Czarne baterie w łazience – wyrazisty akcent i efektowna ozdoba. Jaki rodzaj armatury wybrać, by było pięknie!
Czarne baterie łazienkowe od paru lat święcą triumfy. I nic dziwnego – są produkowane w wielu wersjach: od ultranowocześnie minimalistycznych, przez loftowe po dekoracyjne retro, od matowych i półmatowe po lśniące. Czarna armatura to wnętrzarski hit, który podkreśli charakter twojej łazienki.
Spis treści
- Czarne baterie to sposób na łazienkę z charakterem
- Czarne baterie w łazience – modne, piękne i praktyczne. Zobacz!
- Czarna armatura – jaką wybrać?
- Czarne baterie łazienkowe – jakie je łączyć z innymi czarnymi akcentami w tym wnętrzu
- Czarne baterie w łazience – jak je utrzymać w idealnej czystości
Czarne baterie to sposób na łazienkę z charakterem
Szukasz ciekawej alternatywy dla najbardziej powszechnych chromowanych baterii łazienkowych? Rozważ elegancką, wyrazistą i uniwersalną czerń. Czarna armatura pozwala stworzyć nietuzinkową aranżację. Jej kształt, sposób montażu i „towarzystwo” pomagają zdefiniować styl łazienki. Czarne baterie przykuwają uwagę o wiele bardziej niż tradycyjne, chromowane.
Czarne baterie w łazience – modne, piękne i praktyczne. Zobacz!
Autor: I. Dziedzicki, styl.: J. Sławecka
Zestawienie płytek retro z czarną armaturą i pomocnikiem na kółkach dało bardzo fajny industrialny efekt, który ocieplają drewniane i plecione dodatki oraz rośliny. Klimat dawności tworzą wanna na lwich łapach (np. Retro, Mexen; Otylia, Besco) i ścienna bateria wannowa Retro Black Mosiądz (Fala). Czarne baterie stylizowane na wiktoriańskie są i idealnie pasują do takiż wanien czy umywalek. Bardzo efektownie prezentują się jednak również jako efektowne uzupełnienie nowoczesnej w formie ceramiki łazienkowej.
Czarna armatura – jaką wybrać?
Zadbaj więc, by były dobrej jakości, doskonale wykonane i po prostu efektowne. Wybierz te o powierzchni galwanizowanej, a nie malowanej, bo te pierwsze łatwiej utrzymać w czystości i są odporniejsze na zarysowania. Zależy ci szczególnie na baterii bardziej odpornej na zarysowania i uderzenia? Szukaj takich o powłoce twardszej i mocniejszej, np. Everlux®, jaką wyróżniają się m.in. baterie Naia marki Roca albo armatury Hard Graphite GROHE, które mają powłokę PVD, dzięki czemu są odporniejsze na zarysowania i utrzymują swój wygląd latami czy też baterii w technologii QuickClean marki Hansgrohe (sprawia ona, że powierzchnie mniej się brudzą i łatwo je wyczyścić).
Warto też pamiętać, że armatura w łazience, nie musi być z jednej serii. Możemy wybrać czarne baterie umywalkową jednej marki, a natryskową drugiej albo tej samej marki, lecz z różnych kolekcji (ważne, by były w tym samym wykończeniu, np. matowe albo błyszczące). Można też pójść krok dalej i zainstalować czarny kran np. tylko przy umywalce czy wannie, a pozostałe baterie mogą zaś lśnić srebrem lub złotem.
Czarne baterie łazienkowe – jakie je łączyć z innymi czarnymi akcentami w tym wnętrzu
Dobierając do baterii pozostałe czarne elementy, wyposażenia, trzeba zwrócić uwagę na wykończenie. Łącz matowe z matowym, półmatowe z półmatowym i lśniące ze lśniącym, a całość będzie doskonale zgrana.
Czarne baterie w łazience – jak je utrzymać w idealnej czystości
Obawiasz się, że zacieki i osad z kamienia na czarnej armaturze bardziej widać niż na tej o srebrzystej powierzchni? Niepotrzebnie, bo zabrudzenia są porównywalne. Większość czarnych baterii jest pokryta specjalną powłoką, która ogranicza osadzanie się zabrudzeń,a także ułatwia czyszczenie. Do mycia należy używać łagodnego detergentu, który potem trzeba spłukać, a powierzchnię wytrzeć. Jeśli wyrobisz w sobie nawyk przecierania baterii po każdym użyciu, problem w ogóle zniknie: bateria zawsze będzie wyglądać nienagannie, a umycie jej od czasu do czasu zupełnie wystarczy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak czyścić czarne baterie łazienkowe i kuchenne? Jakie środki stosować do czarnej armatury?