Osuszacze. Przydadzą się po zalaniu domu albo podczas prac wykończeniowych. Jaki wybrać?

2019-09-30 20:37

Urządzenia te, susząc powietrze w pomieszczeniu, doprowadzają do odprowadzenia wilgoci ze ścian lub  podłóg. Przydadzą się po zalaniu domu albo w razie problemów z hydroizolacją, czego efektem jest wilgoć na ścianach lub pod podłogą. W czasach coraz szybszego budowania osuszacze pozwalają skrócić przerwy technologiczne potrzebne na wyschnięcie tynków lub wylewek, zanim będą prowadzone prace wykończeniowe.

Osuszacze
Autor: Protek Osuszanie podłogi osuszaczem sorpcyjnym

Stosując osuszacze, można zlikwidować zawilgocenie warstwy muru o grubości do 1 m. Użycie osuszaczy jest konieczne w razie zalania domu na skutek powodzi,  awarii w instalacji wodnej, zalania przez sąsiada. Podczas budowy domu najczęściej używa się ich do suszenia: wylewek podłogowych przed ułożeniem parkietu, stropów, nowych tynków i nowo wymurowanych ścian przed ich ociepleniem. Można je również wykorzystać podczas osuszania piwnic całkowicie zagłębionych w gruncie, w których nie ma żadnego ogrzewania, a wilgotność dochodzi do 20% masy muru.

Urządzenia te, susząc powietrze w pomieszczeniu, doprowadzają do odprowadzenia wilgoci ze ścian lub podłóg. Jeśli sięgamy po osuszacze, żeby usunąć wilgoć z zalanych pomieszczeń, najpierw należy upewnić się, że źródło wilgoci zostało zlikwidowane. Jeśli wilgoć znalazła się w podłodze lub ścianach na skutek błędu w systemie hydroizolacji, najpierw powinien zostać on naprawiony.

Osuszacze
Autor: Waigel Gdy na ścianie pojawiły się czarne naloty grzybów i pleśni, najpierw trzeba usunąć źródło wilgoci, a dopiero potem można ściany osuszyć

Osuszacze sorpcyjne

Ściany, które mają być osuszane tą metodą, należy najpierw osłonić folią (trzeba ją przymocować do sufitu). Przewód wywiewny osuszacza powinno się ustawić między folią a ścianą. Dzięki temu zwiększa się skuteczność suszenia, ponieważ urządzenie wydmuchuje całe suche, ogrzane powietrze pod folię. Zassane przez osuszacz powietrze przechodzi przez rotor - wolno obracający się absorbent (pochłaniacz wilgoci). Po podgrzaniu kierowane jest do pomieszczenia, a wilgoć odprowadzana jest przez okno rurą z tworzywa sztucznego. W ciągu doby urządzenie o wydajności 240 m3/h przy zawilgoceniu ścian powyżej 15% może skroplić aż 50 l wody. Osuszacz o takiej wydajności powinien pracować w pomieszczeniu o kubaturze do 120 m3. Podczas osuszania materiał absorpcyjny jest stale regenerowany – nie traci zdolności pochłaniania wilgoci. Temperatura nie ma wpływu na pracę urządzenia. Czas osuszania domu o powierzchni 100 m2. Uzależniony jest od stopnia zawilgocenia i wydajności osuszacza wskazanej dla domu jednorodzinnego (150-300 m3/h) – może trwać od dwóch do czterech tygodni.

Osuszacze
Autor: Trotec Osuszacz sorpcyjny do zastosowań profesjonalnych. Trotec TTR 200. Cena: 6000 zł

Osuszacze kondensacyjne

Przed przystąpieniem do pracy należy uszczelnić okna i zakleić kratki wentylacyjne, aby uniemożliwić pobieranie wilgotnego powietrza z zewnątrz. Wilgotne powietrze zassane tylko z osuszanego pomieszczenia przez wbudowany w urządzenie wentylator przemieszcza się nad parownikiem, w którym następuje obniżenie temperatury i skroplenie wilgoci. Otrzymana w ten sposób woda spływa do zbiorniczka poniżej parownika, skąd za pomocą zainstalowanej w nim pompki odprowadzana jest do kanalizacji. Osuszacz o wydajności 180 m3/h usuwa w ciągu doby około 30 l wody. Pozbawione nadmiaru wilgoci powietrze zostaje podgrzane do temperatury pokojowej i ponownie wpuszczone do pomieszczenia. Osuszacz o wydajności 180 m3/h można zastosować w pomieszczeniu o kubaturze do 90 m3. Osuszacze kondensacyjne stosuje się do uusuwania wilgoci tam, gdzie jest jej bardzo wysoki poziom i panuje średia temperatura 15-30oC. Najwyższą wydajność mają, gdy w pomieszczeniu panuje temperatura 20°C. Czas osuszania domu o powierzchni 100 m2. Uzależniony jest od poziomu zawilgocenia i wydajności osuszacza wskazanej dla domu jednorodzinnego (150-300 m3/h) – może trwać od jednego do trzech tygodni.

Osuszacze
Autor: Rohnson Osuszacze kondensacyjne pracują podobnie jak lodówka lub pompa ciepła. Urządzenie Rohnson R-9330 o wydajności do 180 m2 kosztuje 1100 zł

Osuszacze wykorzystujące efekt Peltiera

To urządzenia elektryczne, które można wykorzystać do usuwania wilgoci z niewielkich pomieszczeń (20-35 m2). Nie mają sprężarki, jak kondensacyjne. Wyłapanie wilgoci z powietrza i jej skroplenie następuje na zasadzie różnicy temperatury - pomiędzy dwiema płytkami: gorącą i zimną.

Osuszacze
Autor: ICube Urządzenia działające na zasadzie efektu Peltiera są mało wydajne, nadają się do niedużych pomieszczeń. Osuszacz ICube, cena 230 zł

Osuszanie zalanej podłogi

Do usunięcia wilgoci spod zalaniej posadzki stosuje się specjalne istalacje pozwalające na wytworzenia podciśnienia, żeby wyciągnąć wilgoć z wylewki pod posadzką, a potem nadciśnienia, zeby tłoczyć tam suche powietrze z osuszacza sorpcyjnego.

Osuszacz: jak dobrać właściwy

Ponieważ rozmiar szkód spowodowanych przez wodę, która dostała się do ścian i podłóg, jest różny, trzeba dostosować do tego wielkość osuszacza. Są urządzenia o niedużej wydajności, które mogą osuszyć niewielkie pomieszczenia albo wręcz pracujące miejscowo. Profesojnalne osuszacze mają wysoką wydajność i są zdolne usuwać wilgoć z wielkich pomieszczeń o powierzchni ponad 100 m2. Wiele osuszaczy można łączyć w zestawy, żeby zwiększyć wydajność.

Koszt osuszacza jest wysoki, a ponadto będzie on nam potrzebny tylko przez jakiś czas.  Lepiej więc jest go wynająć. Wiele firm oferuje komplesową usługę polegającą na oględzinach budynku, pomiarze wilgotności i doborze urządzenia. Fachowcy przyjeżdżają w umówionym terminie, instalują urządzenia i je obsługują aż do rozwiązania problemu z wilgocią.

Osuszacze
Autor: Master Osuszacz kondensacyjny Master DH 732 jest przeznaczony do zastosowań profesjonalnych. Cena: 2300 zł

Osuszacze należy stosować tylko wtedy, gdy w domu jest skuteczna izolacja przeciwwodna lub przeciwwilgociowa. Jeśli ich nie ma, osuszacz będzie zasysał wilgoć z gruntu i zza ściany. Podczas procesu osuszania może więc paradoksalnie dojść do wzrostu zawilgocenia ścian.

Warto wiedzieć

A może klimatyzator

W przypadku nadmiernej wilgoci latem w domu, która powoduje uczucie duszności, można kupić przenośny osuszacz powietrza (pochłaniacz wilgoci). Trzeba na to przeznaczyć nawet kilkaset złotych. Dlatego warto rozważyć zakup klimatyzatora, który oprócz regulowania temperatury powietrza także je osusza.