Kuchnia otwarta na salon powiększy przestrzeń do gotowania. Ma jednak pewne wady...
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kuchnię otwartą, czy kuchnię zamkniętą powinna się ona znajdować w sąsiedztwie jadalni lub pokoju dziennego. Im bliżej do kuchni, tym łatwiejsza i bezpieczniejsza jest obsługa stołu i lepszy kontakt z domownikami. Poznaj zalety i wady kuchni otwartej, a także zasady jej urządzania.
Autor: Mariusz Bykowski
Według obecnych tendencji projektowania wnętrz współczesna kuchnia powinna być pomieszczeniem otwartym na salon czy pokój dzienny.
Zalety kuchni otwartej
Kuchnia otwarta daje możliwości powiększenia zbyt małego metrażu oraz bezpośredniego kontaktu między domownikami. Połączona z jadalnią i salonem umożliwia całej rodzinie udział w przygotowaniu wspólnego posiłku. Można ją też częściowo odgrodzić od pokoju jadalnego montując podwójne drzwi przesuwne, na co dzień otwarte, zamykane jedynie okazjonalnie. Dobrym rozwiązaniem jest też symboliczne odgrodzenie tych pomieszczeń półką z kwiatami czy dwustronnym, ażurowym regałem. Bardzo dekoracyjne może być zbudowanie między kuchnią, a resztą mieszkania ściany lub niepełnej ścianki z półprzezroczystych luksferów.
Wady kuchni otwartej
Otwarta kuchnia może być jednak uciążliwa, szczególnie dla tych, którzy lubią po przygotowaniu i spożyciu posiłku odpocząć, sprzątanie zostawiając na później. Widok typowego kuchennego bałaganu często denerwuje domowników i przypomina o przykrym obowiązku sprzątania. Dla tych osób wskazane jest więc urządzenie kuchni zamkniętej, której głównym przeznaczeniem będzie przygotowywanie posiłków.
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kuchnię otwartą, czy zamkniętą powinna się ona znajdować w sąsiedztwie jadalni lub pokoju dziennego. Im krótsza droga noszenia jedzenia z kuchni, tym łatwiejsza i bezpieczniejsza jest obsługa stołu i lepszy kontakt z domownikami.
Zasady urządzania kuchni
Niezwykle ważne przy projektowaniu kuchni jest funkcjonalne ustawienie urządzeń tak, by wszystkie czynności można było wykonywać swobodnie.
Przestrzegając kilku zasad, ułatwimy sobie pracę, i tak:
- między płytą kuchenną a zlewozmywakiem powinna znajdować się płaszczyzna przeznaczona do odstawiania naczyń o długości nie mniejszej niż 40 cm
- płyta kuchenna lub kuchnia nie powinna być lokalizowana w narożniku pomieszczenia kuchennego ani pod oknem
- konieczny jest blat roboczy tzw. główna płaszczyzna pracy o długości min. 80 cm, maks. 120 cm
Jeśli mamy do zagospodarowania małą kuchnię, przede wszystkim należy pamiętać o tym, że:
- nie należy kuchni „zagracać”, czyli gromadzić w niej sprzętów rzadko używanych
- trzeba dostosować wyposażenie do własnych potrzeb i możliwości, np. nie powinniśmy wieszać ani stawiać wysokich szafek i półek, do których nie będziemy mogli dosięgnąć
- każda rzecz powinna mieć swoje miejsce, gdyż łatwo wtedy utrzymać porządek w czasie pracy, jest to również gwarancja bezpieczeństwa.
Meble kuchenne, zwłaszcza w kuchniach otwartych, coraz bardziej upodabniają się swoim wyglądem do mebli pokojowych. Współczesna kuchnia, pozbawiona najczęściej górnych szafek, prawie nie wyróżnia się w wielofunkcyjnym wnętrzu, przez co zatraca swój specyficzny charakter. Najczęściej ciąg zabudowy dolnej (płyta kuchenna z piekarnikiem, zlewozmywak, zmywarka do naczyń, blat kuchenny) jest proponowany jako zestaw szafek kredensowych, oderwanych od podłogi, poprzez bezpośrednie podwieszenie do ściany lub ustawienie na cienkich, metalowych, wysokich nóżkach, tak jak pozostałe meble w mieszkaniu. Dzięki temu wnętrze kuchenne nabiera lekkości, przestronności i w sposób harmonijny łączy się z pokojem.