Projekt poddasza, czyli sposób na wygodne wnętrze pod skosami

2009-09-08 2:00
Projekt poddasza
Autor: Andrzej Szandomirski Kształtowanie przestrzeni poddasza

Poddasze trzeba urządzać z głową, aby nie groziło jej bolesne zetknięcie ze zbyt niskim pułapem. Aby to osiągnąć, warto zadbać o dobry projekt poddasza. Dzięki niemu rozkład pomieszczeń spełni nasze oczekiwania. Podpowiadamy, jak poprawić komfort korzystania z pomieszczeń pod skosami i jakie elementy konstrukcji dachu ukryć, a jakie wyeksponować.

Projekt poddasza - układ pomieszczeń

Najważniejszą sprawą dla właściwego zaaranżowania przestrzeni pod skośnym dachem jest dopasowanie układu pomieszczeń do układu połaci. Tylko w ten sposób można optymalnie wykorzystać powierzchnię i estetyczne walory poddasza.

Dach jest zazwyczaj bryłą w miarę symetryczną, ukształtowaną przez dwustronne lub czterostronne spadki. Podziały pomieszczeń trzeba tej symetrii podporządkować. Pomieszczenia wydzielone niezależnie od kształtu dachu będą miały nieuporządkowane sufity składające się z wielu płaszczyzn, które załamują się i przenikają pod najróżniejszymi kątami. Konsekwencją będzie wrażenie przypadku, bałaganu.

Projekt poddasza
Autor: Norbert Banaszyk/DADA Sypialnia na poddaszu

Jeżeli ściana dzieląca pokoje stoi wzdłuż linii kalenicy, oba będą tej samej wielkości, jednakowo wykorzystają przestrzeń i będą miały uporządkowane sufity. Dla wnętrz na poddaszu korzystne jest, gdy ściany wypadają w liniach załamań płaszczyzn dachu, a nie przecinają skosów w przypadkowym miejscu. Starajmy się więc, aby podziały były symetryczne, a pokoje miały proporcjonalne kształty. Im pomieszczenie bardziej regularne, tym mniejszy chaos na suficie.

Konstrukcja dachu i jej wpływ na wygląd wnętrz na poddaszu

Elementy dachu już w trakcie budowy należy rozplanować z myślą o wnętrzu. Słupy na przykład powinnny być ukryte w ścianach lub usytuowane tak, aby nie przeszkadzały w aranżacji poddasza.

Konstrukcję warto czasem wyeksponować, bo może stanowić wspaniałą dekorację wnętrza. Jeżeli jednak chcemy pokazać na poddaszu prawdziwe jętki, kleszcze i słupki, musimy wcześniej zadbać o to, aby były estetyczne.

Przede wszystkim musi być uporządkowany układ krokwi, muszą być one umieszczone w odpowiednich, równych odstępach. Układ elementów konstrukcyjnych możemy w pewnym zakresie poprawiać, na przykład obudowując szerzej niektóre belki lub dokładając brakujące elementy, tak aby „złapać” właściwy rytm. Nie zawsze jednak widoczne elementy konstrukcji są ozdobą. Często widać tylko fragment jętki, która znika w ścianie w przypadkowym miejscu. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z ich widoku i zabudować wyższe fragmenty płaskim sufitem.

Podwieszony sufit pozwala uporządkować układ połaci i ukryć przypadkowo rozmieszczone jętki, kleszcze, belki i niepożądane załamania. Gdy jętki biegną na tyle nisko, że takie obniżenie pomieszczenia nie jest możliwe, najlepiej wykończyć je tak jak powierzchnię skosów. Obudowane i pomalowane jak sufity staną się mniej widoczne i można udawać, że ich nie ma.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają