Wielka metamorfoza domu z lat 90. Ta przebudowa zachwyca!

2022-11-25 11:40
Dom przed przebudową
Autor: archiwum prywatne Dom przed przebudową

Burzyć czy przebudować? O to jest pytanie. Ta zaskakująca przebudowa udowadnia, że stary dom można zamienić w komfortową i nowoczesną willę. Nie ma ani jednego pomieszczenia, które nie zostało wykorzystane. Choć przy tak dużym remoncie nie jest to proste. Projekt przebudowy: BRAND’YS Design/Łukasz Brandys, Joanna Brandys.

Na 15-arowej działce w rodzinnym miasteczku, malowniczo położonym w Beskidzie Śląskim, stał stary dom, który był za mały. Po nieudanych poszukiwaniach nowej działki pod budowę nowy, większy dom powrócił pomysł na przebudowę istniejącego w znanej i lubianej okolicy.

Decyzja o przebudowie domu

Właściciel podjęli decyzję o przebudowie starego domu, a nie o budowie nowego i wyprowadzce. Inwestorzy zwrócili się do architektów -  Joanny i Łukasza Brandysów. Odnaleźli wspólnotę myśli, jak mówią obie strony. Właściciele dokładnie wiedzieli, czego chcą, a mimo to projekt przebudowy zaskoczył ich podejściem do zastanej przestrzeni, a jednocześnie spełniał wszystkie ich potrzeby. Stary dom miał 106 m2 bez piwnic. Podczas przebudowy dom zyskał podpiwniczenie i powierzchnia głównej bryły się zwiększyła. Całość domu, licząc z basenem, ma 380 m2.

Galeria: Zobacz jak przebudowano dom z lat 90. Zmienił się nie do poznania

Projekt przebudowy domu

Głównym założeniem projektu przebudowy było dobudowanie do istniejącej, prostokątnej bryły domu z dwuspadowym, asymetrycznym dachem dwóch skrzydeł tworzących kąt prosty i otaczających przestrzeń prywatną. By zmieścić dom na działce, zróżnicowano poziomy poszczególnych skrzydeł, ale nie zawsze o pełną wysokość kondygnacji. Na najniższym poziomie, w przyziemiu, mieszczącym się (oprócz basenu) w obrysie starej części domu, zaplanowano część wypoczynkową: basen, saunę, aneks kuchenny z jadalnią, salę fitness ze stołem bilardowym. Miejsce znalazły tu także pomieszczenia techniczne do obsługi basenu, kotłownia, pralnia i pomieszczenie gospodarcze.

Przeczytaj też: Zgłoszenie przebudowy domu. Wzór zgłoszenia do pobrania

Parter mieści część biurową i oficjalną. Ma zróżnicowaną, podzieloną na dwa półpoziomy przestrzeń. W niższej, znajdującej się w dobudowanym skrzydle, jest wejście do budynku. Z wiatrołapu wchodzimy do obszernego pokoju dziennego. Tuż obok salonu znajduje się niezależna sypialnia z łazienką.

Kilka szerokich, podświetlonych stopni dzieli nas od drugiej, wyższej części parteru. Wchodzimy do przestronnej kuchni z wyspą, połączonej z reprezentacyjną jadalnią. Na tym półpoziomie są jeszcze dwa pokoje do pracy, łazienka i sypialnia. Za kuchnią znajduje się  zejście do piwnicy, do strefy SPA. Do tej części domu przylegają dwa tarasy i wiata na samochód, która kończy drugie skrzydło i optycznie zamyka przestrzeń podwórza.

Przebudowa domu. Dobudowana część w technologii szkieletowej

Ponieważ właściciele mieli ambitny plan zakończenia przebudowy w osiem miesięcy, nowe skrzydła domu powstały w technologii szkieletowej. Ich ściany są obłożone z zewnątrz spiekiem ceramicznym 100 x 300 cm w dwóch kolorach, istniejącą część otynkowano na biało. Na skośnym dachu ułożono blachę trapezową, a na nowej, płaskiej części membranę termozgrzewalną. Sosnową podbitkę z zabezpieczoną lakierobejcą właściciele wykonali własnoręcznie. Ściany oraz zadaszenie basenu to konstrukcja stalowa z wypełnieniem z płyt warstwowych. Duże przeszklenia w nowej części mają ramy z aluminium, ale tradycyjnej wielkości okna w starej części są z PCW w takim samym kolorze, co pozwoliło na znaczne oszczędności. Nie oszczędzano za to na żaluzjach, ważnych dla komfortu użytkowania domu. Aluminiowe, z napędem elektrycznym, sterowane zdalnie i przez Wi-Fi, pozwalają okiełznać słońce i być spokojnym podczas nieobecności w domu. Główny taras wyłożono płytami betonowymi 100 x 100 cm. Donice stanowiące obrzeża wylano z betonu. W ostatnim czasie zostały obłożone granitem - tym samym, z którego zostały wykonane parapety zewnętrzne.

Murator
Murator 12

Autor: Murator

Dokładny opis przebudowy dom i więcej zdjęć znajdziesz w grudniowym numerze magazynu Murator. Ponadto w najnowszym wydaniu przeczytasz też m.in. o tym jak uniknąć błędów na budowie, o uzdatnianiu wody, o nowoczesnych drzwiach wejściowych. Specjalny dodatek: Pomysły na urządzenie łazienki - 44 strona porad i inspiracji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE