Stelaż do WC: wybieramy stelaż do zabudowy ciężkiej

2022-01-04 11:48
Stelaż do zabudowy ciężkiej
Autor: Mariusz Bykowski Wśród stelaży instalacyjnych przeważają konstrukcje przeznaczone do powieszenia miski ustępowej i takie są stosowane najchętniej

Stelaż do WC ułatwi montaż miski ustępowej i zapewni komfort użytkowania. Wyjaśniamy, kiedy sprawdzi się stelaż do zabudowy ciężkiej, który pozwoli też atrakcyjnie zaaranżować łazienkę i utrzymać w niej czystość.

Stelaże podtynkowe są najczęściej wykorzystywane do instalowania misek ustępowych i bidetów, ale można na nich zawiesić także inne urządzenia sanitarne, na przykład umywalkę z baterią stojącą lub naścienną albo pisuar z armaturą podtynkową lub natynkową. Produkuje się również stelaże przeznaczone do powieszenia samej armatury pod- i natynkowej oraz montowania uchwytów dla osób niepełnosprawnych.
 Wszystkie one nie są jednak aż tak popularne jak stelaże do WC.

Stelaż do WC sam z sobie nie jest elementem gotowym, wymaga zabudowania ścianami osłonowymi – murowanymi lub wykonanymi z płyt gipsowo-kartonowych. Rodzaj stelaża do WC musi być odpowiednio dopasowany do sposobu jego zabudowy. Stelaż do zabudowy ciężkiej (mokrej) nadaje się do montażu wyłącznie w ścianach murowanych.

Stelaż do WC

Stelaż do WC zawiera zwykle najwięcej elementów, ponieważ ten typ przyboru sanitarnego wymaga zamontowania na ramie zbiornika spłukującego wraz z kompletem przyłączy oraz elementów montażowych potrzebnych do zawieszenia miski ustępowej. Spłuczkę zabezpiecza się zwykle warstwą styropianu. Jej zadaniem jest maksymalne wyciszenie odgłosów napełniania zbiornika spłuczki wodą, a także zapobieganie kondensacji pary wodnej na zewnętrznych jego ściankach. Natomiast na stelażach do umywalki i bidetu są gniazda do podłączenia przewodów z zimną i ciepłą wodą. Po zabudowaniu stelaża do WC dostęp do zbiornika spłukującego jest możliwy jedynie przez stosunkowo niewielki otwór rewizyjny znajdujący się pod przyciskiem spłukującym. W razie potrzeby po zdemontowaniu przycisku trzeba jeszcze zdjąć znajdującą się pod nim płytkę zabezpieczającą.

Przeczytaj też: Jak naprawić spłuczkę w stelażu WC - instrukcja krok po kroku

Woda może być doprowadzona do spłuczki z lewej lub prawej strony, a także – do wyboru – z góry lub z tyłu, zależnie od warunków zabudowy. Zawór odcinający najczęściej znajduje się wewnątrz spłuczki, dlatego nie trzeba montować osobnego na instalacji wodociągowej doprowadzającej wodę do urządzenia. Na rurze odpływowej między spłuczką a sedesem podwieszanym można zamontować kształtkę redukcyjną (znajduje się w niektórych zestawach stelaży), która w czasie spłukiwania wytwarza chwilowe podciśnienie usprawniające i przyspieszające opróżnianie miski z nieczystości.

Stelaż ciezki
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Stelaż do zabudowy ciężkiej trzeba przymocować do ściany i dodatkowo obmurować, żeby uzyskał podparcie od dołu. Gdy podejście kanalizacyjne jest poprowadzone pionowo w dół, stelaż obmurowuje się od dołu i po bokach

Stelaż do zabudowy ciężkiej: wytrzymała konstrukcja

Konstrukcja, na której zostanie powieszone urządzenie sanitarne, musi mieć odpowiednią wytrzymałość, żeby udźwignąć jego ciężar oraz dodatkowe obciążenie wynikające ze sposobu jego użytkowania, a przy tym zapewnić bezpieczne korzystanie z niego.

Ściany zbudowane w technologii tradycyjnej (murowane) mają dostatecznie dużą wytrzymałość, więc stelaż do zabudowy ciężkiej nie musi mieć nóg, na których mógłby się opierać.

Przeczytaj też: Stelaż instalacyjny do zabudowy lekkiej >>>

Stelaż do zabudowy ciężkiej mocuje się bezpośrednio do ściany lub w jej wnęce. Niektóre z nich mają solidną metalową ramę, inne są pokryte gęstą obudową ze styropianu. Stelaże z ramą należy przymocować do ściany uchwytami dystansowymi. Nie wolno ich bezpośrednio obciążać przyborami sanitarnymi (w przypadku miski ustępowej trzeba doliczyć także ciężar użytkownika), lecz należy je obmurować w celu wzmocnienia.

stelaż instalacyjny
Autor: Marcin Czechowicz Niski stelaż z poziomym przyciskiem zmieści się pod oknem w łazience

Montaż stelaża do zabudowy ciężkiej

Stelaż do zabudowy ciężkiej stosuje się najczęściej w nowych budynkach lub podczas gruntownego remontu albo przebudowy łazienki. Nie wolno ich montować do ścian szkieletowych obudowanych płytami gipsowo-kartonowymi, ponieważ ich wytrzymałość jest niewystarczająca do utrzymania całej konstrukcji.

Przed obmurowaniem stelaża do zabudowy ciężkiej spłuczkę należy podłączyć do instalacji wodociągowej, a do ramy stelaża przykręcić śruby mocujące miskę ustępową i skontrować je nakrętkami.

Gdy odpływ ze spłuczki jest pionowy, stelaż do WC obmurowuje się po bokach z obu stron i od dołu, gdy jest boczny można zastosować dodatkowe wsporniki (tak zwane nogi montażowe), które odciążą konstrukcję (przymocowuje się je do ramy stelaża i do podłogi w łazience) i obmurować stelaż tylko po bokach.

Instalacja kanalizacyjna w domu - co powinieneś wiedzieć
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie