Zmiany w projekcie domu. Adaptacja poddasza
Adaptacja poddasza na cele mieszkalne to jedna z najczęstszych zmian w projekcie gotowym, na jakie decydują się inwestorzy. Zobacz, z czym się ona wiąże.
Autor: Andrzej T. Papliński
Projekty domów parterowych często mają zbyt mały w stosunku do obowiązujących warunków zabudowy kąt nachylenia połaci, konieczne jest więc zwiększenie go. Wielokrotnie też inwestorzy decydują się na przystosowanie poddasza na cele mieszkalne.
Adaptacja poddasza
O wygodzie użytkowania poddasza decydują trzy zasadnicze czynniki: wysokość przestrzeni pod skosami, kąt nachylenia dachu i rozplanowanie pomieszczeń. Wysokość ścianki kolankowej w granicach 1-1,1 m przy kącie nachylenia dachu 35-40° jest rozwiązaniem optymalnym. Podwyższenie jej o 20-30 cm nie będzie miało wielkiego wpływu na proporcje zewnętrzne budynku, a jeśli pozwoli zoptymalizować przestrzeń poddasza, jest dopuszczalne. Podejmując decyzję o podniesieniu ścianki kolankowej w większym zakresie, trzeba zdawać sobie sprawę ze wszystkich jej konsekwencji. W przypadku dachu o konstrukcji krokwiowej może zajść potrzeba wzmocnienia krokwi jętkami, które usztywnią dach. Oznacza to jednak konieczność sporządzenia nowego projektu więźby.
Ścianki kolankowe a proporcje budynku
Wyższa ścianka kolankowa może zaburzyć proporcje budynku – optycznie zmniejszyć dach i okna oraz dać wrażenie nieodpowiedniego rozplanowania otworów okiennych. Aby temu zapobiec, można podnieść nadproża i wstawić dłuższe okna, wydłużyć okapy albo zastosować ciemny tynk między okapem a oknami. W razie podniesienia ścianki kolankowej musisz się także liczyć z tym, że okna połaciowe znajdą się wyżej, co może sprawić, że nie będziesz mógł przez nie wyglądać i trudniej będzie je otwierać.
Doświetlenie poddasza
Kolejna konsekwencja wiąże się ze zmianą położenia okapu dachu, który w naturalny sposób reguluje ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza domu. Okap o odpowiedniej szerokości oraz na należytej wysokości zapewnia właściwe oświetlenie pomieszczeń mieszkalnych światłem słonecznym w zależności od pory roku. W lecie, gdy słońce jest wyżej, przesłania okna i ogranicza nagrzewanie się pomieszczeń bez konieczności stosowania na przykład rolet zewnętrznych. Zimą zaś, gdy słońce znajduje się niżej na niebie, wpuszcza promienie słoneczne, które ogrzewają wnętrze domu. Podniesienie ścianki kolankowej bez jednoczesnego przedłużenia okapu spowoduje prawdopodobnie, że otwory okienne w lecie nie będą odpowiednio osłonięte przed nadmiarem słońca.