Gdzie wyrzucić płyty CD? Czy płyty CD to elektrośmieci? Zasady segregacji

2023-03-08 13:14
Gdzie wyrzucić płyty CD?  Czy płyty CD to elektrośmieci? Zasady segregacji
Autor: Gettyimages Mamy kilka sposobów, by właściwie pozbyć się starych płyt kompaktowych

Gdzie wyrzucić stare i bezużyteczne płyty CD? Jak to zrobić właściwie, zgodnie z zobowiązującymi zasadami segregacji? Warto wiedzieć, że płyty CD, ale też DVD, można poddać utylizacji. Nadają się również do recyklingu.

Spis treści

  1. Co zrobić ze starymi płytami CD?
  2. Jak skutecznie zniszczyć płyty CD?

Co zrobić ze starymi płytami CD?

Płyty CD, ale też DVD, nie powinny być wyrzucane do pojemników z odpadami zmieszanymi. To produkty, które można poddać utylizacji, ale również nadają się do recyklingu. Płyty składają się z kilku warstw, wśród nich jest aluminium czy poliwęglan, który może być odzyskany. Jest kilka sposobów, by właściwie pozbyć się starych płyt kompaktowych.

  • oddać do sklepu z elektroniką. Te placówki zobligowane są do przyjęcia zużytego sprzętu elektronicznego, także nośników danych, jeśli takie produkty sklepy mają w swojej ofercie. Tu może pojawić się jednak problem, gdyż nie wszystkie markety z elektroniką wciąż sprzedają płyty kompaktowe;

  • oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). To specjalne punkty przyjmują odpady wielkogabarytowe, elektronikę, baterie, materiały budowlane czy stare opony. Każda gmina w Polsce musi zorganizować na swoim terenie PSZOK;

  • wyrzucić do pojemnika na śmieci przeznaczone na metale i tworzywa sztuczne. Pojemniki są koloru żółtego. Znajdują się w każdym mieście, w wielu sklepach i miejscach ogólnodostępnych.

Jak skutecznie zniszczyć płyty CD?

Przed wyrzuceniem płyt kompaktowych koniecznie należy sprawdzić, jakie dane znajdują się na dysku i czy można je odczytać. Jeśli są to informacje wrażliwe, najprościej jest po prostu zniszczyć płytę mechanicznie, np. kilkukrotnie pocierając ją szczotką drucianą.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z niszczarek, w sprzedaży dostępne są takie urządzenia, które zniszczą zarówno papier, jak i folie, karty płatnicze oraz płyty CD i DVD.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE