
i
Magdalena i jej narzeczony kupili mieszkanie na rynku wtórnym z zamiarem generalnego remontu. Ich "nowa" łazienka była ciasna, zaniedbana i brakowało w niej umywalki. O przesunięciu ścian i powiększeniu przestrzeni nie było mowy. Tymczasem po remoncie miało to być wygodne i jasne pomieszczenie, z dużymi lustrami i półkami. Właściciele chcieli mieć i wannę, i umywalkę. Zastanawiali się tylko, jak to wszystko zmieścić na niecałych 3 m2. Wyzwanie podjęła nasza projektantka - Kira Karpińska. Z jej pomocą przestrzeń łazienki zaplanowano od nowa, dobierając sprzęty o wymiarach i kształtach dostosowanych do wielkości pomieszczenia. Niewielki metraż wymagał indywidualnych rozwiązań, nie było miejsca na standardowe sprzęty i szafki.
Przed remontem
Niefunkcjonalnie rozplanowana przestrzeń nie pozwalała na wygodne korzystanie z łazienki o skromnej powierzchni 2,55 m2. Wanna po prawej stronie od wejścia zabierała tak dużo miejsca, że brakowało go na umywalkę i półki. Płytki glazury i terakoty były w zgaszonych barwach i w dodatku zniszczone - sprawiały przytłaczające wrażenie, optycznie zmniejszając niewielką przestrzeń. Elementy wyposażenia, czyli stara wanna i stojąca miska ustępowa, nadawały się tylko do wyrzucenia. Trzeba było dobrać nowe sprzęty. Tym razem w komplecie miała się pojawić także umywalka.
Krok 1
Zaczęło się od znalezienia odpowiednich materiałów. Podłoga, ze względu na niewielką powierzchnię, miała być możliwie neutralna, dlatego wybrali matowe płytki w szarym odcieniu. Niestety, przez pomyłkę dostarczono... beżowe. Oczekiwanie na właściwe spowodowało, że remont przeciągał się w czasie. Na ściany wybrano białe prostokątne płytki - o gładkiej powierzchni oraz wypukłą mozaikę z połyskiem.
Krok 2
Wszystkie stare urządzenia trzeba było zdemontować, a płytki ze ścian skuć. By zmniejszyć ilość prac, te leżące na podłodze pozostały. Właściciele zdecydowali, że na starej podłodze położą nową terakotę. Postanowili także wymienić instalację wodną i kanalizacyjną. Nowe rozmieszczenie sprzętów wymagało dostosowania instalacji i wykonania doprowadzeń. Trzeba było wykuć bruzdy na nową instalację, a miejsca po starej zamurować.
i
Krok 3
Narożna wanna umieszczona w miejscu starego WC pozwoliła wygospodarować przestrzeń na umywalkę oraz pralkę. WC przeniesiono na wprost wejścia. By nie ograniczać powierzchni podłogi, właściciele zdecydowali się na podwieszaną miskę ustępową. W wyniku zmiany układu wszystkich elementów grzejnik znalazł miejsce na ścianie tuż obok drzwi.
Krok 4
Stelaż do osłonięcia systemu podwieszanego WC zaprojektowano w ten sposób, że po obudowaniu go płytami gipsowo-kartonowymi powstała wnęka na podręczne drobiazgi. Z wodoodpornych płyt g-k zrobiono także podwieszany sufit, który następnie został pomalowany na biało. Potem umieszczono w nim oświetlenie halogenowe. Strefę z umywalką wydzielono ścianką wymurowaną z bloczków z betonu komórkowego. Ten sam materiał posłużył jeszcze do obudowania wanny.
Krok 5
Gładkie płytki glazury położono na ścianach do wysokości 2 m. Mozaika zaakcentowała pas przy misce ustępowej, obudowę wanny oraz wnękę nad nią. Nie mogło też zabraknąć dużych luster. Na końcu ułożone zostały płytki na podłodze, a fragmenty ścian pomalowano wodoodporną farbą na intensywny różowy kolor.
Kira KarpińskaWypukła mozaika mocniej odbija światło niż gładkie powierzchnie. Szklane półki we wnęce oraz nad umywalką dają wrażenie lekkości, wyjątkowo istotne w tak małym pomieszczeniu.