Zaplanować okno w kuchni, a pod nim szafki kuchenne, blat i zlewozmywak

2010-12-23 10:07
Zaplanować okno w kuchni, a pod nim szafki kuchenne, blat i zlewozmywak
Autor: Marcin Czechowicz To, jak można zagospodarować miejsce pod oknem, zależy od wysokości, na jakiej się ono znajduje

Jeśli pod oknem w kuchni planujesz zlewozmywak, pamiętaj o miejscu na baterię. Aby ustawić pod oknem szafki kuchenne, parapet powinien znajdować się na wysokości minimum 85 cm od podłogi. Gdy planujesz blat na wysokości parapetu, okno powinno być uchylno-rozwieralne. Pamiętaj o tym, bo źle zaplanowane okno może sprawić, że kuchnia będzie nieustawna, źle oświetlona i niewygodna.

Istnieje przekonanie, że z kuchni powinniśmy widzieć bramę i furtkę. Spoglądanie na wejście i ulicę daje poczucie łączności domu ze światem zewnętrznym, ale przemawiają za tym także względy bezpieczeństwa. Z drugiej strony wzrokowy kontakt z ogrodem czy tarasem, gdzie bawią się dzieci, może się okazać ważniejszy niż obserwowanie ulicy.

Sposób otwierania okien w kuchni

Jeśli okna w kuchni są otwieralne, powinny otwierać się do wewnątrz. W kuchni znajdującej się na parterze okno może być tylko uchylne – zewnętrzne szyby można umyć, stojąc przed domem. Jeśli w takiej kuchni jest drugie okno służące do wietrzenia – okno oświetlające blaty robocze może być stałe – nieotwieralne. Okna w kuchni na piętrze nie mogą być nieotwieralne i wyłącznie uchylne, bo wtedy byłyby trudności z ich umyciem.

Jeśli pod oknem zaplanujemy blat na tym samym poziomie co parapet, okno powinno być uchylno-rozwieralne. Do wietrzenia okno uchylamy, a otwieramy je tylko do mycia. Dobrym rozwiązaniem może być wtedy okno nieotwieralne w części dolnej, a w górnej rozwieralne. Warto pamiętać o tym, że zależnie od tego, jak głęboko okno jest osadzone w murze, jego skrzydło po otwarciu zajmie więcej lub mniej miejsca.

Szafki kuchenne pod oknem

To, jak można zagospodarować miejsce pod oknem, zależy od wysokości, na jakiej się ono znajduje. Aby można było ustawić szafki kuchenne pod oknem, jego parapet powinien znajdować się na wysokości minimum 85 cm od podłogi. Ostatnio daje się jednak zauważyć tendencje do podwyższania tego poziomu, jeśli użytkownikiem kuchni jest osoba wysoka. Trzeba to uwzględnić już na etapie wybierania projektu.

Zlewozmywak pod oknem

Jeśli pod oknem planujemy zlewozmywak, pamiętajmy o tym, że bateria zajmuje miejsce. Bateria sztorcowa ma wysokość 12-15 cm, bywają jednak i wyższe. Powinna być ona usytuowana tak, aby nie uniemożliwiała otwierania okna. Nie ma kłopotów, jeśli parapet znajdzie się powyżej czubka baterii, to znaczy na wysokości około 20 cm od zlewozmywaka. Jest jednak inne wyjście - można zamontować baterię składaną. Decydując się na baterię ścienną, trzeba pamiętać, że pod kranem powinien zmieścić się czajnik lub garnek.

Stół pod oknem

Standardowa wysokość stołu kuchennego wynosi 75 cm. Parapet okna, przy którym chcemy ustawić stół, nie powinien znajdować się niżej niż 75 cm od podłogi. Dobrze też, aby okno nie było zbyt wysoko. Siedząc przy stole, mamy oczy na poziomie około 120 cm. Poziom parapetu nie powinien uniemożliwiać oglądania widoku z okna.

Kuchenka gazowa

Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się umieszczania kuchenki gazowej pod oknem. Podmuch powietrza może zgasić płomień i jeśli kuchenka nie ma zabezpieczenia przeciwwypływowego, gaz będzie się ulatniał. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przy oknie zamontować kuchenkę elektryczną.

Z czego parapet?

Pokrycie parapetu pod oknem w kuchni należy dostosować do wystroju pomieszczenia, ale powinno być ono także wygodne w użytkowaniu. Jeśli pod oknem umieścimy zlewozmywak, dobrze jest pokryć parapet materiałem odpornym na wodę: płytkami ceramicznymi albo tym samym materiałem co blat. Ostatnio na parapety stosuje się płyty postformingowe, marmur syntetyczny, konglomeraty kamienia. Można też zrobić parapet z drewna klejonego warstwowo, gdyż tylko takie jest odporne na wilgoć i wodę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE