Dofinansowanie do wymiany pieca. Sprawdź, jaką dopłatę możesz uzyskać w swoim województwie

2017-01-24 17:20 Agnieszka Karpińska
Zwrot VAT za remont
Autor: photos W 2014 roku nie będzie już zwrotu VAT za materiały budowlane zakupione na cele remontowe

Dofinansowanie do wymiany przestarzałego pieca jest możliwe! Programy dopłat dla osób fizycznych uruchamia coraz więcej instytucji i samorządów. Modernizacja kotłowni w domach jednorodzinnych ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce.

Jedną z przyczyn powstawania smogu jest spalanie niskiej jakości paliw w przestarzałych kotłach. Sprawdź, czy w Twojej miejscowości można złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany starego pieca na paliwa stałe na nowoczesny kocioł, który nie będzie źródłem emisji szkodliwych zanieczyszczeń.

Dofinansowanie do wymiany pieca w województwie małopolskim

W każdej gminie program dofinansowania do modernizacji ogrzewania domu może wyglądać nieco inaczej. W niektórych miejscowościach obejmuje podłączenie do sieci ciepłowniczej czy ogrzewania gazowego, ale także dotację do zakupu nowoczesnego automatycznego kotła na węgiel, drewno lub pelet (nie dotyczy Krakowa). Należy mieć na uwadze, że nowy kocioł powinien spełniać wymagania ekoprojektu w zakresie sprawności i emisji zanieczyszczeń określone w rozporządzeniu do dyrektywy 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r.

Ważne: decyzję gminy o udzieleniu dofinansowania trzeba uzyskać przed wymianą ogrzewania.

Lista kotłów spełniających wymagania programu dofinansowania, z wyszczególnionymi ich parametrami, dostępna jest na stronie powietrze.malopolska.pl

Gminy mogą pozyskać zewnętrznych środków na dopłaty dla mieszkańców do wymiany ogrzewania na niskoemisyjne (kotły na węgiel i biomasę - drewno, pelet):

- w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020

- z programu PONE oferowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Jeśli gmina nie oferuje dofinansowania do wymiany ogrzewania, można skorzystać z preferencyjnego kredytu na wymianę kotłów węglowych na kocioł gazowy lub olejowy udzielanego przez Bank Ochrony Środowiska i wybrane banki spółdzielcze.

W Małopolsce można uzyskać również Wsparcie finansowe do termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Udzielane jest ono przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach programu JAWOR.

Zobacz też:

Program dotacji do modernizacji kotłowni realizowany w Warszawie

Mieszkańcy miasta (osoby fizyczne) będą mogli otrzymać dopłaty od 7 000 do nawet 20 000 złotych. Udzielone wsparcie nie będzie mogło przekroczyć 75% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na:

1. Likwidacji kotłów lub palenisk na paliwo stałe i zastąpieniu ich przez nowe źródło ciepła opalane paliwem gazowym. Zakup i montaż nowej instalacji technologicznej kotłowni wraz z aparaturą kontrolno-pomiarową będzie mógł uzyskać maksymalne dofinansowanie w wysokości:

a. 7 000 zł dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą;

b. 15 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców (z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą);

2. Likwidacji dotychczas wykorzystywanego źródła ciepła i wykonaniu indywidualnego węzła cieplnego z jednoczesnym podłączeniem obiektu do miejskiej sieci ciepłowniczej. Maksymalna wysokość dotacji nie będzie mogła przekroczyć:

a. 10 000 zł dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą;

b. 20 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców (z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).

Wnioski o przyznanie dotacji dostępne są na stronie urzędu miasta >>

Czytaj też:

Linie kredytowe - WFOŚiGW w Toruniu

Osoby fizyczne w województwie kujawsko-pomorskim mogą korzystać z dopłat do oprocentowania kredytów preferencyjnych udzielanych na inwestycje proekologiczne. Warunki kredytowania >>

Program ograniczenia niskiej emisji realizowany przez WFOŚiGW w Opolu

Program składa się z pięciu części:
1. EKO-PIEC - poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródła ciepła w budynkach lub lokalach mieszkalnych,
2. EKO-TERM - poprawa jakości powietrza poprzez termomodernizację budynku mieszkalnego bez wymiany źródła ciepła,
3. EKO-DOM - poprawa jakości powietrza poprzez termomodernizację budynku mieszkalnego z wymianą źródła ciepła,
4. OZE - poprawa jakości powietrza poprzez zakup i montaż odnawialnych źródeł energii,
5. EKO-MŚP - poprawa jakości powietrza w wyniku realizacji zadań przez przedsiębiorców należących do sektora MŚP.

Celem programu jest ograniczenie niskiej emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery, zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną do ogrzewania oraz wzrost produkcji energii elektrycznej i cieplnej z OZE. Programem objęte są budynki i lokale mieszkalne oraz służące prowadzeniu działalności gospodarczej.

Program będzie realizowany w latach 2016-2020.

Nabór wniosków o dofinansowanie w formie pożyczki w ramach programu prowadzony jest w trybie ciągłym i będzie trwał do 31.12.2020 r.

Wrocław - dofinansowanie do wymiany pieca

"WYMIANA PIECÓW” to program ograniczenia niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego. Celem programu jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń trafiających do powietrza - pochodzących z procesu spalania paliw stałych w budynkach mieszkalnych, w niskoefektywnych instalacjach starej generacji tj.: w domowych piecach, paleniskach czy lokalnych kotłowniach. Realizacja programu zakłada też wzrost udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w wytwarzaniu energii cieplnej.

Program obejmuje swoim zakresem likwidację kotłów starej generacji oraz zakup i montaż nowych, przyjaznych środowisku, źródeł ciepła:
  - kotły gazowe,
  - kotły na lekki olej opałowy,
  - piece zasilane prądem elektrycznym,
  - kotły na paliwa stałe lub biomasę (co najmniej 5 klasa wg PN-EN 303-5:2012),
  - podłączenie do sieci ciepłowniczej
  - OZE - pompy ciepła, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, przydomowe elektrownie wiatrowe - służące zasileniu źródła.

  • fundusz obejmie dofinansowaniem do 50 % kosztów kwalifikowanych, przy ich górnych limitach: - dla domu jednorodzinnego 20.000,00 zł, - dla mieszkania w budynku wielorodzinnym 14.000,00 zł, - w przypadku kotłowni wspólnej 8.000,00 zł na każde mieszkanie zasilane z tej kotłowni,
  • dofinansowanie będzie udzielane w formie pożyczki z możliwością umorzenia części kapitału do wysokości 50 %,
  • szczególną preferencją objęte są miejscowości uzdrowiskowe, które mogą uzyskać umorzenie części kapitału do wysokości 70 %,
  • pożyczka udzielana jest bez prowizji i dodatkowych opłat, a jej oprocentowanie jest stałe i wynosi obecnie 2,75 % w skali roku.

Nabór wniosków w ramach programu prowadzony jest w trybie ciągłym, do końca października 2018 r. lub do wyczerpania środków finansowych zaplanowanych w budżecie programu.

WIDEO: Nowoczesny kocioł na gaz zamiast pieca na węgiel

Nowoczesny kocioł na gaz zamiast pieca na węgiel

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Województwo lubuskie - dopłaty do oprocentowania kredytów

Osoby fizyczne w województwie lubuskim mogą skorzystać z pomocy udzielanej w ramach jednej z czterech linii kredytowych. Linia pierwsza obejmuje:

  • modernizację systemów grzewczych związaną z ograniczeniem emisji zanieczyszczeń do powietrza,
  • modernizację systemów grzewczych z wykorzystaniem alternatywnych, a przyjaznych środowisku źródeł energii: biomasy, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła,
  • wykonanie systemów grzewczych i zasilania z wykorzystaniem alternatywnych - przyjaznych środowisku źródeł energii.

Więcej informacji o kredytach >>>

Pożyczki w województwie zachodniopomorskim

Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach II edycja programu pożyczek dla osób fizycznych na realizację inwestycji z zakresu ochrony powietrza, wód i gleby rozpoczął się 15 grudnia 2017 i ma charakter ciągły aż do wyczerpania środków. Wnioski można składać w WFOŚiGW w punktach obsługi osób fizycznych w Szczecinie, Koszalinie i Szczecinku (po wcześniejszym zarejestrowaniu). Szczegóły >>

 

aktualizacja 27.12.2017

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Monika
|

W mojej gminie dopłata wynosi max 3000zl. Na modernizacje kotłowni wydałam w listopadzie 18000 zł. Warunkiem otrzymania dotacji jest zakup eko-kotła i od instalatora trzeba mieć zaświadczenie ze stary kocioł został zdemontowany. Z kompletem dokumentów zgłosiłam się do urzędu i niestety nie mogę dostać dopłaty, bo mam...KOMINEK. Kominek tez powinien być odłączony od komina!!!
Powiedziałam im ze nie będę wywalać kominka za 10000zl żeby dostać 3000. Pani stwierdziła ze przecież w kominku mogę śmieci palić...szok! Poczułam się zmobilizowana do palenia śmieci w tak drogim kominku.
Poza tym, gdybym w listopadzie wiedziała tyle co wiem teraz, to nigdy nie zdecydowałbym się na tę inwestycję. Wcześniej ogrzewanie nie kosztowało mnie nic, bo mam swoje drewno, swoj las, teraz ta przyjemność kosztuje mnie 900zl miesięcznie. Gdybym nawet nie miał swojego opału to miesięczny koszt opału zakupionym drewnem lub węglem byłby polowe mniejszy.
Ci co chcą wymienić stare na nowe dobrze się zastanówcie i dobrze policzcie.
Pozdrawiam
Monika

Monika Zadrożniak
|

Gdzie sprawdzić w ktorych wojewodztwach są dofinansowania na docieplenie domu

Evado
|

Super bardzo sie cieszę ze sa takie dopłaty ale co z ludźmi którzy dopiero budują to dla nich nie ma żadnych dopłat ani do pieca ani żadnej pomocy jak sie buduje dom energo oszczędny
Bo trzeba sie zadłużać na pół życia zeby dostać kilka tys dofinansowania .Ciezko pracujemy ciułamy i użyliśmy lepszych bloczków lepszych okien grubsze ocieplenie rolety po to zeby mniej zużywać energi na ogrzewanie my nie dostaniemy nic

wyszukiwarka-dotacji.pl
|

Stare piece, w których można palić nie tylko węglem i drewnem, ale tak naprawdę wszystkim, zanieczyszczają środowisko i szkodzą zdrowiu. Korzyści z wymiany pieca nie ograniczają się tylko do czystszego powietrza w najbliższej okolicy. Nowy piec to również czysty dom, mniej
zabrudzeń z węglowego pyłu, mniej codziennych obowiązków i mniejsze ryzyko awarii.
Teraz gminy mają możliwość pozyskania zewnętrznych środków na dopłaty dla
mieszkańców do wymiany ogrzewania na niskoemisyjne. Dodatkowo w niektórych województwach można również uzyskać wsparcie z WFOŚiGW na docieplenie swego domu :)