Projekt domu z możliwością dobudowy bliźniaka - jaki się sprawdzi? Mamy 6 ciekawych propozycji!
Wybór projektu gotowego domu to poważna decyzja. Często budowę domu chcemy podzielić na etapy lub mieć możliwość rozbudowy go w przyszłości. Jedną z możliwości jest wybór projektu z możliwością dobudowy bliźniaka. O czym musisz wtedy pamiętać i jaki projekt najlepiej się sprawdzi? Podpowiadamy!
Możliwość dobudowy do istniejącego domu jego lustrzanego odbicia to idealny sposób na dom wielopokoleniowy. W nowej części mogą zamieszkać rodzice lub dzieci. Można tam także zaaranżować siedzibę firmy lub sprzedać czy wynająć tę powierzchnię.
Jednak należy pamiętać, że taką rozbudowę należy zaplanować przed rozpoczęciem inwestycji – trzeba dysponować odpowiednio dużą działką i wybrać projekt, który na nią pozwoli.
Sprawdź, jak projekt domu wybrać na Twoją działkę. Skorzystaj z analizy architekta Murator PROJEKTY
Mamy jeszcze jedno rozwiązanie przy tego typu projektach. Można dom postawić w granicy działki. Wtedy sąsiad ma możliwość dobudowy bliźniaka. Jest to idealne rozwiązanie, gdy kupujemy działkę wspólnie z rodziną lub znajomymi.
Autor: www.muratorprojekty.pl
Projekt: Stosowny – wariant I – Murator M235a (architekt: Ewa Dziewiątkowska)
1. Bliźniak na wąską działkę
Ten dom to idealne rozwiązanie dla inwestorów posiadających wąską działkę, której szerokość pozwoli na ewentualną dobudowę. Murator M235a Stosowny – wariant I ma tylko 6,3 m szerokości i dwie kondygnacje, które w sumie dają aż 128,5 m² powierzchni użytkowej. Dodatkowe 18,4 m² jest na poddaszu, które można dowolnie zaadaptować – na miejsce pracy, pokój zabaw czy strefę relaksu.
Lewa ściana szczytowa nie ma okien, co pozwala bez problemów dostawić tam bliźniak. Dzięki temu, że po tej stronie domu zlokalizowano głównie powierzchnie komunikacji, brak okien w niczym nie przeszkadza. Światło naturalne dociera do wnętrza przez dwa duże okna tarasowe oraz okno w kuchni, natomiast na piętrze doświetlenie zapewniają wysokie okna, zamontowane w lukarnach od samej podłogi.
Nowoczesne lukarny z płaskim dachem wtopione w dwuspadową połać tworzą niepowtarzalny wygląd domu, a dodatkowo zwiększają komfort użytkowania pomieszczeń na poddaszu, pozbawiając je skosów. Wyeksponowanie lukarn wpłynęło także pozytywnie na proporcje budynku, optycznie go obniżając. Elewacje domu są wykończone w biało-szarych barwach z dodatkami drewna. Pomimo specyficznych gabarytów i niewielkiej powierzchni w domu znajduje się aż pięć sypialni, dwie łazienki i wygodna, prawie 30-metrowa, strefa dzienna z salonem i kuchnią. W tym z pozoru niewielkim budynku może zamieszkać nawet 7-osobowa rodzina. Jego dużą zaletą jest przestronny taras, który daje dodatkową powierzchnię relaksu i optycznie powiększa strefę dzienną.
Projekt: Stosowny – wariant I – Murator M235a; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska
2. Nowoczesny z garażem
Ten budynek to przykład domu w stylu popularnej obecnie stodoły z dobudowanym garażem. Z zewnątrz został wykończony drewnem i metalową obróbką dachu schodzącą na elewacje w grafitowym kolorze, co nadaje domowi ciekawy i nowoczesny wygląd. Projekt domu AP212 – Miko 2 idealnie nadaje się do zabudowy bliźniaczej. Budynki można połączyć ślepą ścianą garażu. Dzięki temu strefy mieszkalne są od siebie odsunięte, a mieszkańcy obu części zyskują większą prywatność.
Na 128 m² powierzchni użytkowej zmieściło się sześć pokoi – salon i gabinet na parterze oraz cztery sypialnie na użytkowym poddaszu. Strefa dzienna została doświetlona dużymi oknami tarasowymi z wyjściem na przestronny taras. Kuchnię (16,1 m²) i salon (16,4 m²) połączono wyspą kuchenną, a bezpośrednio przy niej zaprojektowano większy stół jadalniany. Przy kuchni znalazło się też miejsce na niewielką spiżarnię (2,6 m²).
W przedsionku bez problemu można wstawić sporą szafę, a dodatkowa garderoba na pewno pomieści resztę rzeczy. Na parterze domu znalazła się także łazienka z prysznicem (3,24 m²) oraz gabinet (10,3 m²). Na tej kondygnacji mamy też bezpośrednie połączenie z jednostanowiskowym garażem. Wydzielono w nim kotłownię oraz pomieszczenie gospodarcze.
Poddasze to typowa strefa nocna domowników. Są tu aż cztery sypialnie (w każdej przewidziano miejsce na dużą szafę) i przestronna łazienka (6,7 m² powierzchni użytkowej) z miejscem na wannę, prysznic oraz pralkę.
Projekt: Miko 2 – AP212; autor projektu: architekt Tomasz Siemieniuk
3. Parterowy z poddaszem do adaptacji
Dobudowę bliźniaka w tym domu umożliwia ślepa ściana garażu. Każda z części miałaby po 106,6 m² powierzchni użytkowej i dodatkowe 63,2 m² powierzchni użytkowej na poddaszu do indywidualnej adaptacji.
Dom został zaprojektowany jako parterowy z możliwością adaptacji poddasza, co zawsze jest dobrym wyjściem, gdy wykończenie chcemy podzielić na etapy lub w przyszłości powiększyć rodzinę – a wtedy przyda się dodatkowa powierzchnia. Mimo rozplanowania wszystkich funkcji mieszkalnych na jednym poziomie dom jest wyraźnie podzielony na dwie strefy – dzienną oraz prywatną, nocną.
Na parterze zaprojektowano część dzienną – salon połączony jest w jednej przestrzeni z jadalnią (w sumie to aż 32,2 m²), natomiast częściowo zamknięta kuchnia (11,8 m²) stanowi odrębne pomieszczenie z kącikiem do spożywania posiłków. Strefę dzienną doświetlają dwa duże okna tarasowe. Na parterze ulokowano również łazienkę z wanną i prysznicem oraz miejscem na pralkę, a także oddzielne, dodatkowe WC.
W każdej z sypialni znajduje się miejsce na sporą szafę, a w jednej z nich jest też garderoba. W propozycji aranżacji przewidziano kolejną garderobę – ciekawy pomysł na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami. Duży atut tego projektu to jednostanowiskowy garaż, który łączy się z pozostałą częścią domu przez kotłownię.
Rozwiązania funkcjonalne w tym domu są idealną propozycją dla rodzin z małymi dziećmi lub dla seniorów, dzięki dobremu dobraniu funkcji do projektu bliźniaka – w jednym domu może mieszkać młoda rodzina, natomiast w drugim – rodzice.
Budynek ma klasyczny wygląd oraz prostą, zwartą bryłę z dachem kopertowym. Taka forma budynku wpłynie na obniżenie kosztów budowy. Na elewacjach zaprojektowano naturalne materiały wykończeniowe. Płytki w odcieniach szarości lub naturalnej cegły na ścianie współgrają kolorystycznie ze stolarką okienną i drzwiową oraz okładziną z desek. Nad wejściem do budynku zaprojektowano płaskie zadaszenie, które z jednej strony wsparte jest na drewnianej pergoli, a z drugiej łączy się z bryłą garażu.
Projekt: Dom na lata G1 – Murator A116G1; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska
4. Z tarasem i balkonem
W tym domu od razu widać tradycyjny podział funkcjonalny. Na parterze znajdują się strefa dzienna i zaplecze gospodarcze, natomiast użytkowe poddasze to strefa nocna domowników. Murator M239d – Doborowy – wariant IV to w sumie 140,8 m² powierzchni użytkowej. W zwartej bryle przewidziano również jednostanowiskowy garaż. Jest to kolejny projekt, który mogą wykorzystać osoby poszukujące domów z możliwością dobudowy bliźniaka. Połączenie budynków przewidziane jest od strony ślepej ściany, przy której na parterze znajdują się kotłownia, klatka schodowa oraz ściana telewizyjna salonu. Na poddaszu z tej strony zaplanowano miejsce na garderobę i łóżko – doświetlenie zapewniają tu lukarny, które są jednocześnie oknami balkonowymi.
W salonie, wzdłuż ściany z obszernym balkonowym oknem, można ustawić duży, jadalniany stół (całość to 36,4 m² powierzchni użytkowej). Między częścią jadalnianą a kuchnią (12,2 m²) przewidziano strefę wypoczynkową – z kanapą, zabudową telewizyjną i kominkiem. W tej części zaplanowano także WC (2,3 m²), do którego wchodzi się przez niewielki korytarz z bardzo przydatną szafą (na przykład na ręczniki, chemię gospodarczą, kosmetyki).
Poddasze domu to aż cztery sypialnie oraz dwie łazienki. Jedna z nich jest ogólnodostępna, natomiast druga – przyporządkowana do dwuosobowej sypialni z osobną garderobą (sypialnia to 12,4 m² powierzchni użytkowej, a garderoba dodatkowe 4,2 m²). Dwie kolejne sypialnie mają po niemal 13 m² powierzchni użytkowej, a jeszcze jedna, najmniejsza, znajdująca się obok master bedroom, to niecałe 12 m² powierzchni użytkowej.
Dom charakteryzuje się kompaktową, zwartą bryłą urozmaiconą dużymi lukarnami zaprojektowanymi z obu stron budynku. Elewacje skomponowano na bazie bieli i szarości z dodatkiem elementów z drewna. Dynamiczne wcięcie ściany południowej oraz balkon na poddaszu utworzyły zadaszenie nad tarasem.
Projekt: Doborowy – wariant IV – Murator M239d; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska
5. Dom z bratnią duszą
Ten projekt pozwala na dobudowę bliźniaka do ślepej ściany z jednej ze stron budynku, przy której znajdują się garaż, klatka schodowa oraz ściana telewizyjna w salonie. Dzięki takiemu rozłożeniu funkcji brak okien w tej części nie stanowi problemu. Każda z połówek budynku ma 109 m² powierzchni użytkowej.
Architektura projektu Murator Bratnia dusza – wariant I nawiązuje do tradycyjnych form i proporcji. Prostą, opartą na planie wydłużonego prostokąta bryłę wzbogacono wysuniętym przed frontową ścianę prostopadłościanem, kryjącym jednostanowiskowy garaż. Połacie dwuspadowego dachu wykończono dachówką ceramiczną w modnym grafitowym kolorze.
Parter zajmuje w większości otwarta przestrzeń salonu i jadalni (29,2 m² powierzchni użytkowej) połączona blatem barowym z kuchnią (7,8 m²). Przy strefie wejściowej znalazło się miejsce na niewielkie WC (1,5 m²). Wnętrze oparte jest na planie wydłużonego prostokąta, a usytuowanie wejścia na jego dłuższym boku sprawia, że mniej miejsca zajmuje komunikacja, co skraca drogę od wejścia do kuchni i salonu.
W strefie nocnej na poddaszu znajdują się trzy sypialnie i dość obszerna łazienka. Jedną z sypialni i łazienkę połączono wspólnym balkonem. Przy łazience wygospodarowano również przestrzeń na niewielką pralnię, dzięki czemu pralka i suszarka nie zajmują miejsca w łazience czy innym pomieszczeniu.
Projekt: Bratnia dusza – wariant I – Murator M147a; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska
6. Niewielki, ale z potencjałem
To najmniejszy dom w tym zestawieniu. Są tu trzy pokoje, a całość ma 72,8 m² powierzchni użytkowej. Istnieje możliwość adaptacji poddasza – wtedy zyska się 62,8 m² powierzchni użytkowej. Mimo niewielkiego metrażu dom ma garaż jednostanowiskowy i to właśnie od jego strony istnieje możliwość dobudowy bliźniaka. Dom został zaprojektowany na rzucie zbliżonym do kwadratu, dzięki czemu jego wnętrze jest bardzo funkcjonalne.
Soczysta barwa drewna w zestawieniu z surową bielą i grafitowym kolorem dachu nadały temu małemu budynkowi ekspresyjny wizerunek. Dekoracyjnym, a zarazem praktycznym elementem jest daszek nad wejściem – jego prosta forma podkreśla nowoczesny charakter domu. Uwagę zwraca przeszklona elewacja tylna, dająca bliższy kontakt z ogrodem. Wysunięcie ścian bocznych tarasu zapewnia większą prywatność.
Sercem domu jest strefa dzienna, którą tworzą salon i otwarta kuchnia. Wygospodarowano tu część jadalnianą oraz przestrzeń wypoczynkową z kominkiem. Pozostała, bardziej prywatna część domu znajduje się z prawej strony w sąsiedztwie salonu. Są tu dwie sypialnie oraz łazienka. Wzdłuż ściany graniczącej z jednostanowiskowym garażem przewidziano miejsce na schody. Adaptacja poddasza umożliwi zwiększenie powierzchni użytkowej domu niemal dwukrotnie.
Projekt: Przejrzysty – wariant IX – Murator C365i; autor projektu: architekt Przemysław Biryło
Ponad 25 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu Inwestorom z całej Polski – pomożemy i Tobie. W naszej ofercie znajdziesz ponad 6 000 gotowych projektów domów. Doświadczony zespół Doradców i Architektów pomoże w znalezieniu projektu odpowiadającego Twoim oczekiwaniom, dopasowanego do wymiarów. Do zakupionego projektu otrzymasz pakiet DODATKÓW i GRATISÓW, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.