Dom po powodzi - jak szybko ocenić koszt robót remontowych

2010-06-25 9:27
Dom po powodzi - jak szybko ocenić koszt robót remontowych
Autor: Jupiterimages

Koszty wykonania remontów popowodziowych są wyższe od ponoszonych w typowych robotach remontowych, ponieważ dochodzą prace związane z osuszaniem, odkażaniem itp.

Aby ułatwić właścicielom i użytkownikom domów dotkniętych powodzią obliczenie szkód budowlanych i ocenę kosztów remontu, przedstawiamy w tabelach jednostkowe koszty tych robót obliczone przy założeniu, że w całości będą one wykonane przez profesjonalne firmy. Przedstawione tabele pozwalają na szybkie ustalenie, ile kosztują prace konieczne do wykonania w uszkodzonym obiekcie budowlanym, aby doprowadzić go do stanu sprzed powodzi. Korzystanie z tabel przy obliczaniu szkód jest bardzo proste – wystarczy dla każdej zalanej kondygnacji, na przykład piwnicy, parteru lub piętra:

  • ustalić zalaną powierzchnię oraz stopień zalania;
  • przyjąć odpowiedni koszt jednostkowy z tabeli 1 lub 2;
  • obliczyć wartość prac remontowych w całym domu.

Obliczając koszty jednostkowe, rozważono dwie sytuacje:

  • wariant I – piwnice, parter, piętro lub na przykład wolno stojący garaż zalane do wysokości około 0,8 m od podłogi (do parapetu) – zalanie 30% pomieszczenia;
  • wariant II – pomieszczenia zalane powyżej 0,8 m od podłogi (powyżej parapetu), a więc co najmniej z częściowo zalaną stolarką okienną (zalanie pomieszczeń od 30 do 100%).

Jeśli zalany budynek miał więcej niż jedną kondygnację, to każdą z nich wycenia się jako niezależny obiekt. I tak w budynku zalanym do wysokości pierwszego piętra piwnice i parter wyceniamy według wariantu II, a piętro zależnie od wysokości zalania według wariantu I lub II. Koszty jednostkowe w tabelach podane na 1 m2 powierzchni podłogi zostały obliczone na podstawie cen w ramach systemu Sekocenbud publikowanych przez Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa „Promocja” w Warszawie.

Przykład

W domu jednorodzinnym, niepodpiwniczonym, z oknami drewnianymi, parter o powierzchni netto 80 m2 został zalany do połowy wysokości kondygnacji. Posadzka na parterze była z desek na legarach. Prace porządkowe właściciel wykonał sam, zamierza też sam pomalować mieszkanie po remoncie. Prac zabezpieczających nie trzeba wykonywać, nie wymagają też wymiany instalacja elektryczna i sanitarna. Ile będzie kosztował remont?

Budynek został zalany powyżej 30%. Zatem z tabeli 1 wynika, że w opisanych warunkach koszt jednostkowy całkowitego remontu wyniesie 936 zł za 1 m2 powierzchni netto. A więc koszt robót remontowych, których wykonanie doprowadzi mieszkanie do wymaganego standardu użytkowania, wyniesie: 80 x 936 = 74 880 zł.

Ponieważ część prac wykonał lub wykona sam właściciel, ich koszt możemy odjąć od kosztów remontu wykonanego przez firmę. Za prace porządkowe – 49 zł, zabezpieczające – 18 zł, malarskie – 26 zł, murarskie – 41 zł, instalacyjne – 133 zł. Koszt wyniesie teraz: 80 m2 x (936 - 49 - 18 - 26 - 41 - 133) zł = 80 m2 x 669 zł/m2 = 53 520 zł.

Tabela 1
Autor: archiwum muratordom
Warto wiedzieć

Uproszczone formalności. Zgodnie z ustawą z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontu i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U z 2001 r. nr 84, poz. 906) remont, odbudowa, rozbiórki domów i budynków gospodarczych są możliwe w trybie uproszczonym, dzięki czemu szybciej będzie można załatwić formalności budowlane. Remont nie wymaga zgłoszenia, natomiast odbudowę trzeba zgłosić w starostwie i odczekać 7 dni. Jeśli w tym czasie organ administracji architektoniczno-budowlanej nie sprzeciwi się odbudowie w drodze decyzji, można przystąpić do wykonywania robót budowlanych. Ułatwienia dotyczą budynków o kubaturze do 1000 m3 i nie wyższych niż 12 m. Tryb ten może być zastosowany jedynie w gminach wymienionych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów.

Tabela 2
Autor: archiwum muratordom
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE