Nowoczesny dom stodoła ze stalowym kominem
Nowoczesny dom przekryty dwuspadowym dachem miał się wpisywać w podmiejski pejzaż z typową tu architektoniczną formą stodoły. W takiej sytuacji projektanci zdecydowali się na to, by dom miał archetypiczny kształt, ale ubrali go we współczesne szaty.
Dla podkreślenia prostej geometrycznej formy zrezygnowano z okapów i uryto orynnowanie, a w tak uproszczonej bryle dodano duże wcięcia. W ten sposób powstały podcienia – wejściowe i tarasowe. Dzięki temu tarasy przy parterze i strefa wejścia zyskały naturalne, bo niedobudowywane zadaszenia. Wcięcie w połaci dachu pozwoliło na podwyższenie ścianki kolankowej przy trzech sypialniach na poddaszu, a na stropie nad parterem zaprojektowanie przysypialnianego tarasu.
Tradycyjnie nowoczesna bryła domu
Wysoka ścianka kolankowa nie narusza proporcji bryły domu dzięki zatarciu granicy między dachem a elewacjami wykończonymi materiałem o zbliżonych barwie i formie (płytki klinkierowe i płaska dachówka). Ich wykorzystanie jeszcze podkreśliło prostą bryłę domu. Upraszczają ją też wielkie ujednolicone płaszczyzny materiałów wykończeniowych i okien. Architekci zdecydowali się na zastosowanie głównie dużych tafli szkła. Wyjątkiem jest tu pięć okien dachowych, które optycznie wtapiają się w połać, i tylko jedno tradycyjne pionowe okno na frontowej elewacji.
Do prostej bryły dodano jedynie wysoki komin ze stali ocynkowanej. To taka kropka nad "i" w na wskroś nowoczesnej kompozycji, która skądinąd sielskiej architekturze dodaje odrobinę industrialnej pikanterii.
Projekt domu z ciekawym wnętrzem
Projekt wnętrz odpowiada współczesnemu stylowi życia. Na parterze znajduje się otwarta, przestronna strefa dzienna. Dwukondygnacyjny salon został połączony z jadalnią i kuchnią. Dodatkowo otwartą przestrzeń parteru optycznie powiększa przeszklenie tarasowe. Osie widokowe, które pokrywają się z głównymi traktami komunikacyjnymi na parterze kończą się przeszkleniami pokazującymi pejzaż za oknem. Na poddaszu mieści się strefa nocna. Przestrzeń jest przestronna, funkcjonalna i doskonale doświetlona.
Projekt: architekci Anna Porębska i Adam Zwierzyński, Mus Architects.