie dekoracyjnym szkłem osobistej łazienki przy sypialni. Ale nie ma przeszkód, żeby zastosować tę technologię w przestrzeni ogólnodostępnej, ponieważ prywatność może zapewnić szkło nieprzezroczyste: matowe, lustrzane, laminowane, a nawet elektryczne. Podobnie można odgraniczyć salon fitness i/lub basen. Tu często stosowane są ściany składane, aby w razie potrzeby połączyć te pomieszczenia ze sobą albo z pozostałą przestrzenią domu.

Oszklony fragment pokoju może stanowić ogród zimowy, w którym przechowamy rośliny. Miłośnicy sztuki mają czasem w domu własne kino domowe lub salon koncertowy. Za rozsuwaną szklaną ścianą możemy zgromadzić sprzęt filmowy czy audiofilski. Przed seansem lub koncertem panele szklane będą się otwierały jak kurtyna w naszym prywatnym teatrze. Gruba ścianka działowa z dwóch tafli szkła może służyć jako gablota na nasze trofea, kolekcję kamieni ozdobnych, a nawet terrarium, jeśli nawiercimy w niej otwory. Taka zabudowa, w razie potrzeby, może być zamykana na klucz lub sklejona na stałe jak akwarium.

Więcej na temat szklanych ścian - ich cen, rodzajów i możliwości aranżacyjnych - przeczytaj w "Muratorze" 7/2013. Już w kioskach!