Wieńce adwentowe na stół ze świecami. Jak zrobić wieniec adwentowy do domu? Zdjęcia

2023-11-20 17:09

Tradycyjny wieniec adwentowy wprowadza w domu wyjątkową świąteczną atmosferę już na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. W artykule duża galeria zdjęć z pięknymi wieńcami adwentowymi w różnych stylach. Zobacz zdjęcia, zainspiruj się i wykonaj wieniec adwentowy własnoręcznie.

Spis treści

  1. Wieniec adwentowy do domu - skąd wzięła się tradycja?
  2. Współczesne wieńce adwentowe - z czego są wykonane?
  3. Wieniec adwentowy do domu - galeria zdjęć
  4. Co symbolizuje wieniec adwentowy?
  5. Galeria zdjęć: Wieńce adwentowe - propozycje florystów
  6. Co powinien zawierać wieniec adwentowy?
  7. Jeszcze więcej wzorów do wykonania wieńca adwentowego

Wieniec adwentowy do domu - skąd wzięła się tradycja?

Tradycja ozdabiania domu wieńcem adwentowym ma korzenie chrześcijańskie. Pierwszy taki wieniec powstał w Niemczech w 1839 roku. Stworzył go Johann Wichern, ewangelicki pastor, w prowadzonym przez siebie domu dla sierot. Wichern chciał w ten sposób ożywić smutną izbę przytułku i wprowadzić dzieci w radosny czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

Wieniec adwentowy w jego wydaniu był po prostu drewnianym kołem (o średnicy 2 m) z przymocowanymi do niego świeczkami – po jednej na każdy dzień adwentu. Cztery większe symbolizowały cztery niedziele tego okresu, mniejsze, czerwone – inne dni pozostałe do świąt. Jeszcze w 1860 roku Wichern zmniejszył liczbę wszystkich świec do czterech. Z czasem drewniane koło zaczęto przyozdabiać zielonymi gałązkami jodłowymi.

Współczesne wieńce adwentowe - z czego są wykonane?

Zapoczątkowana w protestanckich Niemczech tradycja wieńca adwentowego szybko rozpowszechniła się w całej Europie i znajdowała zwolenników także spoza kręgu ewangelickiego. Z czasem przejęli ją katolicy (w Kościele katolickim wieniec adwentowy pojawił się po raz pierwszy w 1925 roku), a potem w ogóle przestała być kojarzona z symbolem religijnym. Dzisiaj ten zwyczaj jest praktykowany w wielu domach.

Kiedyś wieńce adwentowe były bardziej okazałe, dziś zwykle mają postać niedużego stroika z zielonych gałązek z  kręgiem czterech świec – tak wygląda wieniec adwentowy uznawany za tradycyjny. Nowoczesne formy nie trzymają się sztywno tych wyznaczników. Czasem jedyną cechą łączące je z pierwotnymi wieńcami adwentowymi są cztery świece symbolizujące cztery niedziele pozostałe do świąt.

Wieniec adwentowy do domu - galeria zdjęć

Zobacz nasze propozycje na wieniec adwentowy. Coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy tradycyjnych wieńców adwentowych, jak i miłośnicy nowoczesnych ozdób świątecznych.

Co symbolizuje wieniec adwentowy?

Światło świec jest symbolem nadziei i światłości Jezusa rozpraszającego mroki zła, a zielone gałązki to symbol życia wiecznego. Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa. Pierwotnie zwyczaj ten był też ważny z tego względu, że w grudniu, jednym z najciemniejszych miesięcy roku, kiedy wcześnie zapada zmrok, wieczorne nabożeństwa przy świecach rozświetlały ciemności domu i wnosiły trochę ciepłego światła.

W tradycji katolickiej istotny był też kolor świec w wieńcu – trzy fioletowe i jedna różowa (zgodnie z kolorystyką szat liturgicznych na każdą niedzielę adwentu). Często używano też świec czerwonych symbolizujących radość z przyjścia na świat Chrystusa. Całościowo wieniec adwentowy jest symbolem radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie.

Galeria zdjęć: Wieńce adwentowe - propozycje florystów

Źródło zdjęć: Szkoła Florystyczna Małgorzaty Niskiej, www.florystyka.com

Co powinien zawierać wieniec adwentowy?

Każdy tradycyjny wieniec adwentowy, jeśli ma stanowić symbol oczekiwania na narodziny Chrystusa, powinien być zrobiony na okrągłej podstawie. Może być ona wykonana na przykład z drutu wikliny lub po prostu słomianego koła, do którego przymocowuje się (za pomocą zielonego drucika) żywe gałązki, na przykład ze świerku lub jodły. W wieńcu umieszcza się cztery świece. Ponadto wieniec można przystroić tym, na co mamy ochotę: wstążkami, bombkami lub modnymi obecnie naturalnymi ozdobami z szyszek, orzechów i suszonych owoców.

Współcześnie wieniec adwentowy nie musi mieć formy okręgu – możemy też zrobić stroik prostokątny lub kwadratowy. Nowoczesny wieniec nie musi też zawierać zielonych gałązek.

Jeszcze więcej wzorów do wykonania wieńca adwentowego

Bożonarodzeniowe ozdoby. Stroik do wieszania na drzwiach

Święta Bożego Narodzenia w Polsce; Sprawdź, co o nich wiesz!

Pytanie 1 z 10
Co symbolizuje "pierwsza gwiazdka na niebie" w dzień Wigilii?
Pierwsza gwiazdka
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie