Jak zaplanować kuchnię w pełni funkcjonalną? Zasady ergonomii w małej, zamkniętej i otwartej kuchni

2014-01-20 15:00
Urządzenie kuchni w zamkniętym pomieszczeniu
Autor: Sylwester Rejmer Urządzenie kuchni w wydzielonym, zamkniętym pomieszczeniu. Styl wydzielonej kuchni może całkowicie odbiegać od wyglądu pozostałych części domu. Stół powinien stać w takim miejscu, by nie zakłócać szlaków komunikacyjnych, w miarę możliwości w pobliżu okna

Przy planowaniu kuchni kluczowe znaczenie ma jej funkcjonalność. Dlatego dobry projekt powinien być przygotowany zgodnie z zasadami ergonomii. Wydzielenie specjalnych stref w kuchni zapewni wygodę i łatwość użytkowania. Sprawdź, jak ładnie i funkcjonalnie urządzić małą kuchnię, zorganizować przestrzeń w kuchni zamkniętej lub połączonej z salonem.

Zanim przystąpisz do planowania kuchni, przemyśl swoje potrzeby

Dobrze urządzona kuchnia jest centralnym miejscem domu, w którym koncentruje się życie rodzinne i wspólnie spędza się sporo czasu. Warto dołożyć starań, by stworzyć przestrzeń, w której będziesz się czuł komfortowo, a gotowanie stanie się dla ciebie przyjemnością lub, w najgorszym razie, bezbolesnym obowiązkiem.

Nie ulegaj bezrefleksyjnie trendom czy namowom. Wiesz najlepiej, jakie masz upodobania i nawyki, jak funkcjonuje twoja rodzina. Tylko dzięki zespoleniu wizji projektanta czy sugestii doradców z twoją wiedzą powstanie kuchnia idealna – dla ciebie i twoich najbliższych.

Spróbuj sobie wyobrazić, jak będzie się w planowanej kuchni poruszać, sięgać po naczynia, wyjmować produkty z szafek.

Zobacz koniecznie: Galeria zdjęć pomysłowych aranżacji kuchni na poddaszu

Funkcjonalność i wygoda użytkowania - prawidłowa organizacja pracy w kuchni

Kuchnia to miejsce twórcze, gdzie dużo się dzieje, wobec czego należy zadbać przede wszystkim o wygodę jej codziennego użytkowania. To, co ładnie wygląda w salonie sprzedaży czy na zdjęciu, nie zawsze sprawdzi się w życiu codziennym. Planując kuchnię, pamiętaj, że będzie ona służyć tobie i twoim bliskim. Najlepiej wiesz, w jaki sposób funkcjonuje twoja rodzina. Co jest dla ciebie najważniejsze – sprawne przygotowywanie posiłków przez jedną osobę, weekendowe eksperymenty kulinarne z udziałem wszystkich domowników czy też niezobowiązujące przyjacielskie spotkania, w czasie których każdy może uczestniczyć we wspólnym gotowaniu?

Może zdarzyć się również tak, że zależy ci przede wszystkim na efekcie wizualnym – chcesz mieć kuchnię w ulubionym stylu. Aby osiągnąć ten cel, jesteś gotowy nawet na mniej praktyczne lub mniej wygodne rozwiązania.

Powinieneś organizować przestrzeń kuchenną, biorąc pod uwagę swoje zwyczaje i sposób życia. Ważne jest, abyś wiedział, co jest dla ciebie najistotniejsze. Wówczas łatwiej przyjmiesz lub wykluczysz pewne rozwiązania, łatwej wyjaśnisz projektantowi lub doradcy w sklepie, jakie masz oczekiwania.

Ergonomia w kuchni - podział pomieszczenia na strefy funkcjonalne

Urządzając kuchnię, nie możesz zapominać o podstawowych zasadach ergonomii. Niezależnie od stylu pomieszczenia powinieneś dążyć do zoptymalizowania sposobu poruszania się po nim.

