Odnawianie elewacji na wiosnę. Remont elewacji drewnianej, ceglanej lub tynkowanej

2012-04-19 12:22

Wiosna to dobry czas na odnowienie elewacji domu, które mogły po zimie stracić nieco na wyglądzie. Podpowiadamy, jak skutecznie remontować elewacje drewniane oraz elewacje ceglane i tynkowane.

Elewacja drewniana
Autor: Andrzej Szandomirski Gdy okładzina elewacyjna ma pozostać w naturalnym kolorze, można wykorzystać impregnat barwiący, lazurę bądź lakierobejcę w wybranym odcieniu drewna. Pozwolą one ujednolicić kolor desek. Jeżeli zdecydujemy się na preparat bezbarwny, lepiej wybrać ten z filtrem UV. Stworzy on barierę chroniącą drewno przed szarzeniem

Jak odnowić elewację drewnianą?

Może to sprawić trochę problemów, bez względu na to, czy chodzi o drewno konstrukcyjne, na przykład bale, czy drewnianą oblicówkę z desek. Drewno na elewacji trzeba odnawiać regularnie co 3-5 lat, zależnie od tego, w jakiej okolicy stoi dom. Spaliny, zanieczyszczenie powietrza, kwaśne deszcze, silne nasłonecznienie mogą przyspieszać niszczenie elewacji. Drewno odnawia się przez szlifowanie warstwy wierzchniej. Po oczyszczeniu powierzchni z pyłu sprawdza się, czy nie ma szpar wymagających zaszpachlowania. Szpachluj pyłem pozostałym po szlifowaniu zmieszanym z odrobiną lakieru. Powstałą papkę wciskaj w szpary i wygładzaj szpachelką, a po całkowitym zaschnięciu szlifuj papierem ściernym. Tak przygotowane drewno wymaga zabezpieczenia. Czeka cię zatem malowanie drewna na elewacji – lakierem, lakierobejcą, farbą bądź innym preparatem mającym je chronić przed szkodliwymi czynnikami pogodowymi, zwłaszcza wodą i promieniami UV. Drewnu w znacznie większym stopniu grożą takie niebezpieczeństwa jak porastanie grzybem domowym lub infekcja spowodowana larwami owadów. Remont elewacji w tym przypadku może wymagać wymiany części okładziny elewacyjnej lub wycinania i uzupełniania zniszczonych fragmentów konstrukcji z bali.

Elewacja drewniana
Autor: Piotr Mastalerz Elewacja drewniana wymaga konserwacji. Jeśli powłoka ochronna nie łuszczy się i nie odpada, wystarczy ją odświeżyć, nanosząc jedną warstwę preparatu dekoracyjno-ochronnego. Nakłada się go cienką warstwą, aby na wszystkich deskach zachować podobne natężenie barwy i połysk. Projekt domu: Maciej Beczak

Jak odnowić elewację ceglaną?

Które materiały elewacyjne uchodzą za najtrwalsze i najprostsze do naprawy? To cegły – klinkierowe lub silikatowe. Remonty ścian elewacyjnych z nich zbudowanych przeważnie sprowadzają się do czyszczenia i usuwania wysoleń. Mycie odbywa się ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Najlepiej użyć do tego myjki ciśnieniowej, która spłukuje brud pod ciśnieniem. Do najtrwalszych zabrudzeń, na przykład wykwitów solnych lub glonów, przeznaczone są specjalne preparaty czyszczące. Wówczas trzeba będzie myjkę ciśnieniową zamienić na szczotkę i popracować ręcznie. Często ostatnim etapem czyszczenia elewacji jest malowanie muru impregnatem chroniącym w przyszłości przed wnikaniem wszelkich zabrudzeń i porastaniem glonami.

Czyszczenie elewacji z klinkieru
Autor: Piotr Mastalerz Elewacje z klinkieru – dobrze wykonane i z użyciem odpowiednich materiałów – nie zestarzeją się przez lata. Gdy osiądzie na nich kurz, można je umyć wodą pod ciśnieniem

Jak odnowić elewację tynkowaną?

To, czy będzie to wielkie odnawianie, czy jedynie niewielka naprawa, zależy w dużej mierze, z jakiego materiału powstała elewacja domu. Jedne produkty są bowiem trwalsze i łatwiejsze do konserwacji, inne zaś po zniszczeniu nadają się wyłącznie do całkowitej lub częściowej wymiany. Tynkowana elewacja będzie trwała, pod warunkiem że do jej wykonania zostaną użyte zaprawy dobrej jakości ułożone w sposób zgodnyz zaleceniami. Naprawy podyktowane są tu stopniem uszkodzenia. Drobne rysy i pęknięcia wymagają szpachlowania; odpryski– uzupełnienia tynku; rysy, pęknięcia i odpryski na większych połaciach ściany – skucia tynku i uzupełniania lub tynkowania na nowo. Najmniej podatne na uszkodzenia są elastyczne tynki cienkowarstwowe – silikonowe, akrylowe, mozaikowe lub silikonowo-akrylowe. Często tynkowaną elewację wystarczy tylko oczyścić i odmalować, aby nadać jej świeży i ładny wygląd.

Tynk do naprawy

Drobne rysy i pęknięcia tynku zazwyczaj nie są groźne dla jego trwałości. Rysy powstają zazwyczaj w rezultacie skurczu spowodowanego zbyt szybkim wysychaniem tynku. Czasem też jest za nie odpowiedzialna złej jakości lub źle przygotowana zaprawa tynkarska. Drobne rysy można ukryć pod warstwą farby lateksowej. Są nawet specjalne farby do tego przeznaczone. Gdy rysy i pęknięcia mają szerokość większą niż 0,3-0,4 mm, przed malowaniem trzeba je wypełnić uszczelniaczem akrylowym. Tu pojawia się jednak problem. Gdy tynk jest chropowaty, ślady po akrylu pozostaną widoczne na pomalowanej powierzchni. Będą po prostu gładsze. Kiedy zatem tynk jest chropowaty, rysy wypełniajmyzaprawą renowacyjną. Jeżeli rysy pokrywają znaczną powierzchnię ściany, wówczas najlepiej będzie skuć tynk i otynkować ją na nowo. W miejscach, gdzie tynk odspoił się od podłoża, trzeba go skuć, a brzegi powstałej dziury przeszlifować i oczyścić. Następnie po zagruntowaniu robi się plombę z identycznego tynku. Głębsze pęknięcia i odspajanie tynku to usterki poważniejsze, gdyż mogą sygnalizować jakieś wady konstrukcji budynku (na przykład nierównomierne osiadanie). Jeśli po skuciu tynku zauważysz, że pęknięcie biegnie też w murze – nie obejdzie się bez pomocy konstruktora.