Simon z kominkiem na tarasie, Paproć i beztroska stodoła. Te 3 domy zawróciły mi w głowie

2024-06-21 14:18

Kiedy na porannym kolegium, między jednym a drugim łykiem kawy, usłyszałam ciepły baryton mojego wydawcy: "Olga, mam dla Ciebie świetny temat...", pomyślałam, oho, zaraz zacznę szukać kontaktów do ekspertów od, bez urazy, okapników balkonowych. "...chciałbym, żebyś wybrała 3 domy z katalogu projektów gotowych Muratora i napisała, dlaczego akurat w nich chciałabyś zamieszkać". Na mojej twarzy pojawił się szeroki uśmiech. Super temat! Na chwilę mogę poczuć się jak właścicielka pięknego domu. I to nie jednego, ale aż 3!

Spis treści

  1. Kominek na tarasie
  2. Paproć na działce
  3. Jasna stodoła

Kolegium się skończyło, kawa wypita, zabrałam się zatem z werwą do przeglądania strony projekty.muratordom.pl. Liczba projektów: 6996. O rety, to chwilę potrwa. Trzeba je jakoś przefiltrować. Zaznaczam domy 100-120 m², bo jestem praktyczna, luksusy mi nie w głowie, poza tym schody mam na co dzień w mieszkaniu, nie raz złorzeczyłam,  wracając na piętro po zapomniany drobiazg. Jeżeli kiedykolwiek wyobrażałam siebie w jakimś domu to tylko w parterowym. Zaczynam przeglądać...

Kominek na tarasie

Łatwo nie było. Pierwszy dom, który wpadł mi w oko to Simon IV G2. Pierwsze co przyciąga moją uwagę to ciepły odcień drewna na podłodze tarasu i na elewacji, skontrastowany z czarnym dachem. Taras jest duży, znajdzie się miejsce na stół, letni obiad pod dachem - bajka!

Bardzo podobają mi się czarne metalowe lampy wiszące na tarasie, to znacznie ciekawsze rozwiązanie niż typowe techniczne oświetlenie zewnętrzne. Ale to, co urzekło mnie najbardziej to kominek! Wyobraźnię mam dosyć plastyczną, już widzę siebie owiniętą w koc, z książką w ręku, spoglądająca od czasu do czasu na ogród w... deszczu. Bardzo lubię gdy pada.

Duże przeszklenia zapewniają dużą ilość światła naturalnego we wnętrzu i kontakt z naturą. Czego chcieć więcej? No może tylko garażu na dwa samochody, ale to też jest.

Powierzchnia użytkowa domu to 112 m², architekt przewidział miejsce na salon połączony z kuchnią, 3 sypialnie, 2 łazienki, przedsionek, oczywiście hol i spiżarnię. To bardzo przydatne pomieszczenie, zwłaszcza w domu niepodpiwniczonym. Każdy porządny amerykański dom ma spiżarnię, będę miała i ja.

Simon IV G2
Autor: archiwum serwisu Porjekt domu Simon IV G2, autor projektu: arch. Artur Wójciak.

Paproć na działce

Drugi projekt, który zawrócił mi w głowie to Paproć — brawa za nazwę, bardzo lubię paprocie, a one mnie. Dom może wydawać się podobny do pierwszego, ale to zupełnie inna opowieść. To nowoczesna stodoła! Dom numer 2 wyposażony jest w dwuspadowy dach bez okapów, i podobnie jak elewacja pokryty jest blachą falistą, która do złudzenia przypomina modne ryflowania.

Zewnętrze domu bardzo mi się podoba, jest minimalistyczne, dom wtapia się w krajobraz, wszystko gra. Tutaj też nie za bardzo skupiam się na wnętrzu, choć z dziennikarskiego obowiązku odnotowuję, że powierzchnia użytkowa Paproci to 101 m². Pokój dzienny ma aż 36 metry! Jest też dwurzędowa kuchnia, 2 pokoje, łazienka, małe WC oraz przedsionek i pralnia z miejscem na piec gazowy lub pompę ciepła.

W części dziennej zachwycają wysokie, panoramiczne przeszklenia, które łączą wnętrze z zewnętrzem i prowadzą na zadaszony taras. Ściany i podłoga tarasu są drewniane, jest prosto, uporządkowanie i ładnie.

Projekt domu Paproć.
Autor: archiwum serwisu Projekt domu Paproć, aut.: Tomasz Sobieszuk.

Jasna stodoła

Przyszła pora na dom nr 3. Tu miałam sporą zagwozdkę między domem Mini 4 MODERN, który przypominał mi posiadłości z zachodniego wybrzeża USA, a projektem o nazwie Beztroski 2. Ostatecznie wygrał ten drugi. Ten dom jest niesamowity. To też stodoła w nowoczesnym wydaniu, ale JASNA. Biała elewacja, jasne drewno i szary dach prezentują się znakomicie. Jest kompaktowy, sprawdzi się nawet na wąskiej działce, i bardzo stylowy. Bryła urzeka prostotą, dwuspadowym dachem i nowoczesnością.

"Beztroski 2 ma wiele zalet, zwłaszcza dla osób z niskim budżetem na budowę. Ten dom został zaprojektowany z myślą o oszczędności, szczególnie jeśli chodzi o koszty budowy. Jego prosty kształt i jednopoziomowa konstrukcja przekładają się na niższe koszty materiałów i robocizny. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zrealizować swoje marzenie o własnym domu, nie przekraczając przy tym budżetu."  - przekonują architekci. Kupuje to!

Beztroski to dom o powierzchni 108 m². Wnętrze wydaje się bardzo duże, choć salon z kuchnią i jadalnia mają niecałe 40 m². Jest to zasługa dużych przeszkleń - widok za oknem zapiera dech w piersiach - i przestrzeni otwartej pod sam dach. W domu są też trzy sypialnie, dwie łazienki, spiżarnia i garderoba. W obu stodołach nie ma garażu, ale to zrozumiałe, prosta konstrukcja budynku ma swoje wymagania. Coś za coś.

I tak się kończy moja przygoda jako właścicielki domu jednorodzinnego. Na razie. Nigdy nie wiadomo co przyniesie los.

PS. Okapniki balkonowe są bardzo praktyczne :)

Projekt domu Beztroski 2,
Autor: archiwum serwisu Projekt domu Beztroski 2, autorzy projektu: arch. Piotr Rynkiewicz i arch. Krzysztof Borowski.