Wykończenie ścian w kuchni: farby, tapety, tynki cienkowarstwowe
Najczęściej powierzchnie ścian w kuchni maluje się farbami, a jedynie fragment nad zlewem osłania glazurą lub innym materiałem wykończeniowym. Znajdź pomysł na wykończenie ścian w kuchni.
Jakie materiały wykończeniowe sprawdzą się w kuchni
Farby. Polecane są farby emulsyjne – chronią przed wilgocią i przepuszczają parę wodną. Zawierają też dodatki zabezpieczające przed rozwojem grzybów i pleśni. Wśród nich najbardziej odporne na mycie i szorowanie są farby akrylowe i farby lateksowe. W miejscach narażonych na zabrudzenia warto użyć farby z połyskiem, bo da gładszą powierzchnię i łatwiej będzie ją myć. Pozostałe ściany można pokrywać np. farbami strukturalnymi, które tuszują małe nierówności a po wyschnięciu mają ozdobną fakturę.
Tapety. Można położyć tapetę winylową, miękką w dotyku, z grubą warstwą wierzchnią, albo tapetę wymagającą pomalowania odpowiednimi farbami emulsyjnymi: tapetę z włókna szklanego (ściana wygląda jak pokryta tkaniną i jest bardzo odporna na uszkodzenia), raufazę (tapety papierowe z dodatkiem wiórków drzewnych) lub tapetę flizelinową (tapety z masy papierowej zmieszanej z włóknami tekstylnymi). Wszystkie tapety maskują nierówności podłoża, są odporne na uszkodzenia i nie przyciągają kurzu.
Dekoracyjny tynk cienkowarstwowy. Do kuchni wskazane są tynki akrylowe jedno- lub dwuwarstwowe. Pozwalają uzyskać strukturalną powierzchnię (np. strukturę drobnoziarnistego granitu). Podłoże pod tynk musi być odpowiednio przygotowane: tynku nie można nakładać na surowe ściany o nierównej powierzchni ani na ściany pomalowane farbą. Po położeniu tynku ścianę należy pomalować środkiem uszczelniającym, który zabezpieczy ją przed zabrudzeniami.
Autor: Piotr Mastalerz
Najlepiej sprawdzą się w kuchni farby emulsyjne, a w szczególności akrylowe i lateksowe