Jak uniknąć problemów z urządzaniem poddasza?

2010-10-08 13:25

Aby uniknąć kłopotów związanych z aranżacją poddasza, przed zakupem projektu domu sprawdź koniecznie, w którym miejscu na poddaszu wypada wysokość 1,9 oraz 1,4 m. Dzięki temu dowiesz się, czy nie będzie problemu z ustawieniem pod skosami wyższych i niższych mebli.

Poddasze. Sprawdź projekt, unikniesz problemów z urządzaniem wnętrz
Autor: VELUX Przed zakupem projektu warto sprawdzić, czy z poddasza będzie można korzystać bez problemów

Zazwyczaj na poddaszu użytkowym są sytuowane sypialnie. To dość wygodne rozwiązanie ze względu na możliwość czytelnego podziału funkcji domu. Parter stanowi strefę dzienną służącą rodzinnemu spędzaniu czasu i podejmowaniu gości, natomiast poddasze – strefę wyłącznie prywatną, co zdecydowanie sprzyja wypoczynkowi. Aby sypialnie na poddaszu dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio duże, wysokie, jasne i wolne od takich elementów konstrukcji dachu, które utrudniają ich zagospodarowanie.

Przeczytaj koniecznie: Wnętrza na poddaszu. Urządzamy wygodny salon

Wielkość i wysokość wnętrz na poddaszu

Chcąc poznać faktyczną wielkość wnętrza na poddaszu, musimy się przyjrzeć nie tylko jego rzutom w katalogu, które pokazują zazwyczaj wielkość pomieszczeń liczoną po podłodze, ale też sprawdzić, gdzie przebiega linia 1,9 m (czyli gdzie się zaczyna część pomieszczenia o wysokości poniżej 1,9 m). Dowiemy się tego z rzutu technicznego lub z przekroju budynku (są one dostępne w pracowni projektującej dom i w biurach pośredniczących w sprzedaży projektów).

Informacja ta pokaże nam dokładnie, która i jak duża część pokoju jest pełnowartościowa, czyli taka, że możemy tam swobodnie przyjąć pozycję wyprostowaną i ustawić wyższe meble. Znając porównanie powierzchni po podłodze z powierzchnią wysokości ponad 1,9 m, możemy sobie łatwiej wyobrazić, ile miejsca znajduje się pod skosami dachu.

Oglądając przekrój czy rzut techniczny, warto też zwrócić uwagę, w którym miejscu poddasza wypada wysokość 1,4 m, ponieważ można tam wygodnie usiąść, tyle też potrzeba, aby bez uderzania głową o skos pochylić się do niżej położonych szafek czy półek.

Przy aranżacji poddasza dużo zależy także od wysokości ścianki kolankowej i spadku dachu. Wyższa (minimum 75 cm) umożliwia postawienie przy niej na przykład szafki lub biurka. Przy niższej jest to niemożliwe, ponieważ nie byłoby do nich wygodnego dostępu. W takim przypadku warto przemyśleć zbudowanie przedścianki oddzielającej najniższe fragmenty poddasza, których i tak nie sposób wykorzystać (a trzeba by było je wykończyć i ogrzewać).

Elementy konstrukcji dachu

Niezwykle istotne jest zbadanie, gdzie są umieszczone elementy konstrukcji dachu – czy są ukryte w ścianach, czy nie. Można się tego dowiedzieć z rzutu poddasza lub z rzutu więźby dachowej, który dostarczy nam nawet bardziej szczegółowych informacji. Źle rozmieszczone słupy mogą spowodować, że pokój będzie nieustawny, i utrudnić jego funkcjonalne zagospodarowanie.

Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na to, czy słupy nie znajdują się na środku pomieszczenia, w świetle drzwi (w niewielkiej odległości od nich), na wprost okien, a także w narożnikach. Jeśli słupy są wyeksponowane, warto też sprawdzić (na rzucie więźby oraz na przekrojach), czy występują przy nich miecze – skośne elementy podtrzymujące poziome belki – ponieważ zmniejszają one miejscowo wysokość pomieszczenia.

Ile skosów na poddaszu?

Najtrudniej jest sobie zazwyczaj wyobrazić, jak będą wyglądały skosy w pomieszczeniu na poddaszu. Dużo może nam o nich powiedzieć kształt dachu – jeśli jest on dwuspadowy, to układ skosów we wnętrzu jest prosty, inaczej jest z dachami wielospadowymi – skosy mogą tworzyć niezbyt przyjemną kombinację. A trzeba pamiętać, że skomplikowane kształty sufitu mogą przytłaczać wielością form, nie mówiąc już o trudnościach w wykończeniu. Jeśli się tego obawiamy, przy zabudowie poddasza płytami gipsowo-kartonowymi należy upraszczać powierzchnie, wyrównywać je zgodnie z głównymi płaszczyznami, zabudowywać nieużytkowe zakamarki. Pomaga to wprowadzić do pomieszczeń ład, porządek i harmonię.

Nasi Partnerzy polecają