Witraż ze szkła
Szklane dekoracje przyciagają wzrok i efektownie się prezentują np. w oknie. Możesz dobrać odpowiednie witraże do pomieszczeń tradycyjnych jak i nowoczesnych. Dosyć popularne są lampy ze szkła witrażowego jednak jest to doskyć skomplikowana konstrukcja do wykonania.
Najpopularniejszą techniką wykonywania ozdób ze szkła jest technika Tiffany'ego. Używa się kolorowych szkieł przezroczystych i opalizowanych, łączonych folią miedzianą i cyną. Z czasem robienie witraży może stać się pasjonującym hobby, a nawet ciekawym zawodem.
Potrzebne będą:
- patyna
- płyn lutowniczy
- rolka folii
- cyna w drucie
- szkło ornamentowe
- szkło opalizowane
- lutownica oporowa z posrebrzanem grotem witrażowym
- nóż do zarysowywania szkła
- szczypce do łamania szkła
- osełka do szlifowania lub szlifierka

Autor: Grzegorz Gierłowski
Przygotuj kolorowe szkło. Wytnij szablon w rzeczywistych wymiarach z kartki papieru. Na poszczególnych elementach zaznacz wybrane kolory, aby później było ci łatwiej je rozróżnić.

Autor: Grzegorz Gierłowski
Na wybranym szkle odrysuj element witrażu. Zrób to na gładszej stronie szkła. Następnie nożem do cięcia z witrażową końcówką zarysuj powierzchnie prowadząc narzędzie po narysowanych wcześniej liniach. Odłam zbędne kawałki szkła za pomocą cęgów. Ustaw je na linii zarysowania i odłam do dołu. Jeżeli krzywizna łuku jest duża, zrób to stopniowo, najpierw wycinając płytszy łuk.

Autor: Grzegorz Gierłowski
Brzegi wyrównaj na witrażowej szlifierce lub osełce o średniej ścierności, pamietając, by prowadzić ją równolegle do brzegu.

Autor: Grzegorz Gierłowski
Owiń brzegi elementów folią miedzianą, szerszą od grubości szkła, by można ją było wywinąć na obie powierzchnie. Do szkieł przezroczystych używa się folii z czarnym spodem.

Autor: Grzegorz Gierłowski
Ułóż wszystkie owinięte taśmą elementy na wzorze i sprawdź, czy do siebie idealnie pasują. Miejsca styków posmaruj płynem lutowniczym. Rozgrzaną lutownicą pobierz kropelki cyny i delikatnie opuść na posmarowane miejsca w celu punktowego połączenia wstępnego.

Autor: Grzegorz Gierłowski
Teraz możesz rozpocząć lutowanie wszystkich fragmentów. Rozpuszczoną cynę nanieś grotem tworząc lekki wałeczek. Gdy jedna strona jest gotowa, delikatnie odwróć witraż na drugą stronę, kładąc na mokrej szmatce. To zabezpieczy przed ponownym rozgrzaniem się gotowych lutów. Następnie rozpocznij lutowanie drugiej strony. Folię na brzegach pobiel cienką warstwą cyny.

Autor: Grzegorz Gierłowski
Umyj witraż miękką szczotką i wodą z płynem do naczyń. Następnie nanieś wąską szczoteczką patynę na wszystkie luty. Ta czynność zapobiega utlenianiu i szarzeniu cyny. Po minucie spłucz wszystko wodą. Po wyschnięciu patyny, przetrzyj ją miękką szczotką do uzyskania połysku.