Czy duży dom to zawsze duży koszt budowy domu? Poradnik
Mały dom, który nie przekracza 100m2, to dość często realizacja inwestycja. Jednocześnie coraz więcej nabywców znajdują projekty domów bardziej okazałych. Duże domy są budowane przez inwestorów o różnych potrzebach. Odpowiadamy, czy budowa dużego domu to zawsze duże koszty budowy.
Budowane dzisiaj mieszkania mają znacznie wyższy standard niż te powstałe w poprzednich dziesięcioleciach. To przekonuje wiele osób do pozostania w mieście. Zwłaszcza że materiały budowlane drożeją, o dobrą i niedrogą działkę coraz trudniej, a ze względu na brak fachowców budowę poprowadzić niełatwo. Jednak arytmetyka jest nieugięta – gdy pomnożymy powierzchnię sporego mieszkania przez cenę jednego metra, okaże się, że nadal opłaca się budowa domu własnego. I choć deweloperzy kuszą mieszkaniami o coraz lepszym standardzie, własny wolno stojący dom ma niewątpliwą przewagę nawet nad mieszkaniem o standardzie apartamentu. Zyskujemy przecież nie tylko ogród i przestrzeń, ale także większą niż w domu wielorodzinnym samodzielność. Gdy dom będzie odpowiednio duży, da nam dodatkowo więcej swobody w układzie wnętrz. Na pierwszym zdjęciu dom M29 "Dobra decyzja".
Od małego domu do okazałej rezydencji
Program użytkowy dużego domu w znacznej mierze zależy od liczebności rodziny i jej potrzeb. Dom o powierzchni 150 m2 może kryć w sobie aż sześć pokoi – bo tyle nasza liczna rodzina potrzebuje sypialni – lub kilkudziesięciometrowy salon i zaledwie dwa pokoje – bo takiego rozwiązania przestrzeni potrzebuje bezdzietna, prowadząca bogate życie towarzyskie para. Ten sam metraż może więc oznaczać bardzo skromny program funkcjonalny albo przeciwnie, standard zasługujący na miano luksusu.
Duża rodzina potrzebuje przede wszystkim osobnych sypialni dla każdego z członków rodziny, wygodnej przestrzeni dziennej i przynajmniej dwóch łazienek. Na tym samym metrażu mała rodzina może wygospodarować znacznie bardziej okazałą, reprezentacyjną przestrzeń dzienną i świadczące o wyższym standardzie pomieszczenia, jak salon kąpielowy, sauna, osobny pokój kominkowy, miejsce pracy twórczej lub biblioteka.
Duży dom nie zawsze znaczy wysoki koszt budowy domu
Budowa dużego domu to spore wyzwanie. Przede wszystkim pamiętajmy o kosztach. Powiększenie domu o każdy metr w stosunku do naszych potrzeb rodzi dodatkowe koszty. Jeśli zamiast 130-metrowego domu zdecydujemy się budowę 180-metrowego, będzie nas to – licząc jedynie koszt budowy domu bez wykończenia wewnętrznego – kosztowało dodatkowe 100 tys. zł. Planując powierzchnię domu, weźmy ten aspekt pod uwagę. Nie zawsze jednak większy musi znaczyć droższy. Pamiętajmy, że o ostatecznej cenie domu decyduje przede wszystkim bryła budynku i dach.
Prostopadłościenna bryła z rzutem na planie prostokąta lub kwadratu będzie znacznie tańsza w budowie niż rozbudowana, z wieloma załamaniami i uskokami, której plan ma nieregularny kształt. Skomplikowany dach wielopołaciowy z licznymi lukarnami również kosztuje znacznie więcej niż dach prosty, dwuspadowy. Podobnie jeśli wybierzemy projekt z dużymi panoramicznymi lub nietypowymi oknami, musimy się liczyć z wyższą ceną. Każdy element budowlany wykonany na zamówienie jest zazwyczaj droższy od typowego. Także na wykończenie domu można wydać różną sumę pieniędzy – wszystko zależy od zamierzonego standardu i zasobności portfela.
Działka budowlana – zarówno duża, jak i mała
Zwykło się uważać, że duży dom zazwyczaj wymaga większej działki. Trzeba jednak pamiętać, że na wymaganą wielkość działki wpływa przede wszystkim powierzchnia zabudowy, a ta dla kilku domów o tej samej powierzchni może być bardzo różna. Największe wymagania będzie miał dom parterowy – jego powierzchnia zabudowy po doliczeniu powierzchni niezbędnej na taras zazwyczaj jest nawet większa niż powierzchnia użytkowa domu.
Tak dużej działki nie potrzebujemy, gdy zdecydujemy się na stosunkowo mały dom z użytkowym poddaszem – jego powierzchnia zabudowy będzie znacznie mniejsza. Gdy dysponujemy bardzo małą działką, a chcemy zbudować duży dom, najlepiej wybrać dom piętrowy – jego powierzchnia zabudowy może być nawet o połowę mniejsza niż powierzchnia użytkowa domu. Wielkość działki ma również wpływ na styl domu.
Dom w stylu dawnego dworku będzie potrzebował większej przestrzeni niż modernistyczna willa z płaskim dachem, która będzie doskonale wyglądała zarówno na dużej leśnej działce, jak i na małej miejskiej parceli, gdzie domy są bardzo ciasno ustawione.