Ekologiczna łazienka z designerskim akcentem

2012-09-06 17:29

Łazienka o powierzchni czterech metrów3 kwadratowych wymagała dużej pomysłowości w aranżacji jej wnętrza. Zobacz, jak udało się stworzyć designerski klimat w tak małym wnętrzu.

Łazienka eko
Autor: Marcin Czechowicz

Ta łazienka ma bardzo niestandardowe wykończenie. Oryginalne rozwiązania były po części wymuszone bardzo małą powierzchnią pomieszczenia, a z drugiej strony niechęcią właścicieli do standardowych łazienek, w pełni pokrytych ceramicznymi płytkami. Dlatego tez zdecydowano o pokryciu ścian farbą do wilgotnych powierzchni oraz grafitowym tynkiem akrylowym.

Niewielkie pomieszczenie wymagało starannie przemyślanego rozmieszczenia sprzętów, ale najpierw wymieniono stare instalacje. Właściciele nie są zwolennikami okładania całej łazienki standardowo płytkami ceramicznymi, dlatego wybrali rozwiązania bazujące na naturalnych materiałach o ciekawych fakturach. Dwie ściany pokryli białą farbą do wilgotnych pomieszczeń, a dwie pozostałe – grafitowym tynkiem akrylowym. Zakupione po obniżonej cenie jako odpady elementy kamienne ze skamielinami wykorzystali jako okładzinę nad wanną oraz umywalką. Podłogę również zrobili z odpadów kamiennych. Biało-szary marmur przycięty do formy prostokątów o różnych wymiarach tworzy na posadzce interesującą, pasiastą kompozycję.

Harmonijnym uzupełnieniem dominującego w łazience kamienia są drewniane i ceramiczne elementy. Umywalkę właściciele umieścili na blacie z klejonego drewna, opartym na nogach z ryflowanych kloców. Obok dla dekoracji stoi gliniany wazon-donica z bambusami.

Dół wanny osłonięty jest taflą matowego, hartowanego szkła. Tworzy ona ruchomą pokrywę, dzięki czemu przestrzeń pod wanną można wykorzystać jako schowek na środki czystości. Ścianka zamontowana przy oparciu wanny wydziela miejsce na ręczniki. Funkcję suszarki do bielizny pełni sznurek z drewnianymi spinaczami. To pomysł pasujący do stylistyki eko. Drzwi z matowego, hartowanego szkła są idealne do małej łazienki. Zwiększają wrażenie przestrzeni.

Narażony na zachlapanie fragment ściany przy wannie obłożony został marmurową płytą. Zachowane w niej skamieniałości amonitów, mięczaków z prehistorycznego okresu dewonu lub kredy stanowią efektowną, nawiązującą do natury dekorację. Nowoczesny, a jednocześnie ekologiczny styl wystroju łazienki został podkreślony przez siedzisko z szarej lakierowanej tektury o wyrazistej, nietypowej linii. To słynny Wiggle Side Chair znanego projektanta Franka Gehry’ego.

Warto wiedzieć

Jak zrobić izolację przeciwwilgociową?Przed położeniem okładziny miejsca najbardziej narażonena kontakt z wodą (wokół wanien, brodzików, umywalekoraz styk ścian z podłogą) warto pomalować płynną foliąuszczelniającą (masą z żywic syntetycznych). Nanosi się jąwałkiem lub pędzlem na czystą i suchą powierzchnię (zwykledwie warstwy, jedną prostopadle do drugiej).Utworzona w ten sposób szczelna powłoka ma grubośćokoło 2 mm i najpóźniej po 48 godzinach jest gotowado przyklejania płytek.Uzupełnieniem płynnej folii są uszczelniające taśmy, którewkleja się w narożniki ścian i podłóg (między pierwszą i drugąwarstwę folii). Wodoodporne podłoże da się uzyskać równieżz cementowej lub cementowo-polimerowej zaprawy o podwyższonychwłaściwościach hydroizolacyjnych.

Prysznic bez kabiny i brodzika
Autor: Radosław Wojnar Bez kabiny, bez brodzika Modnym rozwiązaniem jest wydzielenie części łazienki przez zamontowanie drzwi (w wąskiej łazience na przykład na całej jej szerokości). W ofercie producentów można znaleźć gotowe zestawy do zabudowywania wnęk – skrzydła mogą być szklane lub z tworzywa w metalowym profilu, jedno- lub kilkuelementowe, rozwieralne, wahadłowe albo składane w harmonijkę. Wnękę w całości wykłada się płytkami ceramicznymi. W podłodze montuje się odpływ wody, w ścianie baterię i główkę natrysku albo w suficie – deszczownicę.
Pamiętaj

Dwa w jednym – parawan na wannę

Aby wanna zyskała dodatkową funkcję, można zamontować na niej parawan, dzięki któremu podczas brania prysznica nie będziemy zalewali łazienki. Najlepiej kupić parawan i wannę u jednego producenta, wtedy na pewno będą do siebie pasowały. Parawany są robione z podobnych materiałów co kabiny prysznicowe. Najprostsze składają się z jednej ścianki i osłaniają tylko niewielką część wanny, bardziej rozbudowane mają dwie lub trzy ścianki, składają się jak harmonijka i zasłaniają większą część wanny.

Nowe baterie – dla oszczędności

Najlepiej wybrać jednouchwytowe, bo używając ich, można szybciej ustawić żądaną temperaturę i intensywność strumienia wody, niż korzystając z dwuuchwytowych. Kupując baterię, zwróćmy uwagę, czy na wylewce ma perlator, czyli specjalne sitko, które sprawia, że woda miesza się z powietrzem, dzięki czemu jej strumień wydaje się bardziej intensywny. Baterie oszczędzające wodę mają ograniczniki strumienia (zwykle na poziomie 60 proc. maksymalnego) i temperatury wody (38°C). Mogą to być wbudowane blokady lub przyciski umieszczone na obudowie. Dopiero po naciśnięciu przycisku lub pokonaniu oporu przy przekręcaniu uchwytu woda popłynie maksymalnym strumieniem i o temperaturze wyższej niż 38°C. Do najbardziej oszczędnych zalicza się baterie termostatyczne, które utrzymują stałą (ustawioną na obudowie) wartość temperatury wody niezależnie od wahań jej ciśnienia i temperatury w instalacji. W bardzo krótkim czasie otrzymujemy więc strumień o żądanej temperaturze i unikamy jego regulowania.

Różne okładziny w łazience
Autor: Marcin Czechowicz Jak połączyć różne okładziny? W łazienkach zarówno na podłodze, jak i na ścianach często łączy się różne okładziny. Miejsce styku musi być starannie wykończone. Na ścianach najlepszym miejscem łączenia materiałów są narożniki. Wyznaczają granicę między materiałami w naturalny sposób, dzięki czemu dodatkowe wykończenie krawędzi nie jest potrzebne. Na podłodze miejsce styku różnych materiałów można wykończyć, używając nakładanych listew podłogowych, pod którymi łatwo skryć nieidealnie gładkie brzegi stykających się materiałów lub zbyt duży odstęp między nimi. Lepszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie elementu z innego materiału, który zamiast maskować łączenie, wyraźnie rozdziela obie powierzchnie, na przykład rozszerzającego się lub kurczącego pod wpływem wilgoci i temperatury drewna oraz niezmieniającej swych parametrów terakoty. W takiej sytuacji dylatacja jest niezbędna. W szczelinie rozdzielającej można umieścić korek, który umożliwi drewnu pracę, ale pozostanie niemal niewidoczny. Często stosowane są w takich miejscach wstawiane na sztorc mosiężne lub stalowe płaskowniki. Dobrze sprawdzają się na połączeniach tak różnych materiałów jak drewno, płytki, kamień, żywica.
Pozostałe podkategorie