Nietypowe farby do malowania ścian: ftalowe, silikonowe, silikatowe
Poznajmy farby ftalowe, silikatowe i silikonowe do malowania ścian oraz farby na plamy i farby dla alergików.
Jeśli planujesz remont domu lub mieszkania, to zapewne będziesz chciał malować ściany. Obecnie na rynku jest ogromna paleta dostępnych kolorów. Producenci prześcigają się w proponowaniu coraz to nowszych odcieni i nadają im również niekiedy zagadkowe nazwy. Jednak wybierając odpowiednią farbę do wnętrz musisz również zastanowić się, jaki rodzaj farby - pod względem jej właściwości oraz metody produkcji - najlepiej sprawdzi się na twoich ścianach. Jak ocenić, jaka farba będzie najlepsza do twojego domu? Zobacz, jakie opcje masz do wyboru.
Farby ftalowe
To farby rozpuszczalnikowe produkowane na bazie żywic ftalowych lub akrylowych. Ich rozcieńczalnikiem jest benzyna lakowa lub rozcieńczalniki do farb ftalowych (alkidowych). Tworzą mocną, błyszczącą powierzchnię wyjątkowo odporną na wielokrotne czyszczenie i uszkodzenia mechaniczne. Farby te słabo przepuszczają parę wodną. Znakomicie nadają się do kuchni, łazienek, korytarzy i klatek schodowych. Ponadto izoluje się nimi przebarwienia ścian, które mogą „rozmazać się” po pomalowaniu farbami dyspersyjnymi.
Farby silikatowe do wnętrz oraz farby silikonowe
Jedne i drugie nie tworzą na ścianie jednorodnych powłok. Po malowaniu ścian ich powierzchnia jest mikroporowata. Znacznie lepiej niż inne farby przepuszczają parę wodną. Farby silikatowe mają odczyn zasadowy niesprzyjający rozwojowi grzybów oraz bardzo dobrą przepuszczalność pary wodnej, przez co nie dopuszczają do zawilgocenia ścian, a tym samym powstania warunków do rozwoju grzybów i pleśni. Ponadto farby silikatowe tworzą odporne na zmywanie powłoki o głęboko matowej powierzchni. Do produkcji farb krzemianowych stosuje się głównie substancje pochodzenia naturalnego, dlatego nazywa się je farbami w pełni ekologicznymi. Można je stosować we wszystkich pomieszczeniach.
Farby na plamy i farby dla alergików
Pierwsze przeznaczone są do zamalowywania trudnych do usunięcia plam i zacieków, inne chronią przed wilgocią i pleśniami. W sprzedaży są też neutralne farby dla alergików, które nie zawierają żadnych substancji uczulających. Są to wyłącznie farby wodne. Na ich opakowaniach powinien znajdować się znak potwierdzający, że produkt spełnia restrykcyjne wymogi dotyczące ochrony przed alergią. Farby niemieckie i skandynawskie mogą mieć Znak Błękitnego Anioła, na puszkach polskich neutralnych farb dla alergików widnieje najczęściej Znak Ekologiczny E lub rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Farby wykorzystujące nowoczesne technologie
Farby bakteriobójcze zawierają jony srebra zapobiegające rozwojowi bakterii na powłoce. Tworzą bardzo gładkie wymalowania, co ogranicza osadzanie się kurzu i innych zabrudzeń.
Farby grzybobójcze mają w składzie środki biobójcze przeciwdziałające rozwojowi grzybów i pleśni na powłokach.
Farby fotokatalityczne zawierają fotokatalizatory wykazujące zdolność do redukcji szkodliwych substancji występujących w powietrzu oraz nieprzyjemnych zapachów. Światło i tlen aktywizują katali-zator, który rozkłada zanieczyszczenia i ogranicza rozwój mikroorganizmów.
Polecany artykuł:
Systemy malarskie
Najlepszą kompatybilność produktów (grunt/podkład + farba) uzyskuje się, stosując system wyrobów tego samego producenta. Zdecydowana większość firm z branży farb tylko w takich okolicznościach gwarantuje dobry i trwały efekt malowania. Gdy pojawią się jakieś wady, producent nie uzna reklamacji, jeśli jego produkt połączono z wyrobem z innej fabryki. Malując produktami z różnych systemów, także stworzy się ładne powłoki. Ale nie ma pewności, jak będą się one zachowywały w przyszłości.