W każdej kuchni możesz wyodrębnić kilka podstawowych stref:

  • spiżarnianą – to może być wydzielona spiżarnia, najlepiej przy wejściu do kuchni, bądź też część osobnego pomieszczenia, gdzie będą się znajdowały szafki, szafa, zamrażarka, lodówka;
  • zmywania i wstępnego przygotowania – miejsce ze zlewem, zmywarką, z pojemnikami na odpadki. W dużej kuchni warto pomyśleć o wygospodarowaniu na ten cel niewielkiego pomieszczenia lub chociaż wnęki;
  • przygotowywania potraw – to miejsce z blatami, ze stołem (w zależności od sposobu urządzenia kuchni), w tej części na pewno przyda się dodatkowy niewielki zlew;
  • gotowania – miejsce z kuchenką, piekarnikiem, grillem i innymi urządzeniami do obróbki termicznej.

Podstawową zasadą jest rozlokowanie tych stref w kuchni w taki sposób, żeby móc swobodnie i płynnie przechodzić od jednego etapu przygotowywania posiłku do drugiego. Oczywiście, kiedy przechodzi się od założeń teoretycznych do rozplanowania w realnej przestrzeni, zwykle poszczególne funkcje z kolejnych stref nakładają się na siebie i przenikają się wzajemnie.

Pamiętaj jednak, że ważniejsze niż sztywne trzymanie się zasad ergonomii jest to, abyś dobrze się czuł w swojej kuchni. Od każdej reguły są odstępstwa. Musisz tylko świadomie się na nie decydować.

Urządzanie niewielkiej kuchni - jak optymalnie wykorzystać przestrzeń

Głównym czynnikiem określającym wygląd i urządzenie planowanej kuchni jest jej powierzchnia. Jeśli masz do dyspozycji niewielką powierzchnię, możesz się zdecydować na kuchnię laboratorium, czyli uporządkowaną przestrzeń z ciągiem kuchennym zaprojektowanym zgodnie z zasadami ergonomii (przemyślana kolejność urządzeń, minimalne odległości między nimi) oraz z wyposażeniem schowanym w szafkach i szufladach. Takie rozwiązanie stworzy wrażenie ładu. Wymaga ono jednak od użytkownika konsekwencji i dyscypliny w utrzymaniu porządku – po każdym posiłku naczynia i produkty muszą zostać odłożone na swoje miejsce.

Inną możliwością w urządzaniu małej kuchni jest postawienie na nieład kontrolowany, czyli takie zorganizowanie przestrzeni, by wszystko było dostępne na wyciągnięcie ręki. Rezygnuje się wtedy z zamykanych szafek na rzecz otwartych półek oraz różnego rodzaju wieszaków i relingów. Przy przemyślanym rozplanowaniu poszczególnych elementów takie urządzenie kuchni da efekt kolorowej kompozycji, a jednocześnie zapewni łatwy i wygodny dostęp do potrzebnych rzeczy.

Na co zwrócić uwagę podczas planowania kuchni zamkniętej

Urządzenie nowoczesnej kuchni w wydzielonym, zamkniętym pomieszczeniu ma swoje zalety. Wyraźnie oddziela się w ten sposób żywioł kuchenny – zapachy, hałasy i nieład nieodłącznie związane z gotowaniem – od pozostałej części domu. Pozwala to na swobodę działania bez konieczności uwzględniania innych funkcji strefy dziennej, jak dzieje się w przypadku kuchni połączonej z jadalnią lub dodatkowo jeszcze z salonem. Nie ma także potrzeby takiej organizacji przestrzeni, aby strefa brudna była mało widoczna, czy też dostosowywania wyglądu i stylu kuchni do wystroju pozostałej części domu. Wystrój możesz podporządkować przede wszystkim wygodzie gotowania.

Podczas planowania kuchni zamkniętej zwróć uwagę na kilka szczegółów, które na etapie użytkowania będą umilać spędzony w niej czas. Zastanów się, czy istnieje możliwość zaplanowania dwóch wejść do pomieszczenia – ułatwi to komunikację w samej kuchni oraz kuchni z pozostałą częścią domu. Najlepiej, jeśli jest jedno wejście w pobliżu strefy wejściowej do domu, a drugie wychodzące na jadalnię. Pozwoli to na wygodne wnoszenie do kuchni zakupów, a w trakcie posiłków ułatwi wynoszenie i wnoszenie potraw oraz naczyń. Jeżeli wejście jest jedno, zwróć uwagę na jak największe uproszczenie komunikacji – pamiętaj, że będą to ścieżki przemierzane przez ciebie i członków twojej rodziny wielokrotnie każdego dnia, nie warto więc nadkładać drogi.

W wydzielonej kuchni dobrze jest przewidzieć miejsce do zjedzenia posiłku – nawet jeśli masz osobną jadalnię, nie zawsze będzie czas na korzystanie z niej. Codzienną poranną kawę możesz wypić przy niewielkim stoliku lub podwyższonym blacie pełniącym funkcję bufetu.

Przeczytaj także: Nowoczesna kuchnia z wyspą w roli głównej - 10 pomysłów na kuchenną wyspę

Jak zaplanować kuchnię z jadalnią w jednym pomieszczeniu

Planując kuchnię z jadalnią w jednym wydzielonym pomieszczeniu, trzeba postarać się tak zaaranżować wnętrze, aby móc jednocześnie wygodnie korzystać ze strefy kuchennej oraz jadalni. Idealne rozplanowanie pozwala na swobodne poruszanie się w strefie kuchennej między lodówką, kuchenką i zlewem, ale także komfortowe siedzenie przy stole.

Postaraj się uniknąć sytuacji, w której stół jadalny stoi na jednym ze szlaków komunikacji kuchennej. Warto też zadbać o to, aby ustawić go przy oknie lub w jego pobliżu. Światło dzienne i możliwość spojrzenia za okno będą zachęcały do dłuższego siedzenia przy stole. Często dobrze zaaranżowana kuchnia z jadalnią stają się centralnym pomieszczeniem przyciągającym domowników, miejscem, w którym toczy się życie rodzinne i towarzyskie.

Aranżacja kuchni otwartej - jak zorganizować przestrzeń

Kuchnie coraz częściej stanowią fragment otwartej przestrzeni dziennej obejmującej także strefę jadalnianą oraz wypoczynkową. Taka organizacja domu umożliwia wspólne spędzanie czasu z bliskimi – osoby przygotowujące posiłek nie są odizolowane od przebywających w salonie, można także zorganizować gotowanie w grupie przyjaciół. Niewątpliwą zaletą otwartej kuchni jest swoboda w kształtowaniu przestrzeni oraz możliwość stosowania ciekawych, nietypowych rozwiązań. Jednak wspólna strefa dzienna oznacza również pewne ograniczenia.

Decydując się na połączenie różnych funkcji – gotowania, jedzenia i wypoczynku – musisz zadbać o to, aby nie przeszkadzały one sobie nawzajem. Podczas planowania części kuchennej powinieneś zwrócić uwagę na wydzielenie strefy brudnej, czyli miejsca odkładania brudnych naczyń, mycia warzyw, ustawienia pojemników na odpadki. W miarę możliwości zadbaj o to, żeby ta część kuchni nie była wyeksponowana. Można ją optycznie wygrodzić podwyższonym blatem czy usytuować ją we wnęce, można też wydzielić strefę zmywania i wstępnego przygotowania produktów, dzięki której unikniesz nieładu w otwartej części kuchni.

Kolejnym szczegółem, o którym należy koniecznie pamiętać, jest takie zorganizowanie przestrzeni kuchennej, aby osoby gotujące mogły (bez potrzeby nieustannego odwracania się) mieć kontakt wzrokowy z towarzystwem przebywającym w części wypoczynkowej.

Jeśli kuchnia sąsiaduje z ogrodem czy tarasem, pomyśl o zaprojektowaniu wyjścia ogrodowego bezpośrednio z kuchni. Takie otwarcie na przyrodę sprzyja częstszemu jedzeniu posiłków na świeżym powietrzu, a w ciepłe dni umila gotowanie. Znacznie skróci też drogę do ziołowego ogródka i warzywnika.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE