Co na podłogę? Odpowiednia posadzka dla dużych przestrzeni

2009-09-23 2:00

Co na posadzkę gdy w domu jest otwarta przestrzeń i kilka pomieszczeń razem?  Płytki na podłogę czy może podłoga drewniana, a może parkiet lub panele podłogowe? A może różne materiały i trudna sztuka łączenia różnych posadzek?

Wykończenie podłóg
Autor: Szandomirski Andrzej

Posadzka dobrze zaplanowana

Otwarte wnętrza stanowią nie lada wyzwanie przy wyborze materiału na posadzki. Ujednolicona może być łącznikiem sąsiadujących pomieszczeń, zróżnicowana będzie wzmacniać podziały. Jednakowa sprawi, że mimo ścian i drzwi dzielących pomieszczenia przestrzeń wydaje się większa i nieposzatkowana.
Ujednolicenie posadzki w całym wnętrzu jest też praktyczne – pozwala uniknąć połączenia różnych materiałów, które wymaga dodatkowych prac i doboru odpowiednich listew czy kształtowników. Możliwości zastosowania tej samej posadzki we wszystkich pomieszczeniach stwarzają nowoczesne materiały, na przykład drewno o wysokich parametrach technicznych można położyć nie tylko w salonie, ale i w kuchni. Zmieniła się też estetyka wielu materiałów, dzięki temu na przykład płytki ceramiczne przekroczyły granice łazienki, kuchni i wiatrołapu.
Można też w otwartej przestrzeni zróżnicować materiały lub sposób ich ułożenia i w ten sposób podkreślić funkcje poszczególnych aneksów. Za pomocą posadzki można przesunąć granice funkcjonalne pomieszczeń, na przykład kuchenna posadzka nie musi kończyć się na granicy z holem lub pokojem. Można ją przedłużyć, skrócić, nadać inny kształt niż ten zarysowany przez ściany.
Wpływ na szerszy odbiór przestrzeni ma również zacieranie granic między ścianą a podłogą. Przenikanie płaszczyzn ścian i podłogi powinno być jednak starannie zaprojektowane – bardzo trudno jest uniknąć efektu przeładowania, zwłaszcza jeśli przestrzeń jest niewielka. Powtórzenie na podłodze materiału ze ściany lub wejście z materiałem podłogowym na ścianę najlepiej ograniczyć do niewielkich pionowych lub poziomych pasów lub jedynie niewielkich akcentów.
Nowe technologie i bogate wzornictwo umożliwiają stosowanie tego samego materiału w domu i na zewnątrz: na tarasie czy też przy wejściu. Wówczas materiał musi mieć parametry techniczne odpowiadające okładzinom zewnętrznym.

Warto wiedzieć

Układanie posadzki - jak zorganizować prace?

  • O zakupie materiałów, szczególnie parkietów, płytek ceramicznych i kamienia, należy pomyśleć wcześniej – niekiedy trzeba czekać na nie nawet powyżej miesiąca.
  • Kupując drewno, poprośmy sprzedawcę o zmierzenie jego wilgotności – powinna ona wynosić 7-8 %. Jeśli kupujemy płytki ceramiczne, sprawdźmy, czy pochodzą z tej samej partii – jeśli są z innych dostaw, mogą się różnić odcieniem.
  • Przed zakupem materiału należy starannie obliczyć powierzchnię podłogi. Kupujemy zawsze o 10-15% więcej materiału , niż wynika to z obliczeń. Jego ilość zależy też od wzoru ułożenia,na przykład na wzór w karo potrzebujemy 15% więcej płytek.
  • W trakcie układania posadzki z drewna należy zachować przerwy technologiczne – po ułożeniu parkietu (zanim rozpocznie się cyklinowanie) oraz między lakierowaniami.
  • Czas trwania przerw zależy od zastosowanych klejów i lakierów. Na posadzkę z płytek
    można wchodzić dwa dni po jej ułożeniu.

Wykonanie parkietu

Lite drewno – parkiet, mozaika, dyle podłogowe – wymaga dobrego przygotowania podłoża – na szlichtę kładziemy wylewkę samopoziomującą i dopiero po jej wyschnięciu układamy parkiet. Ponieważ drewno pracuje, trzeba sprawdzić wilgotność powietrza w domu (powinna wynosić 65-70%) i podłoża – powinien się tym zająć parkieciarz. Na trwałość posadzki ma również wpływ prawidłowe przygotowanie podłoża i grubość elementów drewnianych.

Pamiętaj

Posadzki z ogrzewaniem podłogowym

Na podłogi ogrzewane najlepiej zastosować materiały, które dobrze przewodzą ciepło, czyli płytki ceramiczne i kamienne. Jeśli ogrzewanie podłogowe ma być głównym źródłem ciepła w domu, należy zaplanować jak najwięcej posadzek z tych materiałów. Instalację grzewczą – cienkie kable lub maty grzejne – można zamontować w warstwie kleju mocującego posadzkę lub rozprowadzić kable samoregulujące zatapiane w specjalnej masie. Do klejenia płytek na podłogach ogrzewanych najlepiej stosować kleje epoksydowe lub cementowe.

Układanie płytek ceramicznych

Wymaga przygotowania równego, suchego, czystego i stabilnego podłoża – nie może się ono kruszyć i pylić. Przed przyklejeniem płytek należy je zagruntować. Roboty powierzamy doświadczonemu glazurnikowi, zwłaszcza jeśli wybraliśmy nietypowe płytki, lub kamieniarzowi, jeśli zdecydowaliśmy się na posadzkę kamienną. Do ich przyklejania stosuje się specjalne kleje.
Wielkoformatowe płytki wymagają starannego przyklejenia – najlepiej użyć do tego nowoczesnych zapraw elastycznych, które zapewniają równomierne rozprowadzenie.
Gres polerowany i większość kamieni po ułożeniu trzeba zaimpregnować – bez tej ochrony łatwo się brudzi i jest śliski. Fugę należy dostosować do funkcji, jaką pełni pomieszczenie, np. do łazienek wybieramy odporną na wilgoć, grzyby i pleśń.

Panele podłogowe i wykładzina, czyli posadzka na szybko

Panele i wykładziny możemy ułożyć sami. Panele najczęściej układa się na suchym i równym podłożu jako podłogę pływającą na warstwie folii i podkładu wyrównującego, łącząc klejem ich krawędzie. Pamiętajmy o zachowaniu dylatacji między podłogą a ścianą.
Wykładzina przed ułożeniem powinna przez jakiś czas leżeć w pomieszczeniu, w którym ma być ułożona, tak aby nabrała tej samej wilgotności.

Nasi Partnerzy polecają