Wiosenne kwiaty – pomysłowe, zachwycające kompozycje. Galeria zdjęć
Wiosenne kwiaty - narcyzy, żonkile, szafirki, krokusy, tulipany - podane na 1001 sposobów, a każdy prosty i zachwycający. Już najwyższy czas pomyśleć o ukwieceniu domu, by było pięknie, wiosennie i radośnie...
Spis treści
- Rośliny cebulowe - dekoracja na wiele dni
- Galeria inspirujących zdjęć - wiosenne kompozycje
- Co zrobić aby wiosenne kwiaty dłużej zdobiły dom?
- Wiosenne kompozycje - rady dekoratora wnętrz
Rośliny cebulowe - dekoracja na wiele dni
Kwiaty w domu to wiosenny niezbędnik. Nic tak jak one nie wpływa korzystnie na atmosferę, nie niesie naszych myśli ku ciepłej porze roku. Rośliny cebulowe (na zdjęciach Ibulb.org) mają same zalety: są piękne i zdobią dom wiele dni. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się w grupie – czyli w kompozycjach z wielu egzemplarzy.
Można je tworzyć, dobierając kwiaty z jednej gamy kolorystycznej albo zestawiając je kontrastowo. Świetnie wyglądają dekoracje np. z szafirków w różnych odcieniach – od niebieskich, przez różowawe po białe (tych jest też kilka rodzajów: od bieli niemal zielonawej po kremową). Warto ulokować je w naczyniach o różnych wysokościach. Wśród roślin posadzonych, np. hiacyntów, można również ustawiać tulipany w wazonach, by wzbogacić zestaw. Wolisz minimalistyczne dekoracje? Wystarczy jeden kwiat w pięknym flakonie czy butli.
Czytaj też:
- Krokusy zdobią ogród wczesną wiosną! Jak uprawiać krokusy w ogrodzie?
- Hiacynty - uprawa i pielęgnacja hiacyntów w domu i w ogrodzie
- Szafirki kwitną wiosną - uprawa, gatunki i zastosowanie szafirków w ogrodzie
Galeria inspirujących zdjęć - wiosenne kompozycje
Autor: iBulb
Kwietnik w torbie… albo jutowym worku? Można poszukać podobnego pojemnika z tworzywa sztucznego albo zrobić z papier mâché, ale prościej jest wstawić wazon z kwiatami (ibulb.org) do torby na zakupy czy worka i przestrzennie uformować. Dla ułatwienia można dodatkowo włożyć choćby zmięte papierowe ręczniki.
Co zrobić aby wiosenne kwiaty dłużej zdobiły dom?
- Kupione rośliny cebulowe postaw w widnym, ale nie słonecznym miejscu. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20˚C, optymalna to 16˚C (w wyższej roślina szybko zakończy kwitnienie, a liście zaczną żółknąć). Ziemia musi być stale wilgotna, ale zalanie cebul grozi ich zgniciem. Podlewaj więc z wyczuciem.
- Rośliny cebulowe nie lubią nadmiaru wody. Jeżeli więc chcesz je mieć w ładnej osłonce lub kubku czy misie, które nie mają dziurki odpływowej, wstaw je razem z plastikową doniczką. Albo najpierw nasyp grubą warstwę żwirku, dopiero potem zaś podłoże, w którym je posadzisz. A i tak podlewaj oszczędnie obok cebul lub do podstawki.
Wiosenne kompozycje - rady dekoratora wnętrz
- Ile nalewać wody do wazonu? Bez względu na jego wielkość wystarczy, by łodyżki były zanurzone na kilka centymetrów. Mała ilość wody to jednak lekki, wywrotny wazon, co przy dzieciach i zwierzętach w domu może oznaczać katastrofę. Z kolei dużo wody w powyższej sytuacji może zakończyć się powodzią. Dla bezpieczeństwa i urody wyłóż więc dno kamykami, które go dociążą.
- Chcesz zrobić mini ogródek na parapecie? Cel jest jak najbardziej osiągalny, jeśli zrobisz mocną metalową albo drewnianą ramę zabezpieczającą doniczki przed zsunięciem się. Wystarczy jedna roślina, by okno ożyło i nabrało wiosennego charakteru.
- Nie trzeba tworzyć okazałych kompozycji, by w domu zrobiło się ładnie. Pojedyncze kwiaty także świetnie wyglądają. Umieść je w małych szklankach, a nawet kieliszkach.
- Łącząc kwiaty i naczynia, zrezygnuj ze schematów. Pozwól wyobraźni na inicjatywę. Skorupka jaja może stać się doniczką dla szafirka albo wazonem (z wilgotną gąbką agarową) dla narcyza czy tulipana.
- Bukiety i kompozycje stawiaj w świetne i widnych miejscach (ale nie na słońcu!) - będą bardzie zwracały uwagę i lepiej wyglądały. Znakomitym pomysłem jest stawianie wazonów itp. na lustrzanych taflach. Warto zamówić u szklarza kilka sztuk różnej wielkości i kształtów (okrągłe, owalne, w formie wielokątów foremnych), poprosić o oszlifowanie brzegów. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się lustrzane podkładki z rantami fazowanymi.
Jeśli wymiennie nazywasz żonkile narcyzami i odwrotnie, robisz błąd. Choć każdy żonkil jest narcyzem, to już nie każdy narcyz – żonkilem. Żonkil to odmiana narcyza (wyróżnia się 12 grup tych kwiatów). Żonkilem może być nazywany tylko narcyz żółty (Narcissus jonquilla). Tymczasem inne odmiany są zwykle niższe od żonkili, mają białe płatki i rurki (przykoronki), które bywają białe, żółte, oranżowe, czerwonawe. Uwaga – narcyzy są trujące dla zwierząt!