Jak czyścić czarne baterie łazienkowe i kuchenne? Jakie środki stosować do czarnej armatury?

2023-02-21 11:45
Jak wyczyścić czarną baterię
Autor: Getty Images Jest wiele sposobów na czyszczenie czarnej baterii

Czarne baterie łazienkowe i kuchenne coraz częściej pojawiają się we wnętrzach. Czym czyścić czarną armaturę, żeby zawsze wyglądała jak nowa. Jak myć i czym czyścić czarne baterie w łazience i kuchni? Jak usunąć z czarnej armatury kamień i naloty mydła?

Spis treści

  1. Jak dbać o czarną armaturę?
  2. Jakie środki stosować do czyszczenia czarnych baterii?
  3. Jak myć czarne baterie?
  4. Czym czyścić czarne baterie?
  5. Jak usunąć kamień z czarnej armatury?

Czarna armatura kuchenna lub łazienkowa jest bardzo modna. Pięknie prezentuje się zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach. Ale efekt estetyczny może zepsuć matowy osad po mydle lub kamień osadzający się na wylewce. Ten drugi może być szczególnie uciążliwy, gdy w domu jest twarda woda. Regularne czyszczenie czarnej baterii pozwoli długo cieszyć oczy atrakcyjnym sprzętem.

Jak dbać o czarną armaturę?

Do mycia czarnych baterii należy używać jedynie miękkich ściereczek. Ostre gąbki lub szorujące myjki mogłyby porysować powłokę pokrywającą powierzchnię czarnej armatury. Z tego samego względu nie należy sięgać po mocne środki czyszczące ze składnikami szorującymi. Do mycia czarnej armatury należy stosować delikatne środki w płynie. Po każdym myciu baterię należy wypolerować suchą ściereczką.

Jakie środki stosować do czyszczenia czarnych baterii?

Żeby zachować czystość i ładny wygląd czarnej armatury można wykorzystać:

  • roztwór płynu do mycia naczyń,
  • roztwór wody z octem,
  • preparaty do czyszczenia czarnej armatury.

Jak myć czarne baterie?

Najprościej zastosować to, co mamy pod ręką w każdej kuchni, czyli płyn do mycia naczyń. Na dobrze wilgotną ściereczkę możemy nanieść kroplę skoncentrowanego płynu i rozprowadzić go na całej powierzchni wylewki, kurków lub przycisków. Delikatnie pocierając, myjemy całą baterię. W przypadku czarnej armatury ważne jest, żeby po czyszczeniu nie pozostały na powierzchni matowe smugi po środkach myjących. Dlatego armaturę umytą z wykorzystaniem środka do mycia naczyń trzeba dokładnie spłukać czystą wodą i wypolerować do suchego. Jeśli taki zabieg będziemy przeprowadzać regularnie, bateria nie powinna ulec większym zabrudzeniom.

Czym czyścić czarne baterie?

Innym domowym sposobem na wyczyszczenie czarnej armatury jest wykorzystanie octu. Nie można jednak użyć octu spirytusowego w standardowym stężeniu, jaki kupujemy w sklepie. Tak mocny roztwór może uszkodzić czarną powłokę na powierzchni baterii. Najlepiej rozcieńczyć ocet ciepłą wodą w stosunku 1:1.

Armaturę przemywamy wodą z octem i sprawdzamy na bieżąco rezultaty. Gdy bateria jest pokryta osadem kamienia, dobrze jest obłożyć ją wacikami albo ręcznikiem papierowym nasączonymi roztworem octu. Taki “okład” można zostawić na 15-20 minut i potem umyć baterię. Jeśli pozostało jeszcze trochę kamienia, zabieg można powtórzyć. W przypadku stosowania octu po myciu baterię trzeba dokładnie spłukać czystą wodą. Jak zawsze mycie kończymy polerowaniem do sucha.

Jak usunąć kamień z czarnej armatury?

Jeśli proste domowe sposoby nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, trzeba sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Na rynku są płyny do czyszczenia armatury czarnej oraz w innych kolorach. Sprawnie usuwają brud, osady z mydła lub kamienia. Profesjonalne preparaty do czyszczenia czarnej armatury nie odbarwią powierzchni ani nie pozostawią na niej zmatowień. Preparaty do czyszczenia czarnej armatury pełnią także funkcję impregnatu. Zawierają dodatki tworzące na powierzchni powłokę hydrofobową, dzięki której armatura dłużej pozostanie czysta. W większości wypadków nie trzeba ich spłukiwać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie