Baterie kuchenne. Jaką baterię wybrać do zlewu. Przegląd baterii do kuchni

2018-07-30 10:13

Funkcja baterii kuchennych to nie tylko podawanie wody. Baterie kuchenne powinny być również estetyczne i współgrać z pozostałymi elementami wystroju wnętrza. Ponadto, jeżeli nie korzystamy ze zmywarki, powinniśmy zaopatrzyć się w baterie wygodne w użyciu i pomagające obniżyć rachunki.

Baterie kuchenne
Autor: Mariusz Bykowski Baterie kuchenne zdecydowanie awansowały w hierarchii ważności elementów wyposażenia wnętrza kuchni

Baterie kuchenne - rodzaje

Baterię kuchenną obsługującą zlewozmywak najczęściej montuje się na jego obrzeżu. Jest to bateria sztorcowa, którą łatwo wymienić w razie awarii lub zmiany aranżacji kuchni. W większości zlewozmywaków jest fabrycznie przygotowany otwór pod taką baterię. Podłączenie w postaci miedzianych rurek lub elastycznych wężyków jest ukryte w szafie pod zlewozmywakiem. Baterie sztorcowe mogą być mocowane też na blacie przy zlewozmywaku. Znacznie rzadziej obecnie instaluje się baterie naścienne. Można znaleźć je za to w starych remontowanych domach. Baterię naścienną mocuje się bezpośrednio do instalacji wodnej wyprowadzonej ze ściany.

Baterie kuchenne - ile uchwytów

Najpopularniejsze są baterie kuchenne jednouchwytowe, które są bardzo wygodne, pozwalają w prosty sposób regulować wielkość strumienia wody oraz jej temperaturę. Regulacja jest szybka, więc sprzyja oszczędzaniu wody. Baterię jednouchwytową można obsługiwać jedną ręką, co jest wygodne podczas pracy w kuchni. W baterii kuchennej dwuuchwytowej są dwa osobne uchwyty do zimnej lub ciepłej wody. Takie rozwiązanie kojarzy się z tradycyjnymi, prostymi bateriami o niewyszukanych kurkach. Ale obecnie można znaleźć je wykończone nowocześnie albo wręcz bardzo tradycyjnie do stylowych wnętrz.

Baterie kuchenne - ile otworów

Bez względu na liczbę uchwytów baterie mogą być mocowane w jednym albo dwóch otworach. Zawsze należy upewnić się co do sposobu podłączenia, żeby uniknąć przykrej niespodzianki.

Warto wiedzieć

Pamiętaj, że:

  • w bateriach kuchennych ważny jest kształt wylewki: wysoka ułatwi zmywanie i nalewanie wody do dużych naczyń;
  • praktyczne są modele baterii z wyciąganym wężem – dzięki niemu łatwo dotrzemy do obu komór;
  • nowoczesne baterie z wyposażeniem elektronicznym dbają o twoje bezpieczeństwo i wygodę;
  • czyszcząc baterie kuchenne, należy używać tylko łagodnych mleczek, płynów i ściereczek, bo odkamieniacze nieprzeznaczone do baterii mogą je zniszczyć.

Baterie kuchenne - wygoda i oszczędność wody

Jeśli chcemy oszczędzać na opłatach, musimy zainwestować w dobre baterie kuchenne, tym bardziej jeżeli nie mamy zmywarki. I choć cena takich baterii może nie być mała, to i tak się opłaca. Za to warto zapłacić:

  • głowica ceramiczna (serce baterii) – dzięki niej nie mamy już kapiących kranów;
  • perlator (małe sitko na końcu wylewki) – napowietrza wodę i sprawia, że używamy jej mniej, oszczędzając ok. 15%;
  • pierścień na głowicy lub przycisk na korpusie (typu eco) – optymalizuje strumień wody albo temperaturę – do 40% oszczędności;
  • termostat – raz ustawiamy ekonomiczną temperaturę wody;
  • termostat z wyświetlaczem - informuje o temperaturze wypływającej wody, alarmuje, gdy woda jest za gorąca.

Zobacz także: Oszczędzanie wody w kuchni i łazience

Baterie kuchenne - wygodna wylewka

Wybranie odpowiedniej wylewki baterii kuchennej sprawi, że codzienne obowiązki staną się dużo łatwiejsze. Wylewka może być mała lub duża, wysoka lub niska, prosta pionowa lub łukowata. Wysoka wylewka ułatwi mycie wielkich garnków albo napełnianie wodą butelek. Jeszcze wygodniejsze są wylewki obrotowe. Mają one zwykle ustawiony fabrycznie zakres obrotu, np. 120o lub 240o, ale są też takie, w których można samemu go ustawić, tak żeby nam było wygodnie. Do tego samego celu służą też wylewki typu pot filler, które składają się z kilku odcinków połączonych ruchomymi przegubami, co pozwala na manipulację nimi w szerokim zakresie. W kuchni sprawdzi się bateria z wyciąganą wylewką, którą jak prysznicem możemy opłukać nietypowe naczynia. Wylewka taka ma dość długi przewód (120-150 cm), więc można nią napełnić ganek stojący na kuchni albo wiadro na podłodze. Do zlewozmywaka umieszczonego pod oknem przyda się bateria sztorcowa, którą można złożyć i położyć na boku, gdy chcemy je otworzyć.

Inteligentne baterie kuchenne

W tych z pozoru prozaicznych urządzeniach jest coraz więcej elektroniki, która pozwala optymalnie je wykorzystywać i oszczędzać wodę, zwłaszcza gorącą, która wymaga energii do jej podgrzania. Systemy elektroniczne służą także naszemu bezpieczeństwu. Czujniki ruchu są stosowane w bateriach bezdotykowych, z których woda zaczyna płynąć, gdy podstawimy pod nie dłonie. Pobór wody można wyłączać zdalnym przyciskiem. Bateria kuchenna z wyjmowaną wylewką w wersji z inteligentną rączką natrysku wyłączy się automatycznie w chwili odłożenia jej na miejsce. W baterii może być termostat, który pozwala zaprogramować pobór wody o określonej temperaturze. Bateria z wyświetlaczem LED pokazuje, jaka jest temperatura wody. W momencie, gdy woda osiągnie, np. 32oC dioda świeci na czerwono. Natomiast gdy temperatura przekroczy 42oC, wskaźnik zaczyna ostrzegawczo migać. W baterii może być podgrzewacz wody, który pozwala na to, żeby z kranu leciał wrzątek. W baterii może być także aerator napowietrzający wodę, który zwiększa jej objętość, minimalizując przy tym jej faktyczne zużycie. Taka konstrukcja baterii pozwala w sposób ekonomiczny zarządzać domowym budżetem.

Dobrze dobrana wylewka
Baterie kuchenne

Autor: Marcin Czechowicz

Z dobrze dobranej baterii strumień wody powinien padać na środek komory w zlewozmywaku

Wylewka powinna być dopasowana do zlewozmywaka nie tylko pod względem estetycznym. Musi być ona także wygodna i funkcjonalna. W dobrze dobranej wylewce strumień wody pada mniej więcej na środek głównej komory zlewu. Koniec wylewki powinien być na takiej wysokości nad zlewozmywakiem, żeby można było wygodnie manipulować w nim nawet dużymi naczyniami. 

Baterie kuchenne - od prostoty do designu

Kiedyś wzorów baterii kuchennych było niewiele. Uważano je za urządzenia, które mają być użyteczne, a nie wyglądać. Obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie. Odkąd otworzyliśmy kuchnie, a zwłaszcza zaczęliśmy budować wyspy ze zlewozmywakiem, piękna bateria stała się ważnym elementem wystroju wnętrza. Wysoką baterię widać z salonu, w którym siedzą goście. Dlatego ona musi wyglądać!

Baterie kuchenne dopasowuje się do wystroju kuchni, a nawet samego zlewozmywaka. Nowoczesne baterie mogą różnić się kolorem i kształtem. Wciąż najwięcej jest baterii w kolorze stali lub aluminium, ale można znaleźć baterie białe, czerwone, niebieskie albo w kolorze dopasowanym do granitowego zlewu. Baterie są projektowane przez najleszych designerów. Kształtem nawiązują do prostych form geometrycznych, pokroju roślin, sylwetek zwierząt. Wciąż powodzeniem cieszą się baterie stylizowane do wnętrz rustykalnych, staromodnych, antycznych, z fantazyjnie wygiętą wylewką i cyzelowanymi kurkami z barwnymi wstawkami emalii.