Piec do sauny i generator pary - gwarancja idealnej temperatury i wilgotności

2011-04-18 13:39
Piec do sauny i generator pary, które zagwarantują idealną temperaturę i wilgotność
Autor: Piotr Mastalerz Kamienie należy ułożyć w pojemniku w taki sposób, aby przylegały do siebie i wystawały około 5 cm nad górną krawędź pieca

Do uzyskania odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w saunach używa się pieców elektrycznych wygodnych w obsłudze i szybko nagrzewających się. Zobacz, jak dobrać piec o odpowiedniej mocy, jakie powinien mieć zabezpieczenia i jak go bezpiecznie użytkować.

Dobór mocy i sterowanie piecem do sauny

Moc elektrycznego pieca do sauny dobiera się do kubatury według prostej zależności – 1 kW mocy na 1 m3 kabiny. Piece o mocy do 5 kW podłącza się do instalacji jednofazowej, większe do trójfazowej. Dokładne wymagania dotyczące przyłącza elektrycznego można znaleźć w dokumentacji technicznej.

Dobrze, jeśli piec ma zabezpieczenie na wypadek przegrzania, które automatycznie odłącza zasilanie w razie nadmiernego wzrostu jego temperatury – na przykład w wyniku złej wentylacji czy nieprawidłowego ułożenia kamieni.

Panel sterujący umożliwiający zaprogramowanie czasu włączenia i wyłączenia pieca oraz ustawienie żądanej temperatury i poziomu wilgotności w saunie może być wbudowany w piec (jest wówczas umieszczony na jego obudowie) lub osobny (wtedy montuje się go na zewnątrz kabiny).

Jak wytworzyć parę w saunie?

Piece mają pojemnik na kamienie. Kiedy się rozgrzeją, polewa się je wodą, żeby powstała para. Nie są to zwykłe kamienie, które pod wpływem wysokiej temperatury mogłyby popękać i uszkodzić piec, lecz specjalne – ceramiczne lub mineralne, dobrze akumulujące ciepło, całe i nieuszkodzone. Nie wolno ich kłaść na bocznych kanałach powietrznych, bo mogłyby zablokować obieg powietrza i doprowadzić do przegrzania się pieca. Pojemnik na kamienie trzeba raz w roku oczyścić z piasku i osadu.
Jeżeli piec ma funkcję automatycznego zraszania kamieni, do kabiny należy doprowadzić instalację zimnej wody.

W saunach parowych oprócz pieca potrzebny jest jeszcze generator pary odpowiedni do ich wielkości i umieszczony na zewnątrz, jednak nie dalej niż w odległości 15 m. Doprowadzona do niego zimna woda jest podgrzewana, w postaci pary transportowana miedzianą rurką do kabiny i tam wydmuchiwana przez głowicę umieszczoną pod ławką.

Jeśli nie chce się mieć osobnego generatora, można kupić piec typu kombi z wbudowanym generatorem pary i pojemnikami na zioła umożliwiający korzystanie z trzech rodzajów sauny: suchej, mokrej i parowo-ziołowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie