Ładna łazienka krok po kroku - od projektu łazienki po wykończenie

2009-10-08 2:00

Aby łazienka była ładnie wykończona  i spełniała oczekiwania,  musisz dołożyć wielu starań. Wiąże się to ze sporymi kosztami i mnóstwem elementów, które powinny ze sobą współgrać. Jak zatem zorganizować takie przedsięwzięcie i stowrzyć dobry projek łazienki?  

Biało-czarna łazienka
Autor: Materiały prasowe/Radaway

Łazienka nie jest pomieszczeniem tanim, ani tym bardziej łatwym do urządzenia. To miejsce gdzie trzeba połączyć wiele naprawdę różnorodnych elementów – zarówno budowlanych jak i instalacyjnych nie pomijając przy tym aspektu estetycznego.

Odpowiednie zaplanowanie pomieszczenia łazienki oraz przygotowanie materiałów niezbędnych do jej wykończenia ułatwia prace i zdecydowanie je przyspiesza.

Na początek - projekt łazienki

Najpierw należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie i określić jakie sprzęty chcemy w nim umieścić. Należą do nich umywalka, miska ustępowa, wanna, kabina prysznicowa, bidet ale również pralka, grzejnik łazienkowy czy podgrzewacz wody (jeśli jest potrzebny). Warto rozrysować sobie wnętrze a wyciętymi z papieru “modelami” manewrować po wyskalowanej kartce. Konieczne jest także zaplanowanie sposobu montażu sprzętów – czy na przykład miska ustępowa ma być umieszczona na stelażu, czy też decydujemy się na model stojący.

Później, odpowiednie instalacje łazienkowe

Po określeniu położenia wszystkich sprzętów wykonuje się odpowiednie instalacje wodne i kanalizacyjne, używając trwałych i bezpiecznych materiałów.

Pamiętać należy o tym, że decydując się na armaturę podtynkową lub naścienną należy odpowiednio przygotować podejścia do takich ujęć.

Podobnie jest z podłączenie hydromasażu w wannie lub panelu prysznicowym. Instalacje tego typu wymagają dodatkowych prac.

Przed wykańczaniem powierzchni ścian konieczne jest również rozplanowanie gniazdek elektrycznych, które są w łazience konieczne a także podłączeń wszystkich montowanych na stałe urządzeń zasilanych prądem - na przykład elektrycznego podgrzewacza do wody.

Nie należy zapominać o doprowadzeniu gazu, jeśli w łazience ma być umieszczony gazowy podgrzewacz wody. Decyzje o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym należy podjąć przed ułożeniem podłogi. Ciepła podłoga to w łazience wyjątkowo praktyczne i przyjemne rozwiązanie - zachlapana, błyskawicznie wysycha, a wychodzenie na nią po kąpieli jest przyjemniejsze. Wymaga niewielkich nakładów środków, a regulacja jej jest precyzyjna i szybka.

Na koniec - montaż urządzeń i wykończenie łazienki

Po ułożeniu instalacji można przystąpić do montażu urządzeń sanitarnych oraz przygotowywania ścian i podłogi do wykończenia. Najczęściej wybieranym materiałem do wykończenia ścian i podłóg są płytki ceramiczne, rzadziej drewno egzotyczne lub kamień.

Jeżeli zdecydujemy się na podwieszany sufit, z umieszczonym w nim halogenowym oświetleniem. Odpowiedni stelaż najlepiej wykonać przed wykończeniem ścian, zwłaszcza, gdy glazurę układa się do sufitu.

Pozostaje wstawienie ruchomych sprzętów, zamontowanie dodatkowych elementów dekoracyjnych i łazienka gotowa.

Pozostałe podkategorie