LEDy w kuchni
Oświetlenie LED zyskało sobie wielu zwolenników, ponieważ ma większą efektywność niż poprzednie technologie. Przy takim samym strumieniu światła wykorzystuje ośmiokrotnie mniej energii. Taśmy LED są małe i można je umieścić w miejscach niedostępnych dla zwykłych żarówek, czy halogenów.
Nie stwarzają zagrożenia pożarem z uwagi na małą produkcję ciepła. Nie stopią również żadnych blisko znajdujących się przedmiotów z tworzywa sztucznego. Montaż oświetlenia LED jest prosty i szybki, dlatego dziś pokazujemy jak krok po kroku założyć system podszafkowy w kuchni.
Potrzebne będą:
- pasek LED
- zasilacz LED o mocy 10-18 W
- oprawa liniowa LED długości
- lub zestaw oświetleniowy podszafkowy LED
- wiertarka
- wiertło do drewna
- taśma dwustronnie klejąca
- linijka
- ołówek
- kombinerki
- lutownica

Autor: Karolina Matysiak-Rakoczy
Najłatwiej jest kupić gotowy zestaw do montażu podszafkowego. Cena nie jest niska, ale za to montaż jest banalnie łatwy.

Autor: Karolina Matysiak-Rakoczy
Wsuń wtyczkę przewodu łączącego zasilacz z oprawą do znajdującego sie w niej gniazdka.

Autor: Karolina Matysiak-Rakoczy
Zasilacz ukryj w szafce. W ten sposób będziesz mieć do niego łatwy dostęp, a zarazem nie będzie widoczny.

Autor: Karolina Matysiak-Rakoczy
Jeżeli oprawy maja być umieszczone jedna obok drugiej to nie trzeba ich łączyć za pomocą przewodu. Wystarczy wpiąć wtyczki z gniazdka jednej do drugiej. Jeżeli maja być w pewnej odległości od siebie to należy połączyć je dołączonymi do zestawy przewodami.

Autor: Karolina Matysiak-Rakoczy
Przewód łączący oprawę z zasilaczem najlepiej poprowadzić przez wywiercony otwór w spodzie szafki. Tak będzie najmniej widoczny.

Autor: Karolina Matysiak-Rakoczy
Niektóre zestawy posiadają specjalne obejmy lub innego rodzaju mocowania z użyciem wkrętów. Najprościej jest jednak przykleić oprawy na taśmę dwustronną.

Autor: Piotr Mastalerz
Nie wszystkie zestawy posiadają w komplecie przewody z gniazdkami. Są wyprowadzone krótkie przewody z oprawy i zasilacza. Wtedy musisz użyć specjalnych złączek lub kostek. Najprościej będzie skręcić ze sobą przewody i zlutować, by uzyskać trwałe połączenie.