Zestaw podtynkowy: stelaże i spłuczki Geberit

2020-03-23 15:26 Materiał sponsorowany

Zestawy podtynkowe zupełnie odmieniły oblicze łazienek. Dzięki przeprowadzonym w ścianie instalacjom, sedes czy bidet zajmują mniej miejsca, a cała przestrzeń jest nowoczesna, komfortowa i łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Zestaw podtynkowy Geberit
Autor: Geberit

Zestaw podtynkowy: spłuczki a oszczędzanie wody

Nowoczesne zestawy podtynkowe są nie tylko łatwe w montażu, ale również zaprojektowane w sposób przyjazny środowisku. Dawna pojemność spłuczek sięgała nawet 9 litrów, nie pozwalając na wybór rodzaju spłukiwania. Obecnie spłuczki oferują dwudzielne spłukiwanie, ich pojemność zmniejszyła się średnio do 6 i 3 litrów - ale i ten zakres możemy samodzielnie regulować, zmieniając ustawienia zaworu spustowego. Maksymalnie w spłuczkach Geberit możemy zredukować zużycie wody do 4 i 2 litrów. To duża oszczędność, ale aby miała sens, musimy wybrać nie tylko odpowiednią spłuczkę, ale także ceramikę. Miska WC musi być przystosowana do spłukiwania tak małą ilością wody. Na szczęście obecnie na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań tego typu, najczęściej w wersji bezkołnierzowej. Kolejna rzecz to odpowiednie wykonanie instalacji kanalizacyjnej. Zamiast przewodu o średnicy 110 mm lepiej jest więc zastosować 90 mm. 

Zestaw podtynkowy Geberit
Autor: Geberit

Przyciski w zestawie podtynkowym

Przyciski uruchamiające spłuczkę są ważnym elementem zestawu podtynkowego. Producenci oferują szeroką gamę kolorów oraz wzorów, a nowoczesne przyciski stają się wręcz ozdobą łazienki. Metalowe, plastikowe lub szklane, wypukłe albo całkowicie zlicowane z płytkami na ścianie, błyszczące albo matowe - możemy dobrać je do stylu aranżacji łazienki. Do wyboru mamy przyciski spłukujące chromowane, ale także pozłacane, posrebrzane lub przypominające barwą miedź. Niezależnie, czy urządzimy naszą łazienkę w stylu klasycznym, z mosiężnymi lub drewnianymi elementami, czy postawimy na przeszklenia oraz beton architektoniczny - przyciski spłukujące doskonale wkomponują się w aranżację. Istnieje też możliwość wykończenia spłuczki (przycisku) wybranym przez nas wzorem lub materiałem.

Przyciski spłukujące nie tylko mogą przybierać niewielkie rozmiary, ale mogą być również umieszczone poza stelażem. Jest to zaawansowane rozwiązanie pozwalające na umieszczenie przycisku w dogodnym dla nas miejscu. Podczas montażu tego typu przycisków instalator powinien pamiętać o zachowaniu dostępu wnętrza spłuczki. W miejscu otworu serwisowego powinno się wykonać typ obudowy, którą można zawsze zdjąć. Kolejną nowoczesną opcją są przyciski sterowane elektronicznie dzięki podczerwieni. Gładka, szklana powierzchnia z podświetleniem przycisków spłukujących oraz możliwością zmiany koloru podświetlenia to tylko niektóre z dostępnych rozwiązań. Proces spłukiwania uruchomiony zostaje poprzez podsunięcie dłoni do czujnika: jest to metoda gwarantująca zachowanie wysokiej higieny.

Zestaw podtynkowy Geberit
Autor: Geberit

Spłuczkę podtynkową Geberit Omega możemy zamontować w wybrany przez nas sposób: z uruchamianiem z góry lub z przodu.

Zestaw podtynkowy Geberit
Autor: Geberit
Komfort użytkowania łazienki

W dzisiejszych czasach dużą wagę przywiązuje się do komfortu akustycznego oraz korzystania z łazienki ze swobodą. Warto więc zwracać uwagę na rozwiązania, które opracowano także pod tym kątem. Stelaże podtynkowe Geberit są zoptymalizowane pod względem akustycznym, a ochronę przed hałasem zapewniają specjalne elementy:

  • poduszki na popychaczach;
  • wkładka w obejmie kolana odpływowego;
  • zestaw do izolacji akustycznej muszli wiszącej lub bidetu.

Stosowane w tych stelażach membranowe zawory napełniające są ciche i skuteczne oraz mniej wrażliwe na zanieczyszczenia i twardą wodę, a jednocześnie – łatwe w serwisowaniu.

Zestaw podtynkowy na lata

Urządzając łazienkę mamy świadomość, że to pomieszczenie będzie służyć nam przez wiele lat. Warto więc zainwestować w sprawdzoną armaturę wysokiej jakości oraz zadbać o bezpieczeństwo i niezawodność zakupionych elementów. Produkty Geberit wykonane są w sprawdzonej od dziesięcioleci, szwajcarskiej technologii, która daje pewność bezproblemowej eksploatacji. Stelaże do podwieszanych misek ustępowych Geberit zostały zaprojektowane i przetestowane pod kątem utrzymania ciężaru do 400 kg! Dzięki solidnym rozwiązaniom nie musimy martwić się o koszty i problemy związane z konserwacją zestawu podtynkowego.

Równie istotną kwestią jest gwarancja. Powinniśmy wybierać produkty, które oferują długą żywotność zestawów podtynkowych, a co równie ważne - gwarantują dostępność części zamiennych przez bardzo długi okres. Nie bez znaczenia jest dostępność certyfikowanych punktów serwisowych w pobliżu. Firma Geberit spełnia te wymagania, oferując aż 10 lat gwarancji na cały system podtynkowy oraz 25 letnią gwarancję na dostępność części zamiennych.

Zestaw podtynkowy Geberit
Autor: Geberit

Dopasuj zestaw podtynkowy do swojej łazienki

Powszechnie dostępne są stelaże o różnych wysokościach zabudowy, np. 112 cm (wysokość standardowa), ale i 98 czy nawet 82 cm (wersja niższa) od gotowej podłogi. Podczas wyboru stelaża wybierzmy taki, który będzie pasował do naszej łazienki - np. gdy chcemy umieścić sedes pod oknem lub na poddaszu, powinniśmy wybrać najniższą wersję. 

Ostatnio popularne stają się rozwiązania umożliwiające zmianę wysokości zawieszenia przyboru sanitarnego po zabudowaniu stelaża. Można powiedzieć, że stelaż rośnie razem z użytkownikiem, np. gdy robimy się starsi, wygodniejsze staje się wyższe zawieszenie muszli. W stelażach z regulacją wysokości WC wysokość zawieszania ceramiki zmienia się przez przekręcenie odpowiednio śruby w otworze serwisowym.

Zestawy podtynkowe są idealne do małych łazienek. W pomieszczeniach, w których każdy metr kwadratowy jest ważny, bardzo dobrze sprawdzają się stelaże instalacyjne o małej głębokości zabudowy. Na rynku dostępne są rozwiązania, których głębokość zabudowy wynosi zaledwie 8 cm. Montując taki stelaż, instalator musi pamiętać, że taką odległość można zachować, jeśli odpływ kanalizacyjny będzie odpowiednio położony w podłodze – blisko ściany w osi stelaża lub w ścianie.

Zestaw podtynkowy Geberit
Autor: Geberit

Dodatkowe funkcje zestawów podtynkowych

Wiele dobrej klasy stelaży projektuje się w sposób pozwalający na łatwe podłączenie urządzeń oraz toalet z funkcją podmywania. Nawet po zabudowaniu stelaża możliwe jest doprowadzenie zimnej wody do urządzenia za pomocą wężyka i rurki ochronnej, która fabrycznie jest zamontowana w stelażu. Aby jedno źródło wody wykorzystać zarówno do spłuczki, jak i urządzenia myjącego, wystarczy zainstalować trójnik na zaworze kątowym w zbiorniku. Ułatwienia dotyczą także doprowadzenia instalacji elektrycznej w okolice stelaża (co w przypadku wspomnianych funkcji jest konieczne) - odpowiednie oznaczenie punktu wyprowadzenia znajduje się na stelażu.

Zestaw podtynkowy do WC może także pełnić dodatkową funkcję, pomagającą zachować toaletę w czystości. Odświeżanie oraz oczyszczanie muszli WC zwykle zapewnia się przy użyciu kostek higienicznych, które wrzuca się do spłuczki. Pojemnik na kostki można jednak zamontować w zbiorniku w otworze serwisowym, a wtedy – po odchyleniu przycisku od ściany – do jego wnętrza wrzuca się kostkę higieniczną, która zatrzyma się w koszyczku zanurzonym w wodzie. 

Niektóre stelaże dodatkowo wyposażone są w system odciągu zanieczyszczonego powietrza. Jedne będą zapewniać automatyczne uruchamianie odciągu po wykryciu obecności osoby w łazience, inne – uruchomienie ręczne, przyciskiem. Usuwanie brzydkich zapachów odbywa się bezpośrednio w miejscu oraz w czasie ich powstawania. Zanieczyszczone powietrze jest podawane na filtr z węglem aktywnym (występuje jako część zamienna) i następnie oczyszczone wraca z powrotem do pomieszczenia. Przykładem takiego rozwiązania jest Geberit DuoFresh.

Moduł Geberit DuoFresh wyposażony jest w ledowe oświetlenie, ułatwiające orientację w ciemności. Emituje łagodne światło, które pozwoli dotrzeć do toalety, a jednocześnie nie rozbudzi w środku nocy. 

Geberit DuoFresh
Geberit DuoFresh

Autor: Geberit

Komfort korzystania z toalety to nie tylko odpowiednie wyciszenie pomieszczenia - ważna jest także świeżość. Dzięki dopasowanemu do spłuczek Geberit modułowi DuoFresh nieprzyjemne zapachy nie mają szansy rozejść się po łazience. Czujnik zbliżeniowy automatycznie uruchamia zasysanie powietrza z miski WC, później trafia ono prosto do wymiennego filtra. Układy elektroniczne modułu, w tym również wentylator i filtr, są montowane przez fachowca za przyciskiem spłukującym, nie zajmują więc dodatkowej przestrzeni i nie są widoczne na zewnątrz. 

WIDEO: instalacja modułu Geberit DuoFresh

Partnerzy
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie