Rodzaje zlewozmywaków a sposób ich montażu
Do wyboru mamy następujące rodzaje zlewozmywaków: zlewozmywaki nakładane (montowane bezpośrednio na szafce bez blatu, mogą mieć uszczelniający fryz od ściany), zlewozmywaki nablatowe lub zlewozmywaki naszafkowe (w blacie kuchennym lub szafkowym trzeba wyciąć otwór, w nim umieścić zlew, a ranty uszczelnić uszczelką i silikonem), zlewozmywaki podwieszane (zazwyczaj ze stali nierdzewnej, dosyć trudne do zamontowania, a blat, w którym są montowane, musi być odporny na wodę), zlewozmywaki zintegrowane z blatem (zlew jest wyprofilowany w blacie, robi się go na zamówienie ze stali albo kompozytów).
Zobacz także: Baterie kuchenne. Przegląd baterii do kuchni
Materiały, z których są zrobione zlewozmywaki
Zlewozmywaki stalowe emaliowane są łatwe do utrzymania w czystości, nie widać na nich wodnych zacieków, ale z czasem powłoka ściera się i matowieje, powstają na niej rysy. Są też nieodporne na uderzenia.
Zlewozmywaki stalowe – zlewozmywaki te są odporne na wysoką temperaturę, uderzenia i ścieranie. Mogą być matowe albo błyszczące o powierzchni gładkiej lub z fakturą. Matowe i gładkie łatwiej czyścić i utrzymać w czystości. Jeśli zamierzamy zamontować w zlewie baterię sztorcową, sprawdźmy, czy ma otwór. Nie zawsze bowiem firma lub sklep, w którym kupujemy zlew, wierci w nim otwory, a wykonanie go samodzielnie jest bardzo trudne. Zlewy stalowe najlepiej czyścić specjalnymi mleczkami do stali i wycierać do sucha po każdym użyciu.
Zlewozmywaki kompozytowe. Produkowane są z żywic syntetycznych i minerałów: granitu, kwarcu lub krzemu. Zlewozmywaki te są odporne na ścieranie, wysoką temperaturę, zarysowania i uderzenia. Zależnie od proporcji minerałów i żywic mają różną powierzchnię – im więcej minerałów, tym zlew trwalszy i bardziej porowaty. Występują w wielu kolorach, wielkościach i kształtach. Nie widać na nich kropel wody, dość łatwo się je czyści powszechnie dostępnymi środkami chemicznymi.
Zlewozmywaki ceramiczne. Zlewozmywaki te są drogie, bardzo odporne na zarysowania i uszkodzenia oraz wysoką temperaturę. Czyści się je tak samo jak umywalki.
Dodatki do zlewozmywaków. Prawie do każdego zlewu można dokupić dodatkowe wyposażenie: deski do krojenia nakładane na komory lub na ociekacz, ociekacze z tworzywa sztucznego, koszyki ze stali nierdzewnej, lakierowanej lub powlekanej tworzywem sztucznym, dozowniki płynu do mycia, młynki do rozdrabniania resztek jedzenia.