Malowanie ścian i sufitów. Gruntowanie podłoża

2014-06-13 14:15

Czasem, zanim zaczniesz malowanie ścian i sufitów konieczne jest przygotowanie podłoża. Jednym z jego etapów jest gruntowanie podłoża odpowiednim preparatem gruntującym lub malowanie farbą podkładową.

Gruntowanie ścian
Autor: Kalbar Jeśli podłoże tego wymaga, zastosuj farbę gruntującą lub podkładową. Potem możesz nadać ścianom piękne barwy

Gruntowanie podłoża - dlaczego jest ważne

Umyte i naprawione podłoże przygotuj do malowania. Preparaty gruntujące mają za zadanie wzmocnienie podłoża przez wyrównanie jego chłonności, zmniejszenie porowatości oraz wyeliminowanie pylistości. Zapewniają dobrą przyczepność i łatwiejsze rozprowadzanie farby podkładowej lub nawierzchniowej oraz zwiększają ich wydajność. Umożliwiają też uzyskanie jednolitego efektu dekoracyjnego w przypadku stosowania powłok półmatowych, półpołyskliwych lub błyszczących. Grunt składa się z rozcieńczonej wodnej mikrodyspersji polimerowej (dyspersja o bardzo małej wielkości cząstek nazywana też nanodyspersją) zawierającej substancje pomocnicze. Na rynku dostępne są preparaty gruntujące zarówno w postaci gotowej do użycia, jak i koncentratu, który przed użyciem należy rozcieńczyć wodą.

Jak przeprowadzić gruntowanie ścian

Grunt najlepiej nakładać pędzlem lub wałkiem malarskim, bo tak można dokładniej go rozprowadzić i wtłoczyć w podłoże. Gdy trzeba przygotować bardzo dużą powierzchnię, dopuszczalne jest również zastosowanie technik natryskowych. Grunt zazwyczaj nakłada się w jednej warstwie. Najlepsze do tego są wałki z runem o długości do 8 mm. Nie należy zbyt mocno naciskać na podłoże podczas rozprowadzania gruntu, aby nie pozostawić zacieków i smug, które mogą być widoczne po nałożeniu farb nawierzchniowych. Malowanie dekoracyjne można wykonać po 16-24 godzinach od gruntowania ścian.

ZOBACZ: Jak przygotować podłoże do malowania ścian

Zobacz jak przygotować podłoże do malowania ścian

Malowanie farbą podkładową

Jeśli podłoże jest przyczepne i stabilne, można zrezygnować z gruntowania i od razu przystąpić do malowania podkładowego. Jest ono niezbędne, gdy podłoże ma intensywny kolor albo wyraźną teksturę – jest nieco chropowate i chciałbyś usunąć ten efekt. Do malowania podkładowego zaleca się stosować farby podkładowe, których celem jest wzmocnienie podłoża przez wyrównanie jego chłonności, zmniejszenie porowatości powierzchni, wyeliminowanie pylistości oraz poprawienie zdolności pokrycia powłok w kolorach ciemnych i nasyconych. Farby podkładowe spełniają w pewnym zakresie te same funkcje co grunty, ale przede wszystkim zwiększają siłę krycia farb nawierzchniowych i zapewniają uzyskanie ich właściwego koloru. Dzięki malowaniu podkładowemu można zmniejszyć liczbę warstw nawierzchniowych. Malowanie podkładowe wykonuje się w taki sam sposób jak nawierzchniowe. Od nałożenia podkładu do wymalo -wania dekoracyjnego powinno upłynąć co najmniej 6 godzin.

Nasi Partnerzy polecają