Czym czyścić panele? Czy podłogę z paneli można cyklinować?

2010-12-09 14:47

Do mycia podłogi z paneli używaj po prostu zwilżonego mopa lub ścierki. Panele drewniane wypastuj dodatkowo środkiem nabłyszczającym, który pogłebi kolor drewna. Najtrudniej pielęgnować panele wykończone olejem lub woskiem. Co jakiś czas trzeba je woskować. Jeżeli panele się zniszczą, a ich drewniana powierzchnia ma więcej niż 3 mm grubości, możesz je wycyklinować. Zniszczone panele laminowane będziesz musiał wymienić.

Czym czyścić panele? Czy podłogę z paneli można cyklinować?
Autor: Andrzej Szandomirski

Posadzki z paneli szczególnie laminowanych, bywają dosyć delikatne i trzeba o nie dbać – chronić przed porysowaniem, zachlapaniem chemikaliami, zalaniem wodą.

Czym czyścić panele

Do mycia podłogi z paneli najlepiej jest używać zwilżonego mopa lub ścierki. Można kupić całe zestawy czyszczące ze specjalną szczotką i z kompletem płynów pielęgnacyjnych. Środki te mają także działanie antystatyczne i dzięki nim powierzchnia posadzki nie będzie się elektryzować.

Drewniane panele warto natomiast pastować specjalnym środkiem nabłyszczającym, który nie tylko nadaje im połysk, ale i pogłębia kolor drewna. Najwięcej czasu zajmie pielęgnacja paneli wykończonych olejem lub woskiem. Co jakiś czas trzeba je odświeżać poprzez kolejne woskowanie. Jest jednak i dobra wiadomość. Każde kolejne woskowanie wzmacnia powierzchnię. Tworzy się na niej coraz mocniejsza powłoka uodparniająca posadzkę na brudzenie.

Jak czyścić miejsca łączenia paneli?

Spoiny między panelami można również wypełnić specjalnym woskiem, który uszczelni połączenia. Można je ponadto odnawiać, poddając ich powierzchnię cyklinowaniu.

Czy cyklinować powierzchnię paneli?

Niektórzy producenci uważają wręcz, że takie panele, których drewniana warstwa wierzchnia nie nadaje się do szlifowania, nie powinny w ogóle nazywać się drewnianymi. Zazwyczaj cyklinowanie ogranicza się do zmatowienia lub starcia warstwy lakieru.

Czasem też szlifuje się warstwę wierzchnią drewna. Wycyklinowaną posadzkę trzeba ponownie polakierować lub wykończyć poprzez olejowanie lub woskowanie. Paneli, których drewniana powierzchnia ma mniej niż 3 mm grubości, nie da się w podobny sposób przywracać do dawnej świetności. Można co najwyżej delikatnie zmatowić lakier i ponownie pomalować posadzkę.

Paneli laminowanych nie da się w żaden sposób odnowić. Można je tylko wymienić na nowe. Dlatego na ich zakupie nie powinniśmy oszczędzać. Drogie modele są bardzo odporne na zarysowanie, zachlapanie środkami chemicznymi, żar papierosowy wrzący tłuszcz.