Projekty łazienek o powierzchni od 4 do 7 mkw. Jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń?

2009-10-08 2:00

Zobacz, jak zaplanować przestrzeń w łazience, aby wykorzystać ją w 100 proc. Oto kilka przykładowych projektów łazienek o różnej powierzchni. Pokazujemy, jak z głową zaplanować.

Łazienka w bieli i szarościach
Autor: Sylwester Rejmer

Gdzie w domu łazienka i co w niej umieścić?

Ogólna, średnia lub przy strefie dziennej. Różnie możemy określać łazienkę, która będzie służyła wszystkim domownikom. Rzecz w tym, by była funkcjonalna, czyli wyposażona w urządzenia, których potrzebujemy i rozmieszczone tak, by do każdego był swobodny dostęp. Jej lokalizacja jest ważna nie z punktu widzenia sposobu urządzenia, ale użytkowania. Jeśli jest jedyną łazienką w domu, powinna się znaleźć w miejscu jak najdogodniejszym dla wszystkich.

Gdy uzupełniamy program o oddzielne WC lub małą łazienkę dla gości – łazience ogólnej najlepiej będzie w strefie nocnej. By udało się w niej zmieścić zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową, musi mieć przede wszystkim odpowiednią wielkość – około 5 m². Na tej powierzchni można już zrealizować przyzwoity program funkcjonalny. Mieści się na niej: sedes, umywalka, wanna i kabina. Jeśli chcemy mieć dwie umywalki oraz bidet, powierzchnia łazienka powinna mieć ponad 6 m2. Innym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę określając wielkość łazienki, powinna być konieczność dostosowania
jej do potrzeb osób starszych lub niepełnosprawnych.

Nie zapominajmy, że równie ważny jak wielkość jest kształt pomieszczenia, proporcje długości ścian, a także usytuowanie okien i drzwi. Elementy te nie zawsze są przeszkodą. Czasem wnękę można przeznaczyć na wcale niemałą kabiną prysznicową.

Jak rozmieścić w łazience urządzenia?

Kształt i wielkość pomieszczenia determinują sposób rozmieszczenia urządzeń. Jednak starajmy się – w miarę możliwości – nie sytuować sedesu tuż obok umywalki, a umywalki zbyt blisko wanny albo kabiny. Ograniczamy sobie wtedy wygodę korzystania z jednego z urządzeń. Nie zawsze też dobrze wygląda ustawienienie blisko siebie wanny i kabiny, ponieważ mają różne wysokości. Jeśli musimy tak zrobić, dobierajmy urządzenia o podobnym kształcie i szerokości (np. prostokątna wanna i kwadratowa kabina szerokości np. 80 cm). lub stawiajmy je tak, by ich brzegi znalazły się w jednej linii. Dobrym rozwiązaniem bywa też oddzielanie tych urządzeń murowaną ścianką.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie