Smart Eco. Jak oszczędzać energię i obniżać rachunki?

2010-08-18 15:54
Paweł Bakun, ENERGA – OBRÓT SA
Autor: Energa

Wysoko rozwinięte kraje stawiają naSmart Eco, czyli ekologiczną, efektywną i ekonomiczną energetykę. Wpisujący się w ten trend konsument korzystający z energii staje się prosumentem, czyli aktywnym uczestnikiem rynku energetycznego, dostarczycielem usług i współkreatorem oferty.

Paweł Bakun, Dyrektor Biura Produktów ENERGA – OBRÓT SA

Wysoko rozwinięte kraje stawiają na Smart Eco, czyli ekologiczną, efektywną i ekonomiczną energetykę. Wpisujący się w ten trend konsument korzystający z energii staje się prosumentem, czyli aktywnym uczestnikiem rynku energetycznego, dostarczycielem usług i współkreatorem oferty. Dzięki nowej linii produktowej Grupy ENERGA również odbiorcy w Polsce mogą świadomie z niej korzystać, przyczyniając się do jej oszczędności i ograniczenia wysokości płaconych rachunków, oraz włączyć się w proces jej wytwarzania.

Audyt Smart Eco – na dobry początek

Energia jest jedną z podstaw funkcjonowania współczesnych gospodarstw domowych. Ważną kwestią jest podnoszenie świadomości konsumentów w zakresie racjonalnego gospodarowania energią oraz promowanie energooszczędnych zachowań. Często poprawa efektywności energetycznej nie wymaga dużych zmian. Oszczędności energii w domu możemy uzyskać poprzez kształtowanie dobrych nawyków. Pierwszym krokiem jest uzyskanie wiedzy o zapotrzebowaniu na energię niezbędną na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji. Źródłem tej wiedzy jest Certyfikat Energetyczny, dzięki któremu możemy określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie także przyszłe koszty (w przypadku Audytu Energetycznego oferowanego przez Grupę ENERGA zakres usługi jest ustalany indywidualnie z klientem, a przygotowanie oferty poprzedzane jest audytem wstępnym).

Rozliczenia Smart Eco, czyli zarządzanie i kontrola zużycia energii

Z myślą o potrzebach klientów Grupa ENERGA w ramach linii produktów Smart Eco wprowadza usługę Rozliczenia Rzeczywiste. Umożliwia ona rozliczanie faktycznie zużywanej energii w oparciu o stan licznika podawany przez klienta. Płatności można będzie dokonać w dwojaki sposób: poprzez Internet lub osobiście, korzystając z sieci VIA TM – Moje Rachunki. Kolejnym rozwiązaniem w ramach Rozliczeń Smart Eco jest usługa Rozliczenia Pre-Paid. Polega ona na montażu u klienta licznika, który działa na podobnej zasadzie jak telefony komórkowe na tzw. kartę. System pozwala na zakup z dowolną częstotliwością odpowiednich porcji energii. Sprawdzając stan licznika, klient może kontrolować wpływ poszczególnych urządzeń elektrycznych i czasu ich używania na wielkość zużycia energii. Usługa Rozliczenia Pre-Paid nie pozwala się zadłużyć. Kiedy klient zużyje cały zapas energii, licznik odłącza dopływ prądu do czasu ponownego doładowania.

Energia Smart Eco, czyli odbiorca producentem

Prosument dąży do tego, żeby w jak największym stopniu uniezależniać się od dostawców energii – chce produkować energię na swoje potrzeby i czerpać zyski ze sprzedaży jej nadwyżek. Smart Eco w trosce o takiego klienta proponuje rozwiązania umożliwiające wytwarzanie energii w mikroźródle odnawialnym. Najpopularniejsze obecnie to: kolektory słoneczne, pompy ciepła, turbiny wiatrowe i ogniwa fotowoltaiczne.

Przykładem oferty skierowanej do prosumenta jest Energetyczny Dom. Na potrzeby zainteresowanego nim klienta wykonywany jest audyt, na podstawie którego wybierane są rozwiązania technologiczne oraz projekt instalacji. Po montażu i uruchomieniu systemu urządzeń ENERGA oferuje pełną obsługę poinstalacyjną, serwis oraz zakup energii elektrycznej. Energetyczny Dom wytwarza energię elektryczną w mikroelektrowniach wiatrowych lub fotoogniwach słonecznych. Nadwyżki system automatycznie oddaje do sieci elektroenergetycznej, a w przypadku niedoboru pobiera potrzebną energię z sieci.

Energetyczny Dom wytwarza także energię cieplną w kolektorach słonecznych. Jej nadmiar jest akumulowany w gruncie, skąd jest odbierana przez pompę ciepła. Ciepło za pomocą rekuperatora odzyskiwane jest z powietrza wentylacyjnego opuszczającego budynek, a gruntowy wymiennik ogrzewa ciepłem gruntu powietrze wentylacyjne dostające się do domu.

ecoElektrownia – małe jest wielkie

Projekt ecoElektrowni Grupy ENERGA zakłada budowę instalacji do mikrowytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej w zintegrowanym systemie rozproszonej elektrowni, obejmującej cały kraj, składającej się docelowo z kilkudziesięciu tysięcy urządzeń, montowanych w budynkach użyteczności publicznej, domach jedno- i wielorodzinnych. Dzięki powiązaniu ze sobą źródeł generacji rozproszonej, sieci teleinformatycznej, systemu zarządzania oraz mechanizmów rynkowych powstanie zintegrowany system, w którym źródła energii zainstalowane są w pobliżu odbiorców końcowych. A ecoElektrownia będzie pierwszą tego typu inwestycją w Polsce, spełniającą przy tym wymogi stawiane przez nowoczesny rynek energetyczny. Będzie ekologiczna, efektywna i ekonomiczna. Będzie Smart Eco.

Zobacz również:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